şükela:  tümü | bugün
  • belli bir topluluğa, kuruma ait simge; yakaya, göbeğin üstüne, alına takılır. kokart sahibi kişi, statü sahibi kişidir aynı zamanda; arkadaş grubuna "benim kokartım war" diye giren birisi olsa, kokart'ından tuttum gibi dışarı atmak en asli görewimdir.
  • misal: fifa kokartlı hakem, yani fifa tarafından görev veriliyordur o hakeme...
  • ülkemde en çok "fifa kokartlı hakemimiz 'x' " şeklinde kullanımı meşhurdur. yıllarca uraşır fifa kokartlı olurlar, sonra "bana top dediler, az kalsın anama sövüolardı" gibi nedenlerden dolaı hakemlikten ayrılırlar, yorumcu olur, ahkâm keser dürzüler.
  • turist rehberlerinin, özellikle kaçak rehberlik yapanları engellemek amacıyla görülebilir bir yerlerinde taşımalarının zorunlu olduğu, her sene vizesinin yenilenmesi gereken belge.
  • (bkz: fifa kokartı)
  • ilkokul öğrencilerinin takmak zorunda olmasına rağmen, okul bahçelerinde ellerinde tespih misali salladıkları gereksiz şey.
  • aslı fransızca cocarde sözcüğüdür. genellikle askeri üniformalara dikilen ya da yapıştırılan semboller için kullanılır.
  • bir spor haberi klişesi olmasına rağmen kimse de çıkip aga bu kokart nedir diye sormaz.
  • polislerin iki kolunda da kullandığı, genellikle sağ kolda bağlı olduğu il, sol kolunda ise bağlı olduğu birim yazan, sert yapıda ve cırtcırtlı yapışan, topluluk aidiyet sembolü.