şükela:  tümü | bugün
 • baya eski model arabalarda şarj işlevin görmek için arabanın önüne sokulup çevirilerek motorun çalıştırıldığı kola verilen ad.
 • sehirlarasi otobuslerde koridor koltugunda sorunsal yaratan kol dayama yerleridir. otobus ureticilerinin arge butcelerinin %75 ini ayridiklari icatlardir ki bu kadar komplike bu kadar cesit ve patenti alinilasi turdedirler.
  en guzeli en eskisidir. koltugun yaninda yukari dogru bi demir uzanir uzerinde kolluk dik ve yatay konuma getirilebilecek sekilde bi menteseye sahiptir ve kolunu dayamak istediginde kollugu yatay konuma getirir otobusten inerken kolayca dikey konuma getirirsin.
  bir sonraki jenerasyon kolluk, eskisinin komplike versiyonudur. bu sefer kolluk kullanilmadiginda dik konumda degil 30 derece kadar tabana dogru egik konumda durur. acmak istediginde kol dayama yerini yukari kaldirir cit sesini duyar ve indirirsin, kolluk kol dayanacak yukseklikte sabitlenir. kapamak icin ayni islemi tekrarlarsin. bu kolluklarda yukari kaldirdiginda cit sesi veren ikinci bir fake cit noktasi vardir ki kolluk orda citlarsa bi turlu kol dayanacak konumda durmaz tekrar denersin yine olmaz sinirlenirsin cat cat cat efektleriyle kollugu kaldirir ve indirirsin birkac yuz kez ve bu kolluk yapanin gotune girsin emi dersin icinden sonra pes edersin ve seni goren muavin pis pis siritaraktan tek bir el hareketiyle kollugu uygun konuma getirir gotu tavanda burnu tavanin da ustunde uzaklasir sen de amina koyyum dayamiyom lan kolumu al iste kapatiyom kollugunu da cat cat catirt
  3. jenerasyon teknolojinin ve zekanin gelisimine emsal gosterilebilecek bi duzenege sahiptir. kolluk koltugun yan ceperinde normalde numaralar yazan kisimda yatay vaziyette durur. ortasinda bir korugumsu kısım en ucunun uzerinde de ileri geri ok isareti vardir. once bes dakka kollugu incelersin kaldirir indrirsin duzenegi cozmeye calisirsin. sonra evreka evreka nidalariyla kollugun koruk benzeri kisimdan bukuldugunu kesfedersin bukersin ve kollugu kaldirirsin ama kolluk duser yine kaldirirsin yine duser. amina koyyum dersin yine ve gozune oklar ilisir. kolu kaldirir var gucunle one ve arkaya iter ve cekersin yerlestirmeye calisirsin ki yolculuk bitmistir zaten vazgecersin.
  son jenerasyon `|__` seklindeki kollugun tek noktadan koltuga monte edilmis seklidir. bu da kapaliyken ters vaziyette koltugun kenarinda durur tabi sen alismisin bukumlu kollara anlamazsin bunun ters durdugunu yukari dogru cekmeye calisirsin, ikinirsin sıkınırsın olmaz. sonra muavin en on koltuktan baslayarak butun kollari koridora dogru cekerek 180 derece cevirir kullanilir konuma getirir yine ayni ben bu isleri yaladim yuttum haci yuruyusu ve gulumsemesiyle.

  bu kol dayama aletlerinin uzerinde bu kadar dusunulmesini aklim almaz, acep cocugun eline oyuncak vermek gibi bisey midir birakin ugrassinlar kolluklarla beynimizi sikmesinler yolculuk boyunca anlaminda, yoksa kitlesel zeka olcme, gelistirmeye yonelik midir.

  ha bir de otobuste yazdigin kizin kaldiramadigi kol dayama yerini kaldirmaya calisip morarma durumun vardir ki kizin gozunde karizmasal anlamda, muavinin uc yapmasi, senin dip yapmanla sonuclanir.
 • otobüsten otobüse degisen lüzumsuz bir ayrinti. yolculuk baslangiclarinda genelde 40 yas üstü halkimizda sorun olusturur ama yardimsever türk gencleri muavinden önce atilip yardimci olurlar eski nesillere.
 • yalnız başparmağı ayrı, diğer dört parmağı bir örülmüş yün eldiven.
 • zırhın kola geçirilen parçasına da denmekteymiş.. (bkz: bracer)
  ya da caanım yeni yıkanmış beyaz gömleklerin oraya buraya sürtünüp kirlenmesini engelleyen, tee dirseğe kadar kolunuzu sarıp sarmalayan eğreti kolluk tiplerine de aynı isim verilebiliyormuş..
  kim demiş derseniz (bkz: tdk)
 • bir arma,simge veya görev göstermek ya da vurgulamak için kola takılan enli kumaştan yapılmış kolluk.
 • bilmiyorum bende mi bir sorun var? genel olarak, koltukların /kanapelerin kolçaklarını aşırı büyük buluyorum. küçük kibar olanları da var kuşkusuz. "bir kol dayamak için hayvani büyüklükte bir kolçak yapılır mı?" diye düşünüyorum. o kolçaklar -eğer ayrı parçaysa- zaten zaman içinde iyice sallanır hale geliyor zaten. hem çoğumuz çok büyük olmayan evlerde yaşıyoruz. koltukların, kanepelerin kolçaklarının bu kadar büyük olmasına gerek yok bence. en azından üreticiler iki seçenek sunabilirler: 1. kalın büyük kolçak 2. ince küçük kolçak...vb. (eğer ayrı parçaysa tabi)
 • harun kolçak'ın soyadı olması haricinde bu kelimenin bir mana ya da varlık ifade ettiğini öğrenmem mart 2013'te yaşandı. o an bir yaşıma daha girmiş olabilirim, başta espri gibi geldi zaten. 1930'larda soyadını kolçak olarak seçen dede kolçak ne demek biliyor muydu acaba? o zamanlar kolçaklı sandalye var mıydı ki ya?