şükela:  tümü | bugün
  • kimse bana kölelik kalktı falan demesin. size diyorum ey beyaz yakalılar, size diyorum ey mavi yakalılar, size diyorum bırak 60 yaşını, 1 gün sonrasını göremediğimiz şu günlerde, hala bir iş bulabilip bir şekilde çalışabilenler...

acı ama gerçek. hepimiz o para basan, gelecek kaygısı olmayan %1’in kölesiyiz. değiliz mi diyorsun? hadi ordan.

kaçınız bugün gönül rahatlığıyla istifa edebilir işinden?
    kaçınız mobbing’e uğrayıp basıp gidebilir.
    kaçınız patrona eh yeter be gel sen yap o zaman diyebilir.

bir kaç asi köle dışında hiçbirimiz.

insan hakları değil, kölelik hakları tartışılmalı bu düzende. gerisi hikaye.
  • (bkz: peki çare?)
  • adam hakli beyler bayanlar hadi dağılın.
  • klasik söylem “kölelik devam ediyor” “kölelik bitti sananlar yanılıyor”
    bunları yazınca terimlerin içi boşalıyor.
    pek farkında değilsiniz ama köle alınır satılır cinsel olarak sömürülür, çocukları köle doğar melez çocuklar olur.
    daha açık yazmam lazım ama elim gitmiyor.
    eğer maaşından zevklerinden vazgeçmemek için maaşlı işinden ayrılamıyorsan gelip burada tespit yapma.
    ha eski düzende bir şeylere benzeteyim diyorsan bari serf lere benzet.
  • polisler ve bekçiler köleler isyan etmesin diye vardir.
  • iliklerimize kadar hissettiğimiz gerçekliktir. kimliksiz ve kayıt dışı doğmak dışında çaresi olacağını düşünmüyorum. onda da elbette farklı türde zorluklar çıkacaktır karşımıza.
  • özgürlüğün önündeki en büyük engel gönüllü kölelerdir.
  • sanayileşmeyle maaşlı işçi çalıştırmanın köle sahibi olmaktan daha ucuz maliyetli olduğunun fark edilmesi.
  • kölelikte isteyince çıkıp gidemiyorsun, günümüzde işsizlik zamanında ve patronların istifa durumuna karşı türlü tazminatlarla, kötü referans tehditleriyle insiyatifini güvenceye aldığı şartlarda bu durum köleliği çağrıştırsa da kölelik değildir.

çok zor da olsa yapılması gereken seçme iradesini elinizde tutmak için işi çok iyi yapıp her an işten çıktıktan sonra 1 hafta içinde mevcut işinizin daha iyisini bulabilecek nitelikte olmaktır.

daha önce de belirttiğim gibi:

-yurtdışı deneyimi
    -uluslararası geçerlilikte diploma, sertifika vb.
    -daha önce sektörde iyi bir yerde en az 3 yıl kesintisiz çalışma

bir de çoluk çocuk, evlilik, borç falan yoksa her yer senin.
  • uluslararası çalışma örgütü (ılo) ve özgür yürü vakfının (walk free foundation) uluslararası göç örgütü ile ortak hazırladığı küresel kölelik endeksi 2018 raporuna göre, dünya genelinde 40 milyondan fazla "modern köle" bulunuyor. modern kölelik kurbanlarının yüzde 71'ini kadınlar ve kız çocukları, yüzde 29'unu ise erkekler oluşturuyor. modern kölelerin 15,4 milyonunu zorla evlendirilenler, 24,9 milyonunu ise zorla çalıştırılanlar oluşturuyor.