şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle migren hastalarının başına bela bir durumdur.
 • titiz ve bakımlı olan herkeste olabilecek hassasiyet.

  misal; ter kokusu.
  çözüm: en basitinden sık sık duş almak ve deodorant/parfüm kullanmak gibi.

  misal; sigara kokusu.
  çözüm: içmemek. (sigara içenler sigara içmeyenlere nasıl koktuklarını bilselerdi içerler miydi gerçekten merak ediyorum)

  misal; rutubet kokusu.
  çözüm: söz konusu alanı sık sık havalandırmak. (nemi çeken makineler de var ayrıca)

  misal; ağız kokusu.
  çözüm: diş hekimine gitmek ve düzenli diş fırçalamak/ağız bakımı yapmak.

  daha çok örneği vardır elbet ama hangisi olursa olsun, her türlü kokunun bir şekilde çözümü olduğu aşikar. tek ihtiyacımız olan bir tutam da saygı. çünkü birlikte yaşıyorsak eğer; hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz demektir.
 • hayatı bir av köpeği tadında yaşamaktır. yahut hayatı standart bir hamilenin ilk üç ayı gibi yaşamaktır.

  bunun sayesinde/yüzünden sırf kokusu için bir insana/insandan neredeyse aşık olabilir/nefret edebilirsiniz. apartmana girer girmez yemek kokularından kusma noktasına gelebilir/yahut kokan şeyi yemek için kudurabilirsiniz. bir yaz günü minibüste insanlardan değil insanlıktan tiksinebilirsiniz.

  bir insanda ilk ellere, gözlere, dötlere bakmaz, gözlerinizi yumar kokusuna bakarsınız.
 • iyi yanı da vardır kötü yanı da.bazen çok özlediğiniz bir insana sarılmak istersiniz içinize içinize koklamak fakat yapamazsınız.kokusu size öyle bir iter ki.bazen de çok güzel kokuları ayrıntılarıyla koklayabildiğiniz için şanslısınızdır çünkü herkes o güzelliği koklayarak hissedemez.
  bu tür insanlar için eş seçimi çok önemlidir.erkek arkadaşınızın kokusu ilk an da size harika geldiyse kesinlikle o kişi ile evlenmelisiniz.bu şekilde çok az seçenek çıkacaktır önünüze.çünkü ilerde kavga da etseniz onun kokusu yatıştıracaktır sizi.
  ayrıca şöyle de bir huyum var ter kokan insanların yanından uzaklaşmak ya da yanındayken ağzımdan nefes almak gibi..
 • çevrenizdekileri şaşırtacak türden, düşük profilli bir süper güçtür. belki dünyayı falan kurtaramayabilirsiniz ama kendi mikro çevrenizde harikalar yaratabilirsiniz.
 • bazı kokulara hassas olmanın dışındadır.
  koku hassasiyeti baş ağrısı yapar, midenizin kalkmasına bile sebep olabilir.
  her şey küçükken kullanılan pastel boyalarla başlar sonra parfüm kokularıyla başınız derde girer bu liste yemek kokusuna kadar uzar gider...
  tabii bu takıntı durumu da olabilir fakat kesinlikle saygısızlık olarak nitelendirilemez, elde değildir sadece..

  edit: ölüyoruz başağrısından reyizs
 • koku alma duyusu fazla gelişmiş bu insanlarda kokuya karşı inanılmaz bir zafiyet oluyor. eski arkadaşımın teninin kendine has bir kokusu vardı. sürekli birlikte olduğumuz için parfümüne karışmış olsa bile ilginç bir şekilde kendi kokusunu ayırt edebiliyordum. ayak kokusu, ter kokusu, hatta sabahları ağız kokusu bile aynı kokunun farklı tonlarını oluşturuyordu.

  bir gün çok yoğun bir koku almaya başlamıştım arabadayken. aynı kokunun her zamankinden daha yoğun bir haliydi. "eau de toilette" ile "eau de parfume" arasındaki yoğunluk farkı gibiydi. o gün gerçekten "parfume" salgılıyordu teni. o gece sabaha kadar uçmuş, ertesi gün duş almadan dışarı çıkmıştı. haliyle ten kokusu çok yoğunlaşmıştı.

  zamanla kokusuna o kadar alışmıştım ki, yanında olmadığım zamanlarda dahi beynimin yanıltması ile kokusunu almaya başlamıştım.
 • sigarayı bırakmak eyleminde olan kişilerin başına gelen oldukça normal bir durum
 • tedavisi var mıdır merak ettiğim hassasiyettir. koku duyusu burunla ilişkilendirilse de gıdalarda kokladığımda alamadığım kokuyu, tadına bakmamla alabildiğim için hayatımı zorlaştıran bir durum. malesef belirli kokulara karşı sempati/antipati olayının ötesinde duyularla ilgili. ayrıca başka bir duyunun az gelişmiş olmasıyla ilgili de olabilir.

  esans/parfüm kokularına duyulan hassasiyetin daha farklı bir işleyişi var sanırım, anılarla kokuları eşleştirmeyle bir hafıza yaratılıyor olmalı. ya da astıma yatkın bir bünyeniz olabilir.

  edit: kriterim diğer insanlar, farkında olduğum 20 küsür yıldır diğer insanların yediği pek çok şeyi yiyemiyorum. spesifik bir yiyecek ayırma durumu yok, tazelik/skt tespiti durumu. sıvıyağları, et ve süt ürünlerini, kullanılan koruyucu madde yoğunluğunu tespit etme durumuna uzanan can sıkıcı bir açlık süreci. toplu taşıma araçlarında çakma parfümlerdeki alkol eşiği nefes darlığına eden oluyor. marketlerdeki önü açık bozdolabının bakım zamanı geçmişse boğuluyormuş hissi oluşuyor.
 • narkotik köpeği boyutundaysa hayatınızı çekilmez kılan durum.