• diğer adıyla d3 vitamini. provitamin şekli olan 7-dehidrokolesterol deride bulunur. bundan hareketle önce güneş ışınları etkisi ile sonra da karaciğer ve böbrekteki biyotransformasyon olayları sonucu kolekalsiferol sentezlenir. d3 vitamini, kalsiyum ve fosfat metabolizmasında görev yapar. etkin maddesi d3 vitamini olan ilaçlar, raşitizm, osteolmalazi tedavisinde ve çocuklarda diş çıkarma zorluklarında kullanılır.
 • vücutta üretildiği için vitamin değil aslında sterol bir hormondur, görevi steroide benzer etki yaparak kas ve kemik güçlenmesini, seks hormonları aktive etmeyi sağlar günlük miktarı besilerden sağlamak mümkün değildir hergün öğle vakti güneş altında 20-25 dakika kadar durmalı veya hap olarak takviye şeklinde alınmalıdır.
 • hayvansal kaynaklı d vitamini formu. piyasadakiler genelde koyun yününden veya deniz ürünlerinden elde edilir.
 • her ne kadar güneşin doksan derece dik geldiği saatlerde yürüyüş yapsam da yükselmeyen hormondur. spor hekiminin söylediğine göre emilimi zormuş. haftada bir şişe devit 3 içiyorum bakalım yükselecek mi.

  ilk şişeyi içtiğimde bir kaç gün kendimi daha dinç hissettim, sabah uyandığımda tekrar uykum geliyordu şimdi isteksizlik var ama uykum gelmiyor.

  depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu olan arkadaşlar öncelikle d3 değerine baktırsın.

  edit: doktora danışmadan kullanmayın böbreklerinizi etkiler.
 • yün alerjisi olan birinin d3 vitamini olarak kullanmasinda herhangi bir problem olup olmadigini merak ettigim etken madde.

  d vitamini degerimin 17 cikmasinin uzerine doktor tavsiyesiyle yaklasik 2 aydir d-colefor kullaniyorum (20.000 u.i.). kullanma seklim: hapi kullandiktan sonraki 3 gun almiyorum, 4. gun tekrar aliyorum. farkli bir sey yapmamama ragmen son 3 haftadir vucudum kizarmaya basladi ve son 3 gundur kizarikligin dozu iyice artti ve kasinti basladi. alakali olabilir mi, bilgisi olan yazarlar yesillendirirse cok sevinirim.

  edit: imla.
 • d vitamini.
hesabın var mı? giriş yap