aynı isimde "kök (müzik grubu)" başlığı da var
  • 1) bitkilerin toprak altinda kalan ve beslenmelerini saglayan uzuvlari (bkz: uzuv)
    2) kelimenin yalin hali ek mek almami$ durumu
    3) kibrit suyu dokulurse eriyip yokolan bi$i
  • karekoklerin gösterilişinde kullanılan simge
  • tonal müzikte, parçanın tonunu belirleyen nota.
    (bkz: eksen)
    (bkz: karar)
  • birçok kişi tarafından bitkinin gücü kuvveti olarak nitelendirilse de imgesel anlamda olumsuz yönleri vardır.
    toprağın karanlık derinliklerinde, çamurların arasında oraya buraya dal budak salarak ağacın hareket etmesini olanaksız kılan bitkisel uzuv.bunu yaparken de zavallı bitkiye "ben olmassam nasıl besleneceksin sen?" "bana itaat etmek zorundasın!"der.
  • kök:
    çocukluğumuzdan bir hatıra. çini (topaç) ile birden fazla kişi ile oynanan manyak sosyal ve rekabetçi oyun.

herkesin bir çinisi vardır, gözü gibi baktığı. öperek salar ceng meydanına. çininin devingenliği sahibinin cevvalliğidir. çininin sağlamlığı, sahibinin bileğinin bükülmezliğidir.

ebe olan ortadadır. yaylım ateşinin ortasında! ne kadar fazla darbeye dayandıysan, o senin metanetindir. o senin haykırışındır cemiyete...

öptürme vardır çinileri; bonus toplarsın. tokuşturma vardır, hızından çalarsın. kökünden yarma vardır, nâm salarsın. geçen haftanın en beğenileni olursun.

hâsılı kök oyunu, oynanışından 15 yıl sonra, sözlüklerden bir sözlükte bir entriye konu olacak kadar köklü bir oyundur.
  • fenni merkezci bir yumru.

usta caddesi / 2006

ölümün merkezinde bir çift suna gibi eğme boynunu
    aklı uçmuşlar çarşısından şarkı getirme
    bağlama çul
    beyaz giyinme
    yazdırma kılıç yarası
    dut ağacından düşme
    çiçek çiçek uzama
    zaman kasesinden içme su

kesilirim!

kırpıntılarımı dağlardan uçur

beni çölüne üfür

güneşe göm

kökleneyim

şükran aydın
  • sezen aksu'nun üzeri ince ince işlenmekte olan albümü*..
    daha bir tınısını bile duyamadık ama beklentimiz çok.. benliğimizden birçok parça barındıran, bir mozaik olan ışık doğudan yükselir'den daha içeriye doğru ve daha öte, en derine ve köke.

çok kapsamlı bir akademik ve kültürel araştırma gerektiren bir albüm olarak nitelendirilen kök, sezen aksu'nun 2007 yaz aylarında gerçekleştirdiği harbiye açıkhava konserleri’nden oluşturulacak dvd projesinin iptal edilmesine de sebep olmuştur.

sezen aksu'nun kendi ağzından:
    “kök derken çok derinlere giden bir müzikal araştırmadan söz ediyorum. sadece kültürümüzün değil, insanlığın köklerinden izler taşıyan eserler bulmaya ve bu paralelde eserler üretmeye gayret edeceğim bu albüm için. konsantrasyonumu bir süre sadece bu çalışmaya odaklamak istiyorum. eski, yeni, bilinen ya da kuytularda kalmış birçok eserin gün ışığına çıkacak olmasından heyecan duyuyorum. meslek yaşamımın bu noktasında ihtiyaç duyulduğunu hissettiğim bir çalışma olarak değerlendiriyorum “kök”ü.”*
  • vildan çetin in yazdığı bir kitap.

tanıtım yazısı şöyle:

kutsal hayat üçlemesinin ikinci kitabı.

bir ailenin etrafında gelişen, herkesin hikayesini kendi ağzından bilinç akışı tekniğiyle anlattığı, suda yayılan halkalar gibi birbirini izleyen olaylar örgüsü içinde aşk, ihanet, tasavvuf, sadakat, entrikayla örülmüş, drama ve komedinin, karanlıkla aydınlığın dozunda harmanlandığı bir zamane masalı.
    vildan çetin - kök

hem ironik ve başkaldıran öfkeli üslubuyla, hem de hikayeyi ikinci kitaptan anlatmaya başlayan cesaretiyle üstün yetenekli bir kalemden çıktığı belli olan, modern insanın açmazlarına dair çarpıcı bir ilk roman.

reklam yazarı / yaratıcı yönetmen vildan çetin, sıra dışı bu ilk romanıyla ileride adından çokça söz edilecek bir yazarın güçlü nefesiyle giriyor edebiyat dünyasına.

bu da ön sipariş linki: http://bit.ly/kokidee

daha ne yazayım.
  • tutunma çabası gibi gelir insanlara ama bir kurtulma çabasından başkası değildir.
hesabın var mı? giriş yap