şükela:  tümü | bugün
  • özellikle migren hastalarının başına bela bir durumdur.
  • titiz ve bakımlı olan herkeste olabilecek hassasiyet.

misal; ter kokusu.
    çözüm: en basitinden sık sık duş almak ve deodorant/parfüm kullanmak gibi.

misal; sigara kokusu.
    çözüm: içmemek. (sigara içenler sigara içmeyenlere nasıl koktuklarını bilselerdi içerler miydi gerçekten merak ediyorum)

misal; rutubet kokusu.
    çözüm: söz konusu alanı sık sık havalandırmak. (nemi çeken makineler de var ayrıca)

misal; ağız kokusu.
    çözüm: diş hekimine gitmek ve düzenli diş fırçalamak/ağız bakımı yapmak.

daha çok örneği vardır elbet ama hangisi olursa olsun, her türlü kokunun bir şekilde çözümü olduğu aşikar. tek ihtiyacımız olan bir tutam da saygı. çünkü birlikte yaşıyorsak eğer; hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz demektir.
  • hayatı bir av köpeği tadında yaşamaktır. yahut hayatı standart bir hamilenin ilk üç ayı gibi yaşamaktır.

bunun sayesinde/yüzünden sırf kokusu için bir insana/insandan neredeyse aşık olabilir/nefret edebilirsiniz. apartmana girer girmez yemek kokularından kusma noktasına gelebilir/yahut kokan şeyi yemek için kudurabilirsiniz. bir yaz günü minibüste insanlardan değil insanlıktan tiksinebilirsiniz.

bir insanda ilk ellere, gözlere, dötlere bakmaz, gözlerinizi yumar kokusuna bakarsınız.
  • iyi yanı da vardır kötü yanı da.bazen çok özlediğiniz bir insana sarılmak istersiniz içinize içinize koklamak fakat yapamazsınız.kokusu size öyle bir iter ki.bazen de çok güzel kokuları ayrıntılarıyla koklayabildiğiniz için şanslısınızdır çünkü herkes o güzelliği koklayarak hissedemez.
    bu tür insanlar için eş seçimi çok önemlidir.erkek arkadaşınızın kokusu ilk an da size harika geldiyse kesinlikle o kişi ile evlenmelisiniz.bu şekilde çok az seçenek çıkacaktır önünüze.çünkü ilerde kavga da etseniz onun kokusu yatıştıracaktır sizi.
    ayrıca şöyle de bir huyum var ter kokan insanların yanından uzaklaşmak ya da yanındayken ağzımdan nefes almak gibi..
  • çevrenizdekileri şaşırtacak türden, düşük profilli bir süper güçtür. belki dünyayı falan kurtaramayabilirsiniz ama kendi mikro çevrenizde harikalar yaratabilirsiniz.
  • bazı kokulara hassas olmanın dışındadır.
    koku hassasiyeti baş ağrısı yapar, midenizin kalkmasına bile sebep olabilir.
    her şey küçükken kullanılan pastel boyalarla başlar sonra parfüm kokularıyla başınız derde girer bu liste yemek kokusuna kadar uzar gider...
    tabii bu takıntı durumu da olabilir fakat kesinlikle saygısızlık olarak nitelendirilemez, elde değildir sadece..

edit: ölüyoruz başağrısından reyizs
  • ben 5-6 yaşlarımdaylen bizim dükkanda çalışan bi orospu çocuğu vardı. bu amın feryadı gider gelir yanağımı ısırırdı -sevgi göstermek amaçlı bir eylemmiş-. bu adamın ağzı her zaman kokardı ve o pis ağız sıvısı kokusunu yanağıma bulaştırırdı. ben de gider sabunla yanaklarımı çitilerdim.

zamanla ağız kokusuna karşı aşırı duyarlı davrandığımı fark ettim. sırf bu orospu çocuğu yüzünden sevgililerimle öpüşmeden önce bi yolunu bulup sakız çiğnettiriyorum. ya da benim komple allah belamı vermiş.

ne bileyim ya, gebersem de kurtulsam.