• lisede ali kemal diye bi herif vardı yüzünü sivilce basmış abaza bir kardeşimizdi. çok iyi gitar çalardı ama abazalığı sanatına yansımıştı. bu şarkının sözlerini değiştirip "usul usul çıkarır koyarım kukuya bitsin bu işkence kemal yılardır abaza" şeklinde söylerdi. o zamanlar küçüktük gülerdik böyle şeylere. hem daha barış abi de hayattaydı.
  • sözlerini de yazayım da tam olsun

hatırlarım bugün gibi
    sessiz geçen son geceyi
    başim öne egik, bir suçlu gibi
    bana verdiğin hediyeyi

iki küçük kol düğmesi
    bütün bir aşk hikayesi
    iki düğme,iki ayrı kolda
    bizim gibi,ayrı yolda

akşam olunca
    sustururum herkesi,her herşeyi
    gelir kol düğmelerimin birleşme saati
    usül usül çıkarır,koyarım kutuya
    yan yana
    bitsin bu işkence kalsınlar yan yana

heyhat sabah,gün ışıldar
    yalnız gece buluşurlar
    yaşli gözlerle ayrılırlar
    düğmeler gibi,bizim gibi
    bizim gibi,ayrılırlar
  • efsanevi baris manco sarkisi..
  • rahmetli barış manço'nun edebi ve felsefi olarak yetenekli olduğunun kanıtlarından biridir bu parça. iki kol düğmesine bakıp bu kadar derin anlam çıkartmayı başarabilen pek fazla insan olduğunu sanmıyorum. gerçek edebiyatçıların özelliği bu bence. sıradan insanların hayatları boyunca iç içe yaşayıp göremediği şeyleri görebilmek. onlara etkili anlamlar yükleyebilmek, ve bunu sanat olarak insanlara aktarabilmek...
    özledik seni barış abi...
  • hayat bilgisi dizisinde afet hoca, tekin bey'in ondan gizlice nişanlandığını öğrendiğinde arka fonda bu şarkı çalmıştı. o sırada afet hoca'nın elinde de tekin bey'e sevgililer günü için aldığı kol düğmeleri vardı. türk dizi tarihinde müzik ve sahne uyumunun zirve yaptığı yegane olaydı. aklıma geldikçe üzülüyorum amk.
  • kaderleri ayrı düşmek olan ve biri dieğeri olmadan anlam taşımayan 2 nesne.
  • barış manço'nun abisi savaş manço, bu şarkının hikayesini şöyle paylaşmıştır:

"barış kol düğmeleri şarkısını 1962'de nişanlandığı semra adlı çok cici bir kızılltopraklı genç kız için yazmıştı. barış 1963 yazı sonuna doğru okumak için belçika'ya gelince o nişan bozuldu ve barış yaşadığı hüznü o şarkıya döktü. kol düğmeleri de semra'nın armağanıydı."
  • yavuz bingol'on kotu diksiyonu ile mahvettigi guzel baris manco sarkisi. duyduguma gore baris manco, 60larda kendisinden buyuk bir bayanla cikmakta imis ve ayrildiklarinda yapmis bu sarkiyi
  • iki küçük kol düğmesi
    bütün bir aşk hikayesi
    iki düğme iki ayrı kolda
    bizim gibi ayrı yolda

dört dizelik bir masal anlatın. herkesin kendisine yorumlayabileceği, bir şekilde kendi yaşadıklarından bir şeyleri uyarlayabileceği kocaman ve küçücük dört dize! gerçekten adanmışlıkların var olduğu bir ilişkiden bahsedin. gözünüzden sakındığınız, başkası sorsa hiç düşünmeden burun kıvıracağınız şeyleri gözünüzü kırpmadan yapabileceğiniz, gelecek planları kurduğunuz, olmadığı her an özlediğiniz, olduğu her an gitmesinden korktuğunuz, büyüsünün bozulmasından, bir şeyler yüzünden kaybetmekten korktuğunuz bir insan olsun. herkes pohpohlar kendisini birazcık. çocuk değiliz, ufak şeylere takılmayız diye geçinir durur. fakat öyle bir çarparki bazen insanı, o gülüp geçtiğiniz, başkaları yaşarken tebessüm edip, ben yapmam hacı böyle şeyler dediğiniz şeyler normaliniz olur ya. işte onun gibidir iki tane küçük kol düğmesi. başkasının dünyaları vererek elde edemeyeceği, ne yaparsa yapsın bulamayacağı değeri o iki küçük kol düğmesine verirsiniz. ayrı bir yerde tutarsınız onları. kaybolmasın, lekelenmesin, kırılmasın diye gözünüzden sakınırsınız. onlara bir şey olması, sanki ona bir şey olacakmış anlamına gelir. o bile güler size belki. 'yenisini alırız boşverrrr!!' der, sırıtırsınız ama içinizden, ' aptal mısın? bunlar benim için ne kadar değerli biliyor musun?' soruları geçer...

sonra işte bir gün gerçekten ayrılmanız gerekir, bir sebepten, mantıklı mantıksız, gerekli gereksiz... o kol düğmelerine dokunamaz hale gelirsiniz. onca süre yaşadığınız, tattığınız, hissettiğiniz her şey ama her şey, ondan geriye kalan o iki küçük kol düğmesinin içindedir. kol düğmeleri semboldür. kol düğmeleri herkesin bir şekilde yerine bir şeyler koyabileceği ikamelerdir. ne olursa olsun bunlar, dokunsanız canınız yanar. atsanız, kendinizden bir parça, bir ömür gider gibi hissedersiniz. bunları ben ne kadar yazsam da tam ifade edemem. herkesin farklı yüzlerle, farklı senaryolu hikayeleri vardır. hepsine uymaz ama uyacak bir şey varsa da, barış abinin bu şarkısıdır. hepsinin fon müziği olarak çalınabilir, sırıtmaz.

huzur içinde yat.

kol düğmelerin, benim ve benim gibi düşünen bizim için hep değerli olacak.
  • baris manconun insani duygulandiran cok guzel bir sarkisi.
hesabın var mı? giriş yap