şükela:  tümü | bugün
  • istanbul 13.ağir ceza mahkemesinde 15 yıldır görev yapmakta olan insan.
  • aşağıdaki isimlerin tahliyesi yönünde oy kullanmış mahkeme başkanı. ilginç.(bkz: necdet ede/#18342119)

"kurmay albay cengiz köylü
    ulusal kanal hukuk danışmanı emcet olcaytu
    türk metal sendikası genel başkanı mustafa özbek
    yeni parti genel başkanı tuncay özkan
    cumhuriyet gazetesi ankara temsilcisi mustafa balbay
    teğmen emre baltacı
    teğmen cihan arık
    özel harekatçı polis mehmet dalagan
    özel harekatçı polis ali oktay şahbaz
    özel harekatçı polis ayhan atabek
    özel harekatçı polis yaşar oğuz şahin
    özel harekatçı polis zerrar atik
    muzaffer öztürk, hüseyin keskin, hamza demir, hüdayi ümlüer, murat çavdar, fahri süslü ve oğuz sağıroğlu

mahkeme başkanı köksal şengün'ün tahliye gerekçelerin de şu hususları göz önünde bulundurdu:

sanıkların üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumları, toplum içerisindeki konumları, kaçma ve saklanma ya da delil karartma şüphesi olmaması, tutuklamadan beklenen gayenin sağlanmış olması.

mahkeme heyeti, içişleri bakanı beşir atalay'ın "silivride özel mahkeme kuruldu "sözlerini içeren ve star tv'de yayınlanan konuşmanın emniyet müdürlüğünden istenmesine de karar verdi. görüntülerin dava dosyasına getirtilmesini isteyen hukuk danışmanımız emcet olcaytu'nun, "içişleri bakanı bu sözleriyle haddini aştı" sözlerine, mahkeme başkanı şengün " fazlasıyla" yanıtını vermişti."
    ___
    http://ulusalkanal.com.tr/…k=view&id=13811&itemid=4
  • ergenekon davasında sürdürülen 'tutukluluk' zulmüne, son birkaç aydır mütemadiyen karşı çıkmakta ve sürekli olarak sanıkların tahliyesi yönünde oy kullanmakta olan mahkeme başkanı. kendisinin tahliye konusundaki ısrarına rağmen, ne hikmetse diğer iki üye hiçbir hukuk mantığı ile açıklanması mümkün olamayacak bir hale gelmiş tutukluluk hallerinin devamında diretmekte ve 2'ye 1 oyla onlarca insanı ne idüğü belirisiz bir iddianame ile içeride tutmaktadır.
  • esasen bir tedbir olan tutukluluğun cezalandırmaya dönüşmesine karşı çıktığı için yandaş, yalaka ve tetikçi medyanın saldırılarına ve karalama kampanyalarına uğrayan yargıç. cemaatin itleri tarafından adım adım takip edildiğine ve piyasaya sunulmak üzere ses ve görüntü kayıtlarının elde edilmeye çalışıldığına hiç şüphem yok.

bu arada sağolsunlar bir kısım medya sayesinde kendisinin adını ezberledik ama yardımcısı olan ve sürekli tutukluluk halinin devamından yana oy kullanan üye hakimlerin adını bilen var mı aramızda? zaman'da, vakit'te, taraf'ta çıktı mı hiç adları?

*ayrıca son olarak yargıtay tarafından istenen dosyaları yargıtay'a göndermekle suçlanmış kendisi. güler misin ağlar mısın? http://www9.gazetevatan.com/…elisme/307816/1/gundem
  • yandaş medya tarafından aşağılık şekilde saldırılan hakimdir.

neden?

ergenekon davalarında yaklaşık 30 kişi için tahliye yönünde oy kullanıyor. altındaki 2 üye tutukluluğun devamı yönünde.

yazmak istemiyorum, ancak 34 kişi tutuklayan hakimlerin adının bilmezken, neden o kadar kişiyi tahliye eden hakimin adını bililiyoruz?

neden diğer hakimi konuşmazken taraf gazetesi ahlaksız bir biçimde
    savcı yakalar kuban bırakır manşetini atıyor?

