şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lefkoşa'da bulunan, geçmişinde önce kolej olarak kullanılan daha sonra kıbrıs'ta suların ısınmasıyla rumların karakol olarak kullandığı binadır. 1974'den sonra bölge askeri birliklerimizin kontrolüne geçince türk birliklerinin kullandığı karakol haline dönmüş.

  adı karakol ama müze gibi görünen harabeye dönüşmüş bir bina. sanırım sivil halkın ziyaretine yasak bir bölgede.

  kıbrıs'ta askerlik yaparken zor bela görme fırsatım olmuştu. gezenleri bilgilendiren askerlerden edindiğim ne derece doğru olduğuna emin olamadığım bir de hikayesi var.

  rumlar bu bölgeden güneye doğru geri çekilirken, rum komutanlar bazı askerleri binanın balkonlarına kelepçelemişler. son mermilerine kadar savaşmaları istenmiş. derken bizim birliklerimizin açtığı ateş sonucu balkonun üzerinden geçen sıcak su borusu (kalorifer dediler ama yaz gününde sıcak suyun ne işi var bilemedim) patlar ve rum askeri haşlanarak yaslandığı duvara yapışır. uzun bir süre sonra karakol kuşatılıp ölüler çıkartılırken o askerin duvara yapıştığı için iz bıraktığı söylenir.

  karakol müze haline gelince bölgedeki komutanlar ve eşleri bir gün ziyarete gelir, komutanlardan birinin eşi duvardaki lekeyi görünce midesi bulanır ve kusar, o an komutanın emriyle duvar beyaza boyatılır. buna rağmen hala belli belirsiz bir leke mevcuttur.

  google earth konum görüntüsü:

  https://goo.gl/bkurgy