şükela:  tümü | bugün
 • kök hücre nakli olgun kan hücrelerini oluşturmak üzere, bu hücrelerin kök hücre olarak isimlendirilen olgun olmayan, çoğalıp farklılaşma ya da kendisinin aynısı oluşturma yeteneğine sahip hücrelerin, damardan kan verilmesi gibi (torba içerisinde, bir damar yolu sağlayan iğne ile) verilmesidir.

  kök hücrelerin kaynağı olarak bu gün aşağıda belirtilen kaynaklar kullanılmaktadır:

  1- kemik iliği
  2- çevre kanı
  3- kordon kanı
  4- fetüs karaciğeri (henüz rutin kullanımda değildir)

  kök hücre nakli tipleri:
  1-hastanın iyi durumda olan kendi kök hücre kaynakları (otolog kök hücre nakli)
  2-başkasından (kardeş, kardeş dışı akraba ya da akraba dışı gönüllü vericiden) kök hücre alınarak yapılan nakiller (allojeneik kök hücre nakli)
  3- eğer hastanın ikiz kardeşi varsa ondan alınarak yapılan nakiller (sinjenik kök hücre nakli)

  otolog kök hücre nakillerinde, hastanın uygun dönemde yani hastalık düzelmiş iken ya da stabil halde iken (hastalığa göre değişir); kök hücreler toplanır ve dondurulur. hazırlama rejiminden 24-36 saat sonra kök hücreler eritilerek hastaya geri verilir. hücreler toplanır ve dondurulur.

  allojeneik nakilde ise hazırlama rejiminden 24-36 saat sonra vericiden alınmasını takiben (en geç 72.saatte) hastaya aktarılır.
  [www.kemik-iligi.org ]
 • tam herşey bitti demişken hayatımın en skimsonik senesi 2012 idi denmişken 2013'ün ilk günlerinde geleceğimi umutlarımı öldürecek olan tedavi şekli. herşey çok güzeldi halbuki. 2013'e sağlıklı girdim yanımda kafamda sevdiğim biri vardı. işim vardı dostlarım vardı. yeni yıla nasıl girersen öyle geçer bütün sene di mi?? yok! önce sevdiğim adamın yavşak bir orospu çocuğu olduğu gerçeğiyle karşılaştım (nickimi biliyosan eğer selam ederim canıms!) sonra ertesi günü, bir gün içinde hodgkin lenfomanın nüksettiğini bu tedaviyi alacağımı, bunun yaklaşık üç ay hastanede yatmam demek olduğunu, bu üç ayda korkunç acılar çekeceğimi ve en önemlisi ilerde çocuğum olma şansımın sadece %5 olacağını öğrendim. yumurta dondurma gibi önlemler alınıyor elbet. ama o da olsa olsa %30 35. ben oldum olası çocuk sevmedim. nefret ettim. sevdiğim tek çocuk yeğenim hatta. ama yıllar yıllar sonra isterdim ben de bir çocuğum olsun. yeğenimi bile bu kadar severken onu nasıl severdim kim bilir. ama alındı bu duygu elimden.
  kısacası kesin çözüme kavuştururken tümörle birlikte geri kalan ne varsa öldüren bir tedavi şeklidir bu...
 • yüksek doz kemoterapi desteğidir. amaç nakil yapmaktan ziyade hastaya sağlam bir kemoterapi uygulamaktır. bu dozda ilacın vücutta yarattığı yıkım sonrasında sıfırlanan kemik iliğini ve dolayısıyla bağışıklık sistemini sıfırdan oluşturacak öncülleri vücuda verilir. kemik iliği bu verilen hücrelerden oluşturulur ve takriben 10 gün içinde hasta nötrofil ve trombosit engrafmanlarını tamamlamaktadır. bundan sonra trombositlerin de yükselmesi beklenir, başka bir komplikasyon yoksa hasta taburcu edilir.

  bu süreçte saçlarda dökülme, mide bulantısı, halsizlik, anal ağrılar, kas ağrıları sıklıkla görülür. bunların dışında da etkiler görülebilir. taburcu olduktan sonra da hasta yakınen takip edilir. önce 3 günde bir sonra haftada bir derken ayda bir şeklinde takip sıklığı azaltılır. 3 ayda bir pet/ct çekilerek vücutta hastalığın aktif olup olmadığı takip edilir. zorlu bir süreç olmakla beraber en azından bir dermandır.
 • 3 ay önce olduğum nakildir. haploidentik olmak zorunda kaldım. evet diğerlerine göre otolog-allojenik nakile göre daha riskli ama kök hücre eşleşmemesi ve bekleme lüksü olmayan hastalar durumunda son çare buymuş. o yüzden kök hücre donörlüğü bu kadar değerli bir şey. sormak istediğiniz her hangi bir soru olursa cevaplamaktan çekinmeyeceğimi bilmenizi isterim. yeşillendirebilirsiniz, zira 3 ay önce arastirmadigimiz şey kalmamıştı
 • non hodgkin lenfomasi gerileyen yakınıma orospu cocuklari tarafından önerilen ve ölümüne neden olan tedavi? şekli. neymiş, kök hücre yapılırsa bundan sonra hiç hastalığı nüks etmeyecekmiş. aynen bu şekilde önerildi. sağlam girdi, cenazesi çıktı. aynısını yaşarlar umarım.
 • kök hücre bağışçısı olmak istiyorum ama ,yemiyore :((