*

• kolelik kaldirilmadi. sadece ismi degisti.
  • kölelik kaldırıldı diye boşuna seviniyorsunuz bence!
    kölelik şekil değiştirdi günümüz de. asgari ücret ile ucuza iş gücü satın alıp, 8-10-12 hatta 16 saat çalıştıran zengin kodamanlar var.

ayrıca köleliğin kalkması, arap ve islam coğrafyasında çok zor. allaha ve kurana şirkte 100 metreyi 10 saniyenin altında (atayizler gibi) koşmuyorsanız kesinlikle linç yersiniz. :))

(buraya isteyene kurandan kölelik/cariyelik ayetlerini atarım. )

azhab 52 ; bakara 178 ; nisa 92 ; bakara 221 ; mümin 1-6 ; nahl 75 (daha da eklenebilir.)

bi zahmet okuyun artık.

edit : yahu "boşuna seviniyorsun" diye genelleme yaptık. habire ilk entry sahibine gömmüşüm gibi yazıp durnayın allasen. devamına bir bakın. entry sahibine destekleyici şekilde yazmışım. sabah sabah işsiz misiniz nesiniz?

editin de editi: yav he he! ilk entry sahibine gömdüm ben. sizde rahatlayın , ben de rahatlatyayım. (buradan bütün işşizlere, iş/güç sahibi olmalarını diliyorum. seviyorum sizleri.) :*
  • 'kölelik kaldırılmadı, sadece bütün renkleri kapsayacak biçimde genişletildi.'

-bukowski.

modern kölelik/ücretli köleliği çok güzel ifade eden bir söz.
  • tarihten bihaber insan söylemi. yakın tarihe bakarsan fransız devriminden ve insan hakları evrensel bildirisinden sonra avrupa’da, bugün bile hala orta doğu ve afrika’da olmak üzere kölelik sisteminde bir değişiklik yok. yani bir gün kölelik vardı, ertesi gün bir uyandılar “aa kölelik bitmiş, artık özgürüz” yok öyle bir şey. günde 6 dolar gibi komik ücretlerle 600 kilo pirinci sırtında taşıyan ya da 16 saat çalışıp günde 60 tane ayakkabı yapan çocuk işçilere köle yerine başka bir şey demek istiyorsan kendini kandırıyorsun.
  • modern kölelikle bahsi geçen kölelik çok farklı şeylerdir, sapla samanı karıştırmamak gerekir

kölelik denen insanı hayvan gibi esirleştiren sistem çoğunlukla savaşlar nedeniyle kalkmıştır, savaşların yaşattığı yıkımlar ve asker ihtiyacının karşılanması için kölelerin birey olarak ordulara kabulü sayesinde bildiğimiz kölelik yavaş yavaş yok olmuştur, modern dünyada böyle bir vahşiliğin de devam etmesi kabul edilemezdi

modern kölelik goy goyu yapanların da afrikadan zorla götürülen kölelerin ne şartlarda nerelere sokulup günlerce bekletildiklerini, nasıl taşındıklarını ne şartlarda yaşadıklarını iyice bir öğrenmeleri gerekir

modern köle denilenlerin evleri arabaları olup, tatillere gidip en yeni cep telefonlarını alabildiği ortamla, gerçek köleleri kıyaslamak için ciddi bir ot kafası gerekmektedir
  • kolelik kalkmadi canimin ici. cesitli varyasyonlari var bugun.
  • boynunda zinciri olmadığı için köleliğin kalktığını falan mi düşünüyoruz. sözlük arkadaşından bir adet boyuna takilan zincir.
  • kölelik kaldırılmadı sadece modernleşti.
  • kula kulluk edene yazıklar olsun denildiği için.
hesabın var mı? giriş yap