şükela:  tümü | bugün
  • https://www.youtube.com/watch?v=y027ylt2qy0

şuan için çok pahalı bir teknoloji ürünü fakat elbet gelişecek ve herkesin ulaşacağı bir et seçeneği olacaktır hayvanlara hiçbir zararı yok.
    soru şu veganlar hayvanlar katlediliyor, işkence görüyorlar vs. gibi argümanlarla et yemiyorlar peki kök hücreden üretilen etleri yerler mi?
  • yerler. ben vegan değilim ama birçok argümanlarını haklı buluyorum. yapay et teknolojisinin gelişmesini bekliyorum. o gün vegan(vejateryen aslında) olup yapay et yemeye başlayacağım.
    sonuç olarak tanımımız ise bir teknoloji ile bir insan grubunun birlikteliğidir.
  • geliştirme aşamasında henüz çok erken bir teknoloji ile bir felsefi diyet/yaşam gurubu arasındaki bağlantı.

bahsi geçen teknoloji ile bir canlıdan (tavık-sığır-balık) hücre alıp bunu bir petri kabın içinde özel bir solisyon ile (sığır kanı serumu) besleyip büyüterek 8 bin dolar'a bir porsiyon köfte üretebiliyoruz.

veganlar için henüz erken. cebimiz için çooook daha erken. hücrelerin büyütülmesi için gerekli olan proteini, kandan değil de bitkilerden elde ettiğimiz zaman bu besin veganlar için de uygun hale gelecektir.

ben bir vegan değilim ama bu besin uygun bir maliyetle piyasaya sürüldüğü an klasik et tüketimini bırakacağımdan kesinlikle eminim.

bu önemli bir adımdır. biyolojik varlıklar olarak hala beslenmek zorundayız. ama insan ırkının hem teknolojik açıdan hem de felsefi açıdan daha ileri bir seviyeye çıkabilmesi için bir an önce başka canlılarla beslenmeyi bırakıp kendini doğaya etki eden bir konumun dışına taşıması gerekebilir.