şükela:  tümü | bugün
 • alcohol kelimesinin sonuna eklenen -ique ekiyle meydana gelen alkolik kelimesindeki anlam degi$ikligini odunc almayi hedefleyerek, turkce'de yerli yersiz kelimelerin sonuna konulan ek.
  (bkz: iskolik)
  (bkz: telekolik)
 • (bkz: kolikler)
 • bugun hayretle tesbit ettigim uzre tek bir tedavisi var: sac kurutma makinasini calistirip bebegin yakininda bir yerde tutmak. buyuculuk gibi bir sey. ne oluyorsa oluyor, bebek aninda bagirmayi birakip uykuya daliyor. (camasir makinasi sesi de olur herhalde, ama onu bebegin yatagina kadar tasimak bir miktar problem arzedebilir.)
 • buzuki orhan lakaplı ünlü müzisyen orhan osman'ın, kolik hastası bebekler için hazırladığı albüm. aynı zamanda "yeni doğan bebekleri rahatlatan albüm" ismiyle de anılıyor ve hem müzik marketlerde hem de eczanelerde satışa sunuluyormuş.

  anne karnından çıktığı ilk anda adaptasyon sorunu yaşayan bazı bebeklerde meydana gelen koliğin müzik yardımıyla çözüme ulaşabileceğini düşünen orhan osman, ilk bebeklerinin de kolik hastası olması sebebiyle bu albümü hazırlamış.

  albüm öncesi fön makinası, elektrik süpürgesine başvuran aileler albüm oluşumuyla rahatlamışlar. aynı zamanda tıp tarafından da desteklenen çalışmada, ana rahmi sesiyle müzik birleştirilmiş, white noise (beyaz gürültü) olarak adlandırılan frekanslarla zenginleştirilmiş, bebeği kriz anında birden sakinleştirerek, belli bir süre içinde rahatlatacak ve sonrasında da uykuya dalmasını sağlayacak süre çalışmaları yapılmış. bebeği rahatlatan ancak yetişkinler için dinlenmesi zor olan bu frekansların altına müzik konarak aileler için de rahatlatıcı bir hale getirilmiş.

  bu sebeple, ebeveynler gönül rahatlığıyla bebeklerine bu albümü dinletebilirler.

  koşun eczanelere.
 • bebeğin herhangi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen kontrol edilemeyen ağrılarına denir. bebekler, genellikle yaşamlarının 2. ya da 3. haftasında kolikle tanışırlar. 4. haftalarında şiddetlenir ve 3. aylarında kaybolur. bu süre içinde bebek şiddetli bir şekilde ağlar. günün 2-3 saatini ağlamayla geçirir. henüz nedeni tam olarak anlaşılmasa da kolik geçici bir durumdur ve hastalık değildir.
 • cs*: "kaç, ne kadar" anlamlarına gelir.

  kolik stoji? : "ne kadar?", "kaç para?"
  kolik je hodin? : "saat kaç?"
 • bebegin, anne karnindan ciktiktan sonra bulundugu ortama alismama halinin bebekte dogurdugu psikolojik etkilerdir.
  bir sure sonra bu etkiler ebeveyn bunyelerde de asiri yorgunluk ve uykusuzluk gibi fizyolojik etkilere yol acabilir.
  ozellikle anneye baba tarafindan yeterli gaz verilemezse bu fizyolojik etkiler psikosomatik etkiler gelistirir.

  kolik nobetler halinde olur.
  genelde ayni gun ayni saatlerde bebek aglamaya baslar ve ayni saatlerde susar.
  1 saatle 3 saat arasi aglama sureleri olabilir. ilk seferinde bebegi doktora kontrol ettirip, aglamanin baska bir kaynagi yoksa endise edilmemeli bir sonrakilerde doktora gidilmemelidir. ancak aglama 2 saati asarsa -ki genelde 1-2 saat aglarlar- doktora gidilmelidir.
  aglama seanslarinda her ihtimale karsi bebek kontrol edilmelidir (ac olabilir, zibininin etiketi canini yakiyor olabilir, asiri gaz birikmis olabilir vesaire) evde sac kurutma makinesi, asprator, camasir bulasik makineleri gibi sesler cocugu teskin edebilir.
  kesmezse, arabada dolastirmayi deneyebilirsiniz. (yurt disinda bir alet var bebegin yataginin altina bagliyorsun, alet ayni arabadaki gibi vibrasyon-ses kombinasyonu yapiyor). erkeklerde daha cok rastlanan bir durumdur. en babasi 6. ayda atlatir.
  ilk ay paniklersiniz, sonraki aylarda bebegin aglamasi normallesir.
  ha, bir de amerika'da bir ilac cikmis kolik'i sip diye kesiyomus diyolardi.
 • safradan elde edilen bir asit.
 • gebeliğin aslında 4 trimester 'den oluştuğunu teorisiyle de açıklanan sendrom.
 • anlamak icin yasamak gerekir.

  siz hic sabaha kadar kulaginizin dibinde sac kurutma makinesi calisirken uyudunuz mu? hele bunu migren gibi bir illete inat yaptiniz mi?
  (bkz: basagrisi)
  (bkz: pi)
  (bkz: ka fa 1500)

  siz hic cananinizin caresizligine, caresizlikle bakarak eridiniz mi?

  sabahlara kadar araba ile sokaklarda dolastiniz mi?

  kolik buyuk bir imtehandir yasayan ve yasayacaklara allah kolaylik versin. burada su iyi gelir bu sebepledir demek yersiz zaten bunu yasiyorsaniz deli dana gibi her ihtimali deniyorsunuzdur.
hesabın var mı? giriş yap