• yarım tavuğa bakıyoruz, 2 tl. yarım kokoreç 6 tl 7 tl. neden? hayvanın bokunu yiyip yemediğimiz belli değil, 7 tl'yi kitliyolar. öbür tarafta boksuz et 2 tl, burada boklu et 7 tl? bu nası mantık lan ecdadına koştuklarım...
    üzücü.
  • tam şu dakikalarda aklımdan geçen şey. neyi düşünsem karşıma çıkıyor şaşkınım. kokoreci de hiç sevmem.
  • boktan da olsa 2tl'lik tavuktan daha hijyenik olmasindan kaynaklanan durum.
  • faiz lobisinin işidir.
  • gayet yerinde bir tespit ve nedeni boklu seyi temizleyip pisirip agzindan iceri sokana kadar gecen sure zarfinda sarfedilen iscilik. kisacasi hijyene mumkun mertebe dikkat edilmesi gereken mesakkatli bir is bu ve ucretini hak ediyor diyebiliriz.

ayni muameleye iskembe corbasi da tabi aslinda. ancak kokorec kadar pahali olmamasini suda pisirilmesine ve bu kaynar suyun bir takim izleri yok edebilmesine baglayabiliriz. ayni sekilde corbadaki kivam da kamuflaja yardimci olmaktadir. dolayisiyla buradan iskembenin kokorec kadar hijyenik olmadigi cikarimini yapmak mumkun olsa da siz beni dinlemeyin ve pul biber, sarimsak, limon ve taze pide esliginde iskembe corbasina saldirin.

afiyet olsun.
  • (bkz: arz-talep) kuzu bağırsağı cok bulunan bir şey degil. o yüzden biraz kıymetli. bir de buyukbasin olmadıgı memleketimde kokorec eskiden 2 liraya falandi, istanbulda 4 lirayken, sonra uyandı bizim oradakiler de bastılar zammı. simdi 5 lira ama istanbuldakilerden bin kat daha guzel. yok lan milyon kat daha guzel.
  • ülkemizde hatırı sayılır şekilde sevilen tavuk kanatın avrupa'da sakattan sayıldığına bakacak olursak, şaşılmaması gereken durum.

boku yemeyi seviyoruz efenim.
  • ak parti'nin olmayan tarım ve hayvancılık politikaları yüzünden kesilen hayvan sayısı sürekli azalıyor. (2010'dan sonra bir artış var gibi gözüküyor ama yok, alttaki küçük notu okuyun. zaten ona rağmen düşüşün önüne geçilememiş.). bağırsak bulmak da haliyle gün geçtikçe zorlaşıyor.

bizim memleketteki kokoreççi sadık abiyle konuştum, benzer şeyler söyledi. istanbul'daki büyük kokoreççiler gelip toplu kesimlerin bağırsaklarını satın alıyormuş. "ben de iki şiş takıp 3-4 liraya satmak isterdim ama çoğunlukla ancak tek şişlik bulabiliyorum. tek şişi o paraya satarsam geçinemem." dediydi.
  • atatürk orman çiftliğinde kokoreç yiyerek fark edebileceğiniz gerçeklik. porsiyon dönerle neredeyse aynı fiyata.
  • (bkz: lezzet)
    (bkz: talep)
hesabın var mı? giriş yap