şükela:  tümü | bugün
  • kırgızistanda at üstünde oynanan bir tür güreş ve futbol karışımı oyun. iki takım yerdeki kafası koparılmış kuzu*'ı gol alanı olan yere götürmek için mücadele eder. bir diğer ismi ulak* tartiş.
    (bkz: national geographic)
  • kafasi koparilmis kuzuylan oynanan bu oyun yillar yillar once canli kuzuyla koyunla ve de (bkz: oha) deveylen oynanmaktaymis. deveylen oynanani daha sonra evrile cevrile saglik topu denen gereksiz seyin olusumnda yer etmis.

oyun bir gun cengiz hana ait yazlik ev civarinda vuku bulmakta imis. cocuklardan at han'in, el ayarinin bozuk olmasi, taylarin da depresip durmalari sonucu, elinden firlayan kuzu cengiz hanin camini kirmis. cengiz cama cikmis elinde canli koyunla ve soyle demis:

- ulan bir degil iki degil yuz etti be serseriler sizi. kesiim mi diye sormuyorum ve ahanda kesiyorum. (kuzuyu firlatir..)

cocuklar da patlak toplan oyunlarina devam etmisler ve anlamislar ki bu oyun boyle de zevkle oynaniyor. oyle devam etmisler iste sonra. maddi olanaksizliklardan oturu.. cengiz han da sikilip sagi solu istila etmis. bu hikaye de fazla uzamis..
  • sembolü kurt olan kırgızistan özel harekat timinin adı.
  • onar kişilik iki takımla yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde bir alanda içki adı verilen bir top ile * * * karşı takıma gol * atmayı amaç edinen çok eski atlı bir türk oyunu. ayrıntılı bir yazı aşağıda;
    http://blog.radikal.com.tr/…rk-sporu-kok-boru-75586
  • (bkz: polo)

ata sporumuzmuş.
  • şuanda kırgızistan'dayım, araştırmalar için bu spor hakkında ulaşmamı istediğiniz bilgi var ise öğrenebilirim.
  • duğunlerde oynanır.onun haricinde ligleri falan da vardır. birincilere araba camaşır makinesi at koyun kuzu verilir. hanım evlatlarının işi değildir. bu sporu yapanlar genelde toplumda sevilir ve sayılırlar. ata iyi hakim olmak gerekir. ben cirit sorduğumda o ne o da oyun mu falan dediler. cidden sert spordur. gorunduğu gıbı hiç değidir. sakatlıklar cok oluyor.