şükela:  tümü | bugün
 • kölelik neden kaldırıldı?. köleler 18. y.y. dan itibaren, sahipleri için ciddi maliyet ve külfet yaratır olmuşlardı. hem eskisi kadar köle bulunmadığı için fiyatlar aşırı pahalanmış, hem de satın aldıktan sonra, iş görebilmeleri için, nisbeten sağlıklı koşullarda barındırılmaları, iyi beslenmeleri gerektiğinden, bu ekonomik kambur katlanılmaz boyutlara ulaşmıştı. ilave, osmanlı devleti gibi bazı ülkelerde, belli süre sonra, azad etme geleneği vardı. çoğunda sahip azad sonrası, eğer kölesini çocuklukta almışsa, evlat edinir, bazen de evin kızı ya da hizmetçisi ile evlendirirdi. böyle durumda, yasal mirasçı statüsüne de kavuşmuş oluyorlardı...
  en nihayet, kölelik kademeli olarak kaldırıldı. özgürlüklerine sahip çıkmaları için, meşakkatli bir süreçten geçirildiler. şu unutulmamalıdır ki, kan ve ter dökülerek kazanılmamış hiç bir hakk'ın kıymeti bilinmez. bu fikriyatın menşei, üst akıl tabir ettiğimiz, batı'dır. köleleler sistematik olarak özgürleştirildikten! sonra, bu nun yerine, düşük ücretli, ama özgür insanlar meydana geldiler. bu insanlar evet özgürdü, ancak, ingiltere de sanayileşmenin başladığı dönemde, henüz sendikal haklar da tanımlanmamışken, maden işçileri, kölelerden çok daha ağır şartlarda çalışıyor ve yaşıyorlardı...
  bağlayacak olursak ;
  bugün hayvancılık yapan birini örnek alalım. o hayvana gözü gibi bakıyor, çünkü o nun sermayesi. sütünü satıyor, gelir elde ediyor, çifte sabana koşuyor. etini satıp gelir elde ediyor. hastalandığında, gece boyu başında bekleyen oluyor, ölmesin diye, öldüğünde, ağlayanı feryat figan edeni mi istersiniz...
  şöyle düşünelim, sütün raf fiyatı 1 tl olsa. etin raf fiyatı 10 tl olsa. kim hayvan besler, bakar?. kimse. herkes hazır alır.
  tabi kimse hayvan besleyip, bakmayacağı için böyle bir durumda, fiyatlar otomatikman artacak olduğundan, bu tez baştan çöküyor.
  ama ucuz iş gücü ve insan için durum böyle değil. hep varlar. ürüyorlar ve her geçen gün, hizmeti daha ucuza, daha daha ucuza alabiliyorsun.
  bu nedenle, köle alıp, sahibi olup beslemek mantık dışı kalmıştır.ilk maliyeti var, hastalığı var, bakımı, ölümü, yedirmesi, içirmesi, offfffff hepsi ayrı dert.
  dışardan iş gücü olarak insan satın almak moda olmuştur. iyi besleniyor mu, barınıyor mu, hiç biri senin derdin değil. olur da o ölürse, hemen yerini dolduracak bir başkası var çünkü...
  ...anlatılır ki, abd de, kuzey-güney savaşından sonra, kuzey in kazanması, köleliğin kaldırılmasının ardından, özgürlüğüne kavuşan pek çok afro-amerikan, belli bir süre sonra, güney e çiftliklere dönüp sahiplerinin yanında eski koşullarda çalışmayı istemiştir. aldıkları cevap hazin olmuştur, geçti, güney carolina nın pazarı, sür kendini new hampshire a.
 • kölelik kaldırıldı diye boşuna seviniyorsunuz bence!
  kölelik şekil değiştirdi günümüz de. asgari ücret ile ucuza iş gücü satın alıp, 8-10-12 hatta 16 saat çalıştıran zengin kodamanlar var.

  ayrıca köleliğin kalkması, arap ve islam coğrafyasında çok zor. allaha ve kurana şirkte 100 metreyi 10 saniyenin altında (atayizler gibi) koşmuyorsanız kesinlikle linç yersiniz. :))

  (buraya isteyene kurandan kölelik/cariyelik ayetlerini atarım. )

  azhab 52 ; bakara 178 ; nisa 92 ; bakara 221 ; mümin 1-6 ; nahl 75 (daha da eklenebilir.)

  bi zahmet okuyun artık.

  edit : yahu "boşuna seviniyorsun" diye genelleme yaptık. habire ilk entry sahibine gömmüşüm gibi yazıp durnayın allasen. devamına bir bakın. entry sahibine destekleyici şekilde yazmışım. sabah sabah işsiz misiniz nesiniz?

  editin de editi: yav he he! ilk entry sahibine gömdüm ben. sizde rahatlayın , ben de rahatlatyayım. (buradan bütün işşizlere, iş/güç sahibi olmalarını diliyorum. seviyorum sizleri.) :*
 • 'kölelik kaldırılmadı, sadece bütün renkleri kapsayacak biçimde genişletildi.'

