şükela:  tümü | bugün
  • kölelik, insan hakları evrensel beyannamesi ile yasaklanmıştır. yani 4 kutsal kitap ile değil! maalesef acı bir gerçek.
    (bkz: http://www.ttb.org.tr/…=6:uluslararasylge&itemid=36)
  • kutsal kitaplar insan uydurmasi oldugu icin yasaklanmamasi normaldir, kim bacagina sikmak ister ki. ben de kutsal kitap yazsam o donemde, ben de yasaklamam.

editto yapildi.
  • bunun en güzel örneği cahiliye devri uydurmasıdır. o zaman herkes çok kötü durumdaydı ve kutsal kitaplar gelip her şeyi mükemmelleştirdi (!). kutsal kitaplar köleliği yasaklarsa bir kutsallığı kalmaz. dinler özgür düşünebilen, yaşayabilen insanlar istemez.
  • adam osmanlı’da kölelik mi vardı diyor?

hadım harem ağaları? cariyeler? 19.yy ortasında bile sadece istanbul’da kayıtlı 52 bin köle?

edit velid : kaynak falan
  • evrensel ve kıyamete kadar geçerli olmak gibi birtakım iddiaları olan dinlere inanmamak için geçerli sebeplerden birisidir. bu tarz iddialar ''dönem şartları'' altında savunulamaz. zaten senin olayın dönem şartlarının ötesinde olmak. tek seferde böyle bir iğrençliği silip atman lazım. hele bazı dinler iki insan arasında geçen zinaya falan kafayı takıp kölelik gibi tüm insanlığı ilgilendiren iğrenç bir şeyin yasaklanması konusunda bir adım dahi atmamışlardır. onlara hiç inanası gelmiyor insanın.
  • yasaklamamıştır evet ama yasallaştırmıştır. köle ve cariye nasıl alınır, nasıl elde edilir, nasıl satılır, kime verilir, cariyenin en cillobu kimin(!) hakkıdır hepsi mevcut islam’da.

hayatında kur’an okumamış tipler buraya gelip islam’da kölelik olmadığını yazmış, açıklaması da zekat verilmesi, cennetin sözde annelerin ayakları altına serilmesi falanmış. anne ve kadın arasındaki farkı bile bilmiyor bu tipitipler. kendinize güldürmeyin, inandığınız şeyi öğrenin biraz. iyisiyle kötüsüyle..
  • insanı mal gibi görüp alıp satmaktan bahsedilen durumdur. kölesin hizmetçi değil bütün vücudunla bütün zamanın satın alınıyor. komik durum koskoca tanrı bu sisteme yasak getiremiyor. sigaraya da haram diyemeyen bi kitaplar güruhundan bahsediyoruz. zaten ne hikmetse o kitaplar inmiş inmiş inmiş bizim teknoloji dolu nesle bi tane inmemiş. hayırdır yani tanrı kendisini bilimsel ispatlamaktan mı korkuyor.
    fuck the system yani. tanrı çoktan öldü. de bu kadar şey olasılıkla evrimle açıklanacak gibi değil aq. bile bile lades deyip cehenneme okey diyorum ya bi da komik.
  • dinler köleliği kaldırmamıştır değil kaldıramamıştır. ister bir yaratıcı göndermiş olsun ister insan uydurması olsun, dinler her halükarda dönemin şartlarını dikkate alarak hareket etmiştir. sen kalkıp köleliğin çok sıradan olduğu bir dönemde köleliği kaldırırsan kimse seni sikine takmaz. sen de dinin de tarihin tozlu raflarına karışırsın. bu yüzden dinler köleliği kaldırmamıştır ne de olsa insan uydurması, köleliğin kaldırılmasını bile ingilizlere borçluyuz eheheh diye gerzek yorumlara gerek yok.

ingilizler demişken, afrika kıtasındaki kölelerle yetinmeyip taa çinden bile köle peydahlayan, onları en ağır şartlarda çalıştırıp analarını belleyen ingilizleri melek gibi görmek ancak batılı sikine meraklı ekşicilere yaraşır.
  • ilk buyuk britanya tarafindan yasaklanmistir, hatta osmanlida koleligin yasaklanmasini da onlara borcluyuz.

tanri kraliceyi korusun.
  • insan işine gelmeyen şeyi yasaklar mı?
    bir başka soru: sonsuz adalet sahibi tanrı, köleliğe göz yummar mı?
    şimdi ikisini birleştiriyoruz: yoksa bu kutsal kitaplar insan elinden çıkma mı?

sıcağı sıcağına edit: veda hutbesinde muhammed aleyhisselam, efendisine itaat etmeyen köleye lanet okuyordu. ne hikmetse diyanet hutbeyi revize etti, o cümleyi çıkardı. orijinalini görmek isteyen araştırır bulur.