şükela:  tümü | bugün soru sor
 • carl gustav jung’a göre, bütün insanlarda özdeş, zaman ve mekandan bağımsız ve insanlığın binlerce yıllık deneyimlerinin katmanlaşması olan bilinçdışı. her türlü yaratıcılığın kökeninde ilk örnekler aracılığıyla kendini gösterir.
 • insanların uzun dönemler boyunca karşılaştığı benzer olaylar bir süre sonra belli tecrübe edilmiş davranış kalıplarını oluşturmuş ve bu kalıplar kuşaklar boyunca aktarılmaya başlanmıştır. işte bu olaya denir.
 • "arkadaşlarla yenilen yemekten sonra hep beraber sigara içmek" bu güdüye örnek olarak verilebilir.
 • james cook yeni zelanda seferinde seyir defterine koordinatlarını girdiği noktanın üstünde binlerce kuşun döndüğünü, hatta bazılarının yorgunluktan öldüğünü yazar. iki binli yıllarda bir bilim adamı aynı noktaya benzer bir tarihte gider ve yine kuşların deli gibi o bölgede dönerek uçtuğunu görür. çok sonra ortaya çıkar ki
  depremde yok olan bir ada vardır o noktada ve göçmen kuşlar, hala o ada üzerinde batmadan önce bulunan tatlı su kaynağını aramaktadır.

  bu kuşlar binlerce yıl önce kaybolan bu adayı nerden bilmektedirler ? sanırım kılavuzların birbirine aktardığı gizil ve süreğen bir bilgidir bu. bana kollektif bilinçdışını çağrıştırır.
 • çok ilginç biçimde aslında birçok felsefeyi çöpe atacak bir şey bence bu. yeni yüzyılın paradigması belki de bu olur. bir de morfik rezonans falan vardı buna benzer. aynı hikaye işte.
  şimdi özetle demek istediğim şu: bilim denilen akım ya da paradigma ya da büyük anlatı adı her neyse, bazı açmazlara sahip. bu açmazlar metodolojik olmaktan ziyade kavramsal. şimdi genetik kodlar iyice ayyuka çıktığında belki de ağacın dalları ve neyle ilişkili oldukları daha çok açığa çıkacak. böylelikle bu karmaşık nörolojik yapının geçmişini bulabilecek insanlık. emergence denilen şey var ya hani, işte onun çözümü bir nevi. bu şekilde bir çok davranış belki önceden kestirilebilir hale gelecek. özgür iradeye büyük bir darbe olur tabi bu. şimdi itiraz edilebilir tabi, o kadar parametre varken nasıl kestirilecek diye. bekleyin görün dicem ama sizin ömrünüz yetmez. yüz yıllar sonra birisi bunu okursa eğer adıma anıt falan diktiriversin artık. morfik rezonans olayının çözümü için ise 500 yıl veriyorum. o biraz fizikle alakalı, zor yane.
 • "sub"marine ---> denizaltı
  "sub"conscious ---> bilinçaltı / bilinçdışı

  tırnak içinde özellikle belirtilen "sub" ön eki ardından gelen kavrama ne tür bir katkısı olduğunu bilmeyen hanzolar (psikoloji profesörleri de dahil) bu kelimede ısrar ediyorlar.

  olur da bir gün denizaltı dediğimiz şeye denizdışı demeye başlarız, o vakit türk psikologlarının ve psikiyatrlarının psikoloji bilimine bir katkı sunamayacak kadar gerizekalı olduklarını ama bunu itiraf edemeyecekleri kadar da kasıntı ve gururlu olduklarını söylemekten vazgeçerim.

  tanım olarak kollektif bilinçaltı uzun yıllardır savunulan ve matrix ile de benzeştirilen, bir nevi yaşadığımız dünyanın yaşayan tüm bilinçli varlıklar için ortak bir rüya olduğunu ifade eden bir terimdir.

  not: ingilizce bilginize sıçayım sizi gidi bilinçdışıcılar.