şükela:  tümü | bugün
 • kuyruk sokumunda, anüs ve cinsel organ arasında bulunan çakra.
  kundalini'nin uyku halinde olduğu yer burasıdır. bedenimizde bulunan 5 elementten ilkinin toprağın merkezidir. fizik beden ile ilişkimizi oluşturur. bizi madde dünyasına bağlar. bu nedenle iyi çalışır olması önemlidir. bu çakra üzerine konsantre olup meditasyon yapan yogi'nin kundalini'nin ne olduğunu tam olarak anlayacağı söylenir.
 • vücudumuzdaki birinci çakradır. kundalinienerjisinin uyuduğu sakrum(kuyruk sokumu) kemiğinin altında yer alır ve başlıca niteliği saflık ve masumiyettir. masumiyet, önyargıların ve şartlanmaların getirdiği sınırlar olmadan, doğduğumuz andaki saf ve çocuksu neşeyi deneyimlediğimiz bir niteliktir. bu, küçük çocuklarda bazen rastladığımız türde ruhani bir bilgeliktir ve biz büyüdükçe ve toplumsal şartlanmalar ve baskılarla çevrildikçe, bu çakra(ki onu bir tekerlek gibi düşünebiliriz) yavaşlar ve bir gün de durur ve tıkanır. ama bu nitelik sonsuza dek bizim içimizdedir ve asla yokedilemez. masumiyet, meditasyon yapıldıkça ve kundalini yükseldikçe, kendini saf neşe şeklinde göstermek için beklemektedir.
 • fiziksel olarak varlığı hissedilebilir. şaşırtıcıdır.
 • sanskritçesi muladhar olan çakradır. rengi kırmızıdır.
 • kıpraştırarak çalıştırılır.
 • toplum içinde reiki uygularken tuhaf karşılanmanıza sebep olabilen bölgedir. toplum buna hazır değildir maalesef.
 • mantrasi lam'dir. gelisim evreleri 1-7 yas ve 50-56 yas araligindadir. sembolu 4 yaprakli lotus cicegi, elementi topraktir. karanfil ve sedir agaci aromalarinin bu cakrayi aktiflestirdigi rivayet edilir.
 • sembolik anlatım'ın şiirselliğinin teknik bir anlam daralmasını içerememesi çok üzücü (bkz: distributed mutual exclusion). zira plato'nun devletindeki vücut parçaları'nın grafik uygulamalarını mülki yapı içinde aramak ne kadar manasızsa, insan vücudundaki bu noktaları da bulup üzerine bastırmak o kadar manalı. kök çakra denirken insanın vücudunda bir spesifik noktadan bahsedilmiyor, insan vücudundaki bir nokta ile sembolik olarak kategorize edilerek ifade edilen bir tanımlayıcı, açıklayıcı bir özellikten bahsediliyor. ama tabi sen almışsın modernist materyalist gazı, çekmişsin altına anatomi sonrası klinik yaklaşım metodunu, o yüzden mesele 'oraya' gelince anatomi atlasında ok çekilen yerde gördüğün yere şak diye koyuyon parmağı.

  tek suçlu da sen değilsin elbet, onu tarih boyunca düz-bakış adamlarına satmayı akıl eden birileri de hep olmuş, şimdi de mevcut ortama uyumlu kamuflajlarıyla çıkıp piyasa yapıyorlar. göt'e göt denememesinde bazı götler kadar olmasa da, herkesin biraz suçu, ihmali var.