şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle ayakkabının dilini/tabanını günlük kullanımdan sonra çıkartın. mümkünse dezenfektan ile yıkayın.
  ayakkabı kokusu genellikle ayak kokusuyla paralel seyreder. bunun yegane nedeni ise ayak mantarıdır. ayak mantarlarına ayak temizliğinin yapılmaması*, çorapların günlük olarak değiştirilmemesi, ayaklarında mantar olan şahısların terlik, ayakkabı vb. kullanılması, ayakların uzun süre boyunca ayakkabı içinde kalıp ekmek hamuruna dönüşmesi gösterilebilir. bu sorundan kurtulmak için bir dermatolog a görünmekte fayda vardır.
 • ayakkabılarınızı dönüşümlü olarak giyin. özellikle erkekler için, incecik, bayramda hediye edilen model çoraplardan giymeyin. spor çorabı giyin. çorap alırken pamuk yüzdesine dikkat edin. ne kadar pamuk, o kadar iyi. bir de en çok kokuyu suni ayakkabılar yapar, çünkü ayak nefes almaz. buna da dikkat edin. bir de ayağınız kokmuyor gibi davranmayın, adamın burnunun direğini kırmayın. madem kokuyor, bir çözüm bulun.

  kokunun şiddetine bağlı olarak, gerekirse atın gitsin.
 • havalandırın. bir hafta koyun balkona, geçmezse atın.
  çünkü -görüldüğü üzere- sorun ayakta veya çorapta değil kabında.
 • ayakkabıyı gömün.

  edit: yakmak çözüm değil.
 • terli terli su için.
 • ayakkabıda koku baslamıssa ayakta bakteriyel bir hareketin baslamıs olduguna kesin bir gözle bakabilirsiniz.
  eczanelerden alınacak dezenfektan sprey ve kremler ile onleyebilirsiniz.
  ayak için ayrı ayakkabı için ayrı sprey \ krem kullanmanız gerekir.
  eve gelip ayakkabılarınızı cıkardıgınız vakit, icerisine eczaneden aldıgınız spreyi sıkınız.
  daha sonra terliklerinizi giymeden once banyoya girip coraplarınızı cıkardıktan sonra ayaklarınızı ılık suyla yıkayınız.
  ayaklarınızı yıkarken sıradan sabun kullanmayınız.coraplarınızı sıradan sabunla yıkamayınız.mutlaka antibakteriyel ozellikli olsun.
  cunku sıradan sabunlar mantar olusumunda onemli rol oynar.
  ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka iyice kurutunuz.(ayaklarınız tam olarak kurumadan corap veya terlik giymeyiniz.)
  ayaklarınız kuruduktan sonra eczaneden aldıgınız antibakteriyel ozellikli kremi ozellikle parmak aralarınız olmak uzere yedirerek sürünüz.

  veya; ayaklarınızı icerisine amonyaklı su bulunan legende 5 dakika bekletiniz.
  daha sonra parmak aralarınıza birer parca pamuk sıkıstırıp fazla nemi almasını saglayınız.

  ayakkabı kokularının 100de doksanının ayakkabıyla degil ayakla alakalı oldugunu unutmayınız.
  (bkz: zarfa değil mazrufa bakınız).
  ayakkabınız louis vuitton olsa, camper olsa, nayk olsa, mayk olsa,1 milyon dolar olsa - kokuyorsa- giymeyiniz.

  edit: ayaklarınızın koktugunu kabullenmeniz birinci sart demeyi unuttum.
 • özellikle çıplak ayak giyilen yazlık ayakkabılar için uygulanan bir tür koku giderici yöntem de pudra kullanmak. gerçi ayakkabının dokusu da önemli bu noktada. sen suni deriden imal pabuca istersen gül suyu dök, o ölmüş kedi kokusunu ortadan kaldıramazsın.

  terlemek sağlıklı bir olaydır arkadaş. sonucunda açığa çıkan kokuların ise allahtan temizlik ve bakım denen kurum sayesinde çözümü olabiliyor. sık yıkarsın, ne bileyim sentetik çorap giymezsin, aldığın ayakkabının kesen el verdiği ölçüde kalitesine dikkat edersin falan filan... neticede ayak lan bu! dünyayla dikey düzlemde sürekli bağlantıda kalmanı sağlıyor, öyle kritik bir uzuv işte...

  şimdi, kokmasın diye pabuca pudra dökmek konuya geçici çözümler üretmekten öteye geçmez. ayağın bir süreliğine bebek götü gibi kokması da cabası. görüntüde çelişki var bir defa... pek az yetişkin insanın ayağı bir bebek masumiyetine sahiptir, unutmamak gerek...
 • yıkanabilir tür ayakkabıları, bağcıklarını çözüp, çamaşır makinesinde yıkar ve 2-3 gün güneş görmeyen bir gölgede bi güzel kurutursanız ayakkabıdaki kokuya bir nebze çözüm getirmiş olursunuz.

  ancak bu ayağınızdaki kokuya engel olmaz. bu nedenle tavsiyem ayakkabılarınızı yıkayıp kurutup, ayağnıza canesten krem yedirdikten sonra giyerseniz ve bu kremi gece yatarken de uygularsanız, tüm kokulara engel olmuş olursunuz.
 • ayakkabıyı yakın küllerini de ganj nehrine savurun.