şükela:  tümü | bugün
  • kölelik, insan hakları evrensel beyannamesi ile yasaklanmıştır. yani 4 kutsal kitap ile değil! maalesef acı bir gerçek.
    (bkz: http://www.ttb.org.tr/…=6:uluslararasylge&itemid=36)
  • kutsal kitaplar insan uydurmasi oldugu icin yasaklanmamasi normaldir, kim bacagina sikmak ister ki. ben de kutsal kitap yazsam o donemde, ben de yasaklamam.

editto yapildi.
  • günümüzde farklı adlarla işyerlerimizde uygulanıyor. dinler yüzlerce yıl önce bitmeyeceğini öngörmüş ne güzel. uygulanmayacak yasakla uğraştırmamışlar.
  • yasaklansa nolacaktı ki?
    kapitalizm şuan 4 kitaptan daha üst seviyeye ulaşmış durumda. herkesin gözü para hırsıyla kaplı. müslümanı, yahudisi, budisti, hristiyanı fark etmiyor.

kapitalizm ne demek para demek. daha fazla para demek. daha fazla para nasıl olur? ucuz iş gücüyle. ucuz iş gücü de şuanki modern kölelik.
  • asgari ücretle çalışmanın kölelik olmadığını düşünen insan beyanı.
  • o halde finansal köleler allahsız kitapsız insanlar mı? bunu mu çıkaralım buradan?

ayrıca; (bkz: finansal kölenin asgari ücretli çalışan çıkması)
  • ilk buyuk britanya tarafindan yasaklanmistir, hatta osmanlida koleligin yasaklanmasini da onlara borcluyuz.

tanri kraliceyi korusun.
  • bunun en güzel örneği cahiliye devri uydurmasıdır. o zaman herkes çok kötü durumdaydı ve kutsal kitaplar gelip her şeyi mükemmelleştirdi (!). kutsal kitaplar köleliği yasaklarsa bir kutsallığı kalmaz. dinler özgür düşünebilen, yaşayabilen insanlar istemez.
  • insan işine gelmeyen şeyi yasaklar mı?
    bir başka soru: sonsuz adalet sahibi tanrı, köleliğe göz yummar mı?
    şimdi ikisini birleştiriyoruz: yoksa bu kutsal kitaplar insan elinden çıkma mı?

sıcağı sıcağına edit: veda hutbesinde muhammed aleyhisselam, efendisine itaat etmeyen köleye lanet okuyordu. ne hikmetse diyanet hutbeyi revize etti, o cümleyi çıkardı. orijinalini görmek isteyen araştırır bulur.
  • insan kitabı madem, köleliği de yasaklamadı birde yeni köleler çıkardı da peki zekat işi nerden çıktı, akrabaya yardım etme, çirkin işleri yasaklama? köle azat etmenin sevap olması? bu din allah'ın dini. inanmak zorunda değilsin.emirlerine uymak zorunda da değilsin. çoğuna ben de uymuyorum ama din allah'ın.
    not: başlık altında dinlerin uydurma olduğunu söyleyenlere ithafen.