  -bukowski.

  modern kölelik/ücretli köleliği çok güzel ifade eden bir söz.
 • tarihten bihaber insan söylemi. yakın tarihe bakarsan fransız devriminden ve insan hakları evrensel bildirisinden sonra avrupa’da, bugün bile hala orta doğu ve afrika’da olmak üzere kölelik sisteminde bir değişiklik yok. yani bir gün kölelik vardı, ertesi gün bir uyandılar “aa kölelik bitmiş, artık özgürüz” yok öyle bir şey. günde 6 dolar gibi komik ücretlerle 600 kilo pirinci sırtında taşıyan ya da 16 saat çalışıp günde 60 tane ayakkabı yapan çocuk işçilere köle yerine başka bir şey demek istiyorsan kendini kandırıyorsun.
 • modern kölelikle bahsi geçen kölelik çok farklı şeylerdir, sapla samanı karıştırmamak gerekir

  kölelik denen insanı hayvan gibi esirleştiren sistem çoğunlukla savaşlar nedeniyle kalkmıştır, savaşların yaşattığı yıkımlar ve asker ihtiyacının karşılanması için kölelerin birey olarak ordulara kabulü sayesinde bildiğimiz kölelik yavaş yavaş yok olmuştur, modern dünyada böyle bir vahşiliğin de devam etmesi kabul edilemezdi

  modern kölelik goy goyu yapanların da afrikadan zorla götürülen kölelerin ne şartlarda nerelere sokulup günlerce bekletildiklerini, nasıl taşındıklarını ne şartlarda yaşadıklarını iyice bir öğrenmeleri gerekir

  modern köle denilenlerin evleri arabaları olup, tatillere gidip en yeni cep telefonlarını alabildiği ortamla, gerçek köleleri kıyaslamak için ciddi bir ot kafası gerekmektedir
 • kaldırılmadı. sosyal politikalar aracılığı ile şekil değiştirdi. bugün de ücretli kesim hala bir ev alabilmek için yıllarını vermek zorunda kölelik de böyleydi. köle işe gitmezse kırbacı yer yatardı.. sen bugün 3 gün işe gitme anında kovulursun.hele biraz da kıdem tazminatın birikmişse.
 • kaldırılmadı, bütün dünyaya yayıldı.
 • insanlık hergün ilerledigi icin olduguna inandığım kaldırılma olayı. zorunlu kölelik kaldırıldı. kim ne derse desin bu böyle. ama isteğe bağlı kölelik her zaman vardı, bugün de var, yarın da var olacaktır.
  bugün bahsettiğiniz asgari ücretli köle,maaşlı köle, modern kölelik vs isteğe bağlı bir köleliktir. isterse köyüne dönüp kıt kanaat geçinir. ama kendisi zkinin keyfine şehirde yasayacam diyor. ne keyifse artık..
 • he la kaldirilmadi, butun irklara yayildi he. amina kodugumun angutu seni, bellemis bir kliseyi, yok "kolelik kaldirilmadi", yok "koleler eski duzende calismak istediler de sahipleri izin vermedi" yok bilmemne. he amk, bir siz biliyorsunuz, cok orjinalsiniz, cok marjinalsiniz he. boyle yazinca kiz mi dusuyor nedir, otomatige baglamislar, hepsi tek agizdan "kolelik kaldirilmadi, sekil degistirdi" yazmis. sizlere anladiginiz dilden bir cevap yazayim:

  bok kaldirilmadi!

  butun dunyada kac insan canini verdi lan kaldirilsin diye. siz koleligi sadece para-yemek karsiligi calismak mi saniyorsunuz? adamlar insan sayilmiyordu lan. kole aldigin siyahi kadina tecavuz etmek hobiydi, hobi, suc falan degildi. siz abd'deki guney kuzey savasini ufak bir tatsizlik mi saniyorsunuz? hala abd'nin guneyde koleligin kaldirilmasini icine sindiremeyen, siyahlarin asagi irk oldugunu dusunen, cok genis bir kitle vardir, acik acik soylemeye cesaret edemeseler de trump aday olunca "bizim dusunup de soyleyemediklerimizi soyluyor" diyerek meramlarini anlatmislardir. trump iktidarinda bu nazilerin, alt-right'in, eski kkk'cilerin sicagi gorunce kaya altindan cikan akrep gibi cikmasi bosuna degil. neyse ki turkiye, osmanli dolaylarina gelmedi bu rezillik de, dedelerimizin kole oldugu gunleri yasamadik. simdi burda yaptiginiz komiklikleri, sakalari abd'de bir siyahinin yaninda falan yapmayin, gotunuzu keser valla, kesik gotle hastaneye kosarsiniz.

  hadi simdi cok orjinal (!) tespitlere, komikliklere devam. para karsiligi, isteginizle calistiginiz isi, hic bir hakkin olmadigi kolelikle karsilastirin hadi. birazdan gelir birisi fight club yazar, klise tam olur.