şükela:  tümü | bugün
 • kokain bağımlısı olan kimse.

  (bkz: tdk sözlük)
 • bağımlı kişidir.
  eriştiği zihinsel ve fiziksel zirvenin arayışında bir aktör, aktris, maceracı, meraklı, kaybolmak üzere olan ve de bu kayboluştan sonra umalım ki kendini bulabilecek bireylerdir.
  şehirlerdeki yaşam şeklinin getirdiği sürate karşı gardını indirmiş bu kişiler, kimyacıların yarattığı bir nevi dopingle zihinsel olarak daha güçlü bir kalkan yaratır. beyaz tozdan mütevellit bu kalkan zamanla, kalbin damarlarda yarattığı süratle birlikte, varlığın etrafında tatlı bir esintiden kasırgaya dönüşecek aurasal bir felakete sebep olur. genellikle kişiler savunmadaysa bu stratejiyi bırakıp saldırıya geçer. bu kişiler zaten yani kokainden önce de, atak kimselerse yanlarında durmak zordur. elleri kolları yerinde durmaz, nefes alışverişinin dengesizliği konuşmasına yansır, madde etkisi altındayken gözlerinden çıkan ışıltı güneş gözlüğü takmayı mecbur kılar. ara sokaklarda subaru impreza sürüş testi yapmak gibidir. kendisi gibi olmayan kişiler adeta bir hız tümseğidir. gaza basmak isterken basamamak da asabiyet yaratır.
  böylelikle etraftaki kişiler de bu beyaz kalkanın etkisine maruz kalır. herkesin tadı kaçar, neşeli günler filmine turgut özatay'ın dahil olması gibi bir şey olur. ortalık karışır. tadımız kaçar.
  sosyal çevresinde başka kokainman yoksa; zayıf karakterli, ürkek, çıkarcı, kendine güvensiz yeni bir çevrenin içinde bulur kendini.
  bu esnada vücudunu yorar. nitekim viskisiz ve esrarsız bir kokain alemi düşünülemez.
  elbet bir gün tövbe edilir, fazla kilo alınır ve kokainmanlık dönemi beyaz deri cildi ve altın sarısı anılarıyla önemli bir ders kitabı olarak kütüphanenin hayat boyu bölümünde durur.

  tövbe nedir bilmeyen bir örnek olarak (bkz: maradona)
  konuyla ilgili madde (bkz: kokain)

hesabın var mı? giriş yap