şükela:  tümü | bugün
 • koku hafızası güçlü insanlar yıllar sonra bile sevdikleri ve özledikleri insanların kokularını hatırlayıp hatırlayabilirler, gece rüyalarında bu kokuyu alıp o insanlarla ilgili rüyalar görebilirler, parfümü fazla sevmezler, herkesin kokusunu merak ettikleri için burunlarını uzatıp koklamak isterler, bazen sorun çıkarabilir bu. koku hafızası iyi bir insan için en kötü kokular ağır yemek kokusu, ter kokusu ve parfümün yoğun kokusudur. koku alma duyusu özellikle sabah uyandığımızda çok keskindir, uzun süre sigara içmek bu hafızayı köreltir.
 • insana inanılmaz flashbackler yaşatabilen hafıza çeşididir.koku hafızası güçlü kişiler tenlerine ya da zevklerine uymayan parfüm kokusu aldıklarında işi mide bulantısı ve kusmaya kadar vardırabilirler.çok kötü bi koku aldıklarında ise aynı kokuyu takriben bir hafta kadar duyabilirler.ama güçlü koku hafızasının avantajları da vardır.örneğin bir parfümerinin önnden geçerken aldıgınız kokunun 10 yıl önce tatilde arkadaşınızın kullandıgı deodorantın kokusu oldugunu farkedip keyiflenebilirsiniz.ya da bazı belirli kokuları* ayrıştırabilir,bu kokuların size hissettirdikleriyle mutlu olabilirsiniz.sabah kokusu,akşam kokusu,mevsimlerin kendilerine has kokuları gibi**.kanımca hatıraları en canlı anımsatan hafızadır ayrıca;o zamanları tekrar yaşıyormuş gibi olur,hayallere dalarsınız*.
 • çocukluğumdan beri hiç önemli olmadığını düşündüğüm anların bile beynime kazınmış olduğunu hiç olmadık zamanlarda aldığım kokularla farketmemi sağlayan birşeydir bu koku hafızası.bunun sadece eski sevgilinin parfümüyle ya da anneannemin yaptığı harika yemeklerin kokusuyla sınırlı birşey olmaması,yaşadığım her anın,kaldığım her yerin bir kokusu olması ve bunların alakasız zamanlarda canlanması geçmişte bir yerlerde takılıp kalmışım gibi hissettirir bazen.
 • (bkz: koku)
  (bkz: patrick suskind)
 • iddialar doğruysa en kuvvetli hafıza. kopeklerde doruğa çıkmasına karşılık insanlarda da sıklıkla görülen hafıza türevi. her evin baska kokusu vardır, her kızın, her şeyin. deja vu yasattırır insana bu bilindik kokular.
 • güvenilmez olabilir, anlık şaşırmalar yaratır.
 • kesinlikle deja vu sebebi. sadece sevdiğiniz mutlu olduğunuz olayları değil başınızdan geçen boktan olayları da hatırlattığı için bi an çok alakasız bi yerde içte büyük sıkıntılar yaşamanıza neden olabiliyor. ama bir olayı kokuyla hatırlamak da garip bişey yaşatıyo. ilginç
 • (bkz: el hafızası)
 • duyularla inşa edilen hafıza şehrinde, en itibarlı yere sahiptir. şehirde yaşadığı bilinen sakinlerin yanında, genelde sessiz çoğunluktan etkilenir.
  (bkz: feromon)