şükela:  tümü | bugün soru sor
  • semavi din var mıydı, tekerlek bulunmuş muydu, teknik ve kültürel gelişimleri diğer kıtalarla paralel miydi, kullandıkları aletler ve yaşamları nasıldı? merak ettiğim yaşamdır.

ortayı açtım bilgili suserler top sizde.
  • (bkz: tüfek mikrop ve çelik)
    eger bu kitabi okursaniz bu ve buna benzer cogu konuda muthis bilgiler edinebilirsiniz.
    normalde ulasmasi ve bulmasi cok zor bir kitaptir. ama yakin zaman once yayinevi degistigi icin artik kolayca bulabilirsiniz.
  • semavi din yok. çok tanrılı şamanik bi şeyler var. krallar tanrı kabul ediliyor bazılarında.

tekerlek bulunmuş ama kullanılmamış. binek hayvanı yok. tekerlekli tanrı heykelleri var. yani araba yapmayı biliyorlar belki el arabası yapılmıştır ama kalıntısı kalmamıştır. tapınak yapımında büyük taş taşırken tomruklar üzerinde kaydırmayı falan biliyorlar. ama bildiğimiz şekilde bir araba tekerlek kalıntısı yok. at, eşek, sığır yok lama var ama onlar yeterince güçlü değil diye biliyorum.

altın gümüşe dayalı bir para sistemi yok. daha farklı bir ekonomik sistemleri var her kavimde değişik. zaten büyük kısmı kabile kafasında takılıyor.

büyük tapınaklar falan var ama eski dünya ile kıyaslanamayacak kadar geriler. ok yay mızrak kılıç kalkan falan var ama ateşli silahlar hiç yok diye biliyorum.