şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ulrike meinhof'un sözü.

  başka bir yerde şöyle yazmıştım:
  "kadınlığını özgürce yaşa(ya)mayan, kadın haklarından bihaber ve bunlardan daha vahim olmak üzere; kadın olduğu halde kadın düşmanı kesilen, kendi prangalarının bekçiliğine soyunan kadınlar var."

  haberlerde yine trump var. ilişkilerini ifşa etmemesi için bir porno yıldızına sus payı ödemiş. ben haberi izlerken başkası adına utanmakla boğuşuyordum. alabama'lı bir genç ise ekonominin ne kadar iyi olduğundan bahsediyor, "beyaz yakalı"ları suçluyordu.

  kant 1784 yılında aydınlanma için çaba gösteriyordu. aydınlanmayı “insanın kendi kabahati nedeniyle içinde bulunduğu ‘ergin olmama’ durumundan kurtulmasıdır” şeklinde tanımlıyordu.

  “ergin olmama” ise, kişinin kendi aklını bir başkasının rehberliği olmadan kullanmayı reddetmesi, başka bir deyişle, aklını kiraya vermek idi. kant “kendi aklını kullanma cesaretini göster!” diye sesleniyordu bundan 235 yıl önce!

  kant’ın sesi, atatürk’ün 1923 tarihli özdeyişinde yankı buluyor:
  “dünyanın belli başlı milletlerini esaretten kurtararak, hâkimiyetlerine kavuşturan büyük fikir cereyanları; köhne müesseselere ümit bağlayanların, çürümüş idare usullerinde kurtuluş kuvveti arayanların amansız düşmanıdır.”