şükela:  tümü | bugün soru sor
  • köln de bulunan 45000 nin üzerinde öğrencisi olan üniversite.
    http://www.uni-koeln.de/
  • yurttaşların kurduğu bir üniversite olmakla onur duyan bir üniversitedir. entry tarihi itibarıyla web sayfasında bu husus şöyle ifade edilmektedir: “geç orta çağda kurulan bir çok alman üniversitesi kuruluşları konusunda ruhani ve dünyevi efendilere müteşekkir iken, köln’de üniversiteyi kuranlar yurttaşlardır. köln üniversitesi hala bir şehir üniversitesidir, çifte anlamda: köln şehrinin yurttaşları tarafından kurulmuştur ve şehrin ortasında bir kampus üniversitesidir.” (serbest çeviri)
    üniversitenin mührü de bu anlayışı yansıtır: üç kral tarafından kutsanan maria ve bebek isa figürünün altında köln şehrinin flaması bulunur. web sayfasına göre bu konfigürasyon üniversitenin beyler (günümüzün efendileri) tarafından değil şehir üniversitesi olarak yurttaşlar tarafından kurulduğuna işaret eden bir özelliktir. mührün çevresindeki "s universitatis studii sce civitatis coloniensis" yazısı da "s(igillum) universitatis studii s(an)c(ta)e civitatis coloniensis" cümlesinin kısaltılmışıdır ve serbest çeviriyle "köln yurttaşlarının vakfettiği/miras bıraktığı öğrenim üniversitesinin mührü" anlamına gelir.
  • her ne kadar "köln üniversitesi" olarak bilinse de gerçek adı "universitaet zu koeln" dür (köln'e universite). doğrulanamamakla birlikte; köln yurttaşlarının başvurusunu kabul eden papa vi. urban'ın decret'inde (izninde) "köln'e üniversite kurulmasına izin verdim" mealinde bir cümle bulunduğundan adı "köln'e üniversite" olarak kalmıştır.
  • 2011 bahar döneminde erasmus programıyla yollanacağım güzide üniversite. şu ana kadar henüz kabul mektubumu göndermemiş olması dışında bir aksaklıkla karşılaşmadım. derslerin bir kısmı ingilizce olduğu için dertsiz tasasız dersleri verebilirim. aynı zamanda almanya'nın en büyük ikinci üniversitesi olduğuna dair bir rivayet de mevcut.
    annem telefonda henüz keşfetmekte olduğu internet aracılığıyla benim yerime araştırma yaparak üniversitenin asıl isminin "köln üniversitesi" değil "köln'de bir üniversite" olduğunu bildirdi ve "ne dandik bir yere gidiyorsun oğlum, emin misin ?" diye buyurdu. bense cevab veremedim. önemli değil. içimde güzel olacağına dair bir his var. bence bu sadece beni ilgilendirecek kadar subjektif değil. mesela ben mutlu olursam kelebek etkisiyle bir milyar çinli de mutlu olabilir.
    (bkz: neden olmasın)
  • master için ortalama şartı var mı merak ettiğim üniversite.

edit: 2.5 istiyormuş.

https://www.th-koeln.de/…a_information_brochure.pdf
  • almanya'nın köklü üniversitelerinden köln üniversitesi, 1388 yılında kuruldu.

yedi fakültenini bulunduğu üniversitede, yaklaşık 200 bölüm var.
  • köln üniversitesi. dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 145, sosyal bilimlerde ilk 100'de yer alan, batı almanya'nın en saygın üniversitelerinden biri.