(bkz: çetenin nöbetçi hakimleri savcıları oluyor) açıklamasını neden göremiyor?

aynı şeyler oktay kuban için yapıldı.
    adamın (bkz: gölcük tertibi) davasında el konulan bilgisayarların kopyası size verildi mi? sorusu bile haber oldu

kimse oktay kuban'ın gerekçelerini okumadı, (bkz: tutukluluğun cezaya dönüşmesi) dramı yaşanırken, delillerin karartılması ihtimalinin olmadığını söyledi ve eğer aynı suçlarla yargılanan kişiler dışardaysa bu kişiler de eşitlik ilkesi gereği dışarda olmalıdır dedi.

ancak taraf gazetesi neden ,
    kuvvet komutanlarının içerde olmamasını görürken,
    diğer subayların içerde olmasını gördü?

nasıl yargılanman bu insanların suçlu olduğuna kanaat getirebildiler? ya da içeri alınmaları yönünde yayın yapabildiler?

tolonu tahliye eden hakim haberal'ı da edecek haberleri üzerine baskı var çekiliyorum diyen (bkz: necat ede)'yi neden yazamadılar?

aynı oyunlar bugün köksal şengün üzerinden oynanıyor.

adamın yargıtayca istenen dosyaları yargıtay'a göndermesi bile "işte yargıtay planı" diye sunuluyor.

neden köksal şengül?
    2-1 le reddedilen tahliye taleplerini 3-0'a çevirmek.

bugün 1 seneden fazla içeride yatıp tahliye edilen en az 30 kişi sayabilirim. bunların bazıları "suç vasfında değişiklik ihtimali" ile tahliye edildiler.

maddi açıdan çöken tertiplerin uzatılmasının sebebi de bu. referanduma kadar herkesi içeride tutmak. ardından gönüllere göre düzenlenmiş yüksek yargı olayları ile altın vuruşu yapmak.
  • ve beklenildiği üzere* hükümetin dümen suyuna girmeyen tüm hukukçuların başına gelenler gibi kendisinin de telefonları dinlenmiş (üstelik dinleme kararı da kendisi hakkında değil görüşme ihtimali olan şahıslar hakkında alınmış) adım adım takip edilmiş ve bu takip sonucu elde edilen bulgular herhangi bir suç teşkil etmemesine rağmen medyaya servis edilmiştir. amaç hem kendisine hem diğer hakimlere gözdağı vermek tabi.

suçlamalara gelince; hakimimiz eski adalet bakanı seyfi oktay'la yemek yemiş, hsyk başkanı kadir özbek'le görüşmüş. ondan sonracıma kadınlığını kullanan bir avukatın etkisi altındaymış...falan filan.... teknik takibin hikayesi de çok tanıdık. tıpkı ilhan cihaner davasında olduğu gibi emniyete kimliği belirsiz şahıslar tarafından yapılan ihbarlar üzerine alınıyor dinleme kararı.

köksal şengün'ün kendisine yapılanlarla ilgili olarak söyledikleri oldukça anlamlı. ancak savunma yapma durumunda bırakılması bile kendisini taciz edenlerin bir zaferi olarak addedilebilir bence.

"...kadir özbek yüksek kurul başkanıdır. benim başkanımdır. tabiiki görüşeceğim. yargıtay üyeliği için adaylığımı koymuştum. kulis faaliyeti yaptım. bu nedenle kendisi ile görüştüm. ancak seçilemedim. seyfi oktay'ı tanırım. benim bakanımdır. çok sevdiğim saydığım bir bakandır. istanbul'a geldiğinde yemek yeriz. yargıtay üyeliğine adaylığımı koyduğumda hsyk başkan vekilinden benim adıma randevu aldı. bir kere iftar yemeği yedik. bir kere de yargıtay üyeliği için konuşmak için yemek yedik. istihbaratçılar dosyaya not koymuşlar, `görüştüler' diye"...
    ....aslında kurt içimizde, dışarıda değil. aslında böyle yapılarak soruşturma yönlendiriliyor. basına falan, şey yapmaya gerek yok. basına servis yapan belli gruplar var. basın gidip de kasayı açıp da çıkarmıyor bunları. yargıya bu kadar karışmak hiç kimsenin işine yaramaz. hiçbir grubun yararına değil. yarın eskaza iktidar değişirse bunun hesabını başkaları sorar. daha kötü sorar. bu hiç kimseye yaramaz. kimse bundan kar ummasın."

başkan köksal'dan sert yanıt
  • 13. ağır ceza mahkemesinde görülen ergenekon davasının hakimi ve mahkeme başkanıdır. ergenekon komedisinde işler öyle bir noktaya geldi ki artık kendisi hakkında da karalama kampanyasına hız verildi. yandaş medya, hsyk'yı ve bu hakimi ergenekon adlı fantastik yapılanmanın bir parçası gibi gösterebilmek için bir tarafını yırtıyor. iddiaların saçmalığının ötesinde bir de taraflar tarafından yapılan açıklamaları eksik yayınlayarak cevab veremedi havası yaratmaya çalışıyorlar.

işin daha vahimi, iktidarın, savcılar ve emniyeti kullanarak dava da taraf olduğu ilk defa bizzat mahkeme başkanın ağzından -dolaylı da olsa- ifade ediliyor. sonra da adalet bakanlığının adil yargılamaya müdahale etmediğine inanmamızı bekliyorlar.
  • trabzonludur... hemşerime büyük bir dava yüklediler. allah yardımcısı olsun.