• eski yolda yürürken duyulan sevgili kokusu bir tuhaf eder insanı
  • koku hafizasi ne guzel bir sey lan; yurunen yol ustunde insaat kumu vardir, gorunce cok sey ifade etmez ama yanindan gecerken hissedilen islak insaat kumu kokusu birden 25 yil geriye goturup mutlu eder insani. laz muteahhitlerdeki insaat tutkusunun nedenini simdi anladim, kum koklamak istiyor adamlar.

(bkz: çocuklukta bir oyun aracı olarak inşaat kumu)
  • insandaki en güçlü duyguları uyandırabilen bir hafıza türüdür. acaba insanın bu tür durumlarda sık sık çocukluğuna geri dönmesinin psikolojik durumuyla ilgisi var mı merak ettirmektedir.
  • tam olarak hafıza sayılmasa da şahsımın da fazlaca çektiği durumlara neden olan hafıza çeşididir. şöyle ki küçüklükten beri sinüzit ve bronşit ikilisi peşimi bırakmadığından hastanelerden nefret ederim; fakat bu nefreti artık fobi boyutuna geçiren annemin hastanede yattığı süreçte yanında refakatçi olarak kalmak zorunda olmam oldu. artık hastaneye girmek hiç önemli değil, ilaçla karışık o hastane kokusunu eczanede bile alsam direkt olarak agresifleşiyorum ve ardından bitmişlik, tükenmişlik hissi bütün günümü zehir ediyor. bir de deri kokusu vardır ki beni nostaljiye sürükleyen, deri montlar olsun, çantalar olsun hiç fark etmez kokusunu aldığım an beni mutlu eder, çünkü bana annemin beni parka, pazara vs. yerlere götüreceği zaman taktığı çantasını hatırlatır ve tek derdimin oyun oynarken üstümü başımı kirletmemeye özen göstermek olduğu günleri...
  • her koku birini,bir şeyi hatırlatır bana
    keşke çekebilseydim ta ciğerlerime
    vakit varken seninle beraber
    gözlerindeki vapur kalkmadan
  • olmamasını istediğim. hatırladığın anılar güzelse özlemden gözlerin dolar, kötüyse üzüntüden. hiç bir türlü işime yaramayan şey. her seferinde yılların nasıl geçtiğini yüzüme çarptığı içindir belki de.
  • beni ikide birde çocukluğuma sürükleyen lanet.

öyle ki, ulan her yerde ya. yolda yürürken, apartmana girerken, eve girdiğim anda. sanki 7 yaşındayım ya da 5 yaşındayım veya 11 yaşındayım.

kim icat etti olm seni, beni üzmeye ne hakkın var?
  • kafanizin hafif dalgin oldugu bi gun birden bire artan kalp atislariniz sizi korkutmasina neden olabilir.
  • insanın ağzına sıçandır. geldi mi kokusu göğsüne adeta öküz oturur. (bkz: sadece koklayacaktım)
  • eski sevgilinin parfümü unutamadığında lanet ettiğin hafıza şeysi.
hesabın var mı? giriş yap