şükela:  tümü | bugün
  • kenzaburo oe'nin varoluşçuluk soslu romanı. insanın, iradesi dışında bulunduğu dünyaya yabancı olması, tek tek sorunların büyük resimdeki önemi/önemsizliği, sorunu aşma yolunda alkol, cinsellik, bir oranda cinsel "sapkınlık"ların rolü gibi konular üzerinde gezinen batılı bir metin.
  • kenzaburo oe'nin türkçe'ye kişisel bir sorun olarak çevrilmiş, bir solukta okunan kara romanı. bir solukta okunan kara roman yazmak çok güç bir iştir bunu da belirtmek gerek.
  • hayallerinin* peşinden gidebilmek için kendinden, sorumluluklarından,* hayattan* seks ve alkol yardımı ile kaçmaya çalışan, kaçarken tüm bunları sürekli sorgulayan, bu kaçışı gerçekleştirebilmek için bir özürle dünyaya gelmiş olan yeni doğmuş bebeğini öldürmeyi bile planlayabilecek kadar bencil, ama hayatı sarpa saran arkadaşını karşılacağı zorluklardan kurtarmak için kendi sıkıntılarını bir kenara bırakarak duruma müdahale edecek kadar da duyarlı bir adamın hikayesi. bu kaçışta kendisine, intihar eden kocasının ardından kendi kaçışını gelişi güzel adamlarla yatarak ve her gece arabayla şehirde deliler gibi dolaşarak gerçekleştirmeye çalışan eski üniversite arkadaşı eşlik ediyor. yıllar önce, parçası olduğu başka bir kaçışın sonucu ile karşılaştığında ise kırık hayatların insanların kendi seçimlerinin bir sonucu olduğunu görerek bir aydınlanma yaşaması, kaçmaya çalıştığı şeylere daha sıkı sarılması, 27 yaşına kadar ertelediği büyümeyi bir anda kabullenmesi ile sonuçlanan bir adamın birkaç günlük hikayesinin anlatıldığı kenzaburo oe romanı.
  • diğer okuduğum bütün japon yazarlar gibi (mişima, kavabata, dazai vs.), nihilizm, varoluşçuluk, umutsuzluk vs. ile çevrelenmiş, ikinci dünya savaşı sonrası kafayı yemiş neslin/ bireyin kendini bulma çabalarnı konu edinen roman. işleyiş olarak her ne kadar beni osamu dazai'nin insanlığımı yitirirken kadar tatmin etmiş olmasa da, birey ve ahlakın çöküşü, ve toplumsal gerçeklik sorguları açısından oldukça etkileyiciydi. üstelik kenzaburo oe kitabı yazarken kişisel hayatından etkilenmiş ve kendisini adeta kitaba koymuş. (kenzaburo oe'nin de engelli bir çocuğu olduğu düşünülürse). her ne kadar kitapla beraber evlilik, yaşamın sıradanlığı, seks gibi konuları tekrar tekrar düşünmek mümkün olsa da; itiraf ediyorum ki, cümle cümle beni uzak diyarlara götüremedi.
  • --- spoiler ---

korku duygumuzu yenebilmek için, kaynağını net olarak sınırlaman ve o korku duygusunu yalıtman gerekir.
    --- spoiler ---
  • insani buram buram bayan bir roman. surukleyiciligi neredeyse yok. aksine birkac sayfa okuduktan sonra algi hemen sikintiyla baska seylere kayiyor.
    1994 nobel odulu sahibi bu roman beni nedense yakalayamadi.