şükela:  tümü | bugün soru sor
 • telvesi olmayan, gayet duru türk kahvesine benzer. (bi kere içtim zaten, içmemi özellikle tavsiye ettiğiniz bi yer yoksa bi daha da içmem sanırım.)

  bi de pamela spence'in artık bir şeyler yapmak lazım deyü bi şarkısı vardı, onda geçiyordu.

  "kolombiya kahvesi içmek lazım
  saçını bi kere mora boyatmak lazım"

  hemen edit: ha ben nası bi şey olduğunu bilmiyorum diye zamanında beni kekleyip başka bi kahve de vermiş olabilirler, bilemem.
 • buradan adam toplamak için "abi aşağı mahallede shakira'ya küfrettiler" demeniz yeterlidir. kahvedeki herkes aşağı mahalleye koşar.
 • hakkında
  "kahveyi gece kadar siyah,
  cehennem kadar sıcak
  ve kadın kadar tatlı içeceksin"
  derlermiş kolombiyalılar..
 • kolombiya kahvesi bir kahve hazırlama yöntemi değildir, bir ülkede* yetişen kahvelere verilmiş genel addır. misal kenya kahvesi, brezilya kahvesi, yemen kahvesi, costa rica kahvesi de böyledir. hem ülkede yetişen kahvelere genel ad olarak verilmiş, hem de özel bir kahve pişirme yöntemini tanımlayan için iyi bir örnek ise vietnam kahvesi olabilir. vietnam kahvesi, vietnam'da yetiştirilen kahvelere işaret ediyor olabileceği gibi vietnamlıların kahve hazırlarken kullandıkları bir yöntemi de ifade ediyor olabilir. detaylı anlatım için (bkz: vietnam kahvesi/@kahvedelisi) bunlara ek olarak; aslında hiç kahve yetiştirmeyen ama kahve kavuran, ihraç eden ülkeler vardır, bunlar kahve sektöründe güçlü konumda oldukları için piyasaya sundukları kahveler ülke adıyla beraber anılmaktadır, örneğin italyan kahvesi, alman kahvesi gibi. o zaman türk kahvesi ne oluyor diye soracaklara cevaben; daha önce de çok kez belirttiğim üzere, türk kahvesi bir kahve hazırlama yönteminin genel adıdır. türkiye'de kahve yetişmediği, türkiye dünya kahve piyasasında güçlü konumda olmadığı ve kayda değer bir kahve ihracatı bulunmadığı halde, geçmişte türklerin geniş topraklara sahip olması ve birden fazla ülkeye bu kahve hazırlama yönteminin osmanlı aracılığı ile yayılmış olması, bu yöntemi türk kahvesi şeklinde anılır kılmıştır.

  şimdi dönelim kolombiya kahvesine.

  **slayt değiştir**

  kolombiya kahvelerinin genel tatsal profili brezilya kahvelerini çok andırır ama brezilyanınkilerden farklı olarak daha bir nutty (fındık, fıstık, ceviz vesair tatları baskın) filtre kahve olarak hazırlandığında brezilya kahvelerinden daha iyi sonuç veren kahvelerdir (kime göre neye göre? cevap: ortalama tüketicinin ortalama beğenisine göre genellendiğinde) bu sebeple yaygın olarak filtre kahve şeklinde tüketilir. ayrıca klasik espresso harmanlarında (brezilya+colombia+guetamala üçlüsü) tercih edilirler. bu demek değildir ki salt colombia kullanılarak espresso yapılamaz. elbette yapılabilir. salt kolombiya kahvesi ile french press de yapılır, turk kahvesi de, espresso da, sütlü içecekler de yapılır. bu kahveyi hangi yöntemle hazırlayacağınız daha çok kişisel beğeni ile alakalıdır. ya da tıpkı benim gibi hiç beğenmeyip hiç hazırlamazsınız olur biter.

  **slayt değiştir**

  üretim miktarı açısından kolombiya, arabica kahve üretiminde brezilya'dan sonra ikincidir. kolombiya kahvesinin özellikle filtre olarak tüketimi de daha çok amerikalıların halt etmesinden kaynaklıdır. kolombiya ile her alanda olan "güçlü" işbirlikleri bu mevzuda da geçerlidir, büyük miktarda kahveyi ooooh ucuz ucuz alıp oooh litre litre hazırlayıp, ooooh lıkır lıkır tüketirler. bir diğer neden de aslında çaycı olan amerikalılar elleri mahkum kahveye geçiş yaptıkları için uzun süre bu içeceği düzgün hazırlayamamış ve kahve onlar için tüketilmesi zorunlu ama tadı acı/ekşi/kekremsi bir içecek olarak yer etmiş. bu beceriksizliği en iyi tolere eden kahve kolombiya kahvesidir, zira üretildiği bölge üçgenine bakıldığında brezilya kahvesinden daha temiz, guatemala kahvesinden daha hafiftir. çok üretilmesi ve ucuz olması ile de birleşince diner'ların gözdesi haline gelmiştir.

  **slayt değiştir**

  tüm kahvelerde olduğu gibi kolombiya kahvesinde de tek tat profili yoktur. bir çiftlikten çıkan daha nutty, diğerinden çıkan daha yuksek asiditeli, berikinden çıkan daha kompleks olabilir. buradan ötesi ise kafa karıştıracağı için uzatmamakta fayda var diye düşünüyorum. zaten juan valdez ve katırıyla olan randevuma da geç kalıyorum.

  dipçik not: iyi çalışın buraları, sınavda oyabilirim.
 • istanbul gümüşsuyu'nda bulunan gezi pastanesi'nde de içebileceğiniz pek şükela ve aromatik bir kahvedir.
 • genel tatsal profili temiz olması ve aşırı kompleks olmaması nedeniyle (ve elbette çokça üretilmesi, kolayca bulunması da ayrı bir etken) yapay olarak aromalandırılmış kahve üretiminde en çok tercih edilen kahve de kolombiya kahvesidir.

  yalnız burada bahsettiğimin "yapay" aroma olduğunun altını çizmek isterim. aroma koku demektir ve her kahvenin kendine has bir aroması bulunur zaten. kolombiya diğer ülke kahveleri ile kıyaslandığında --bazı özel üretim çiftlikleri ayrı tutarak-- fazla aromatik bir kahve değildir, ne koku alıyorsak tada da o yansır, eğer aromatik olsaydı tatsal profili de o oranda daha kompleks olurdu, ki değil. bu nedenle de kolombiya kahveleri yapay aromalandırmaya daha musaittir. yani özetle; chocolate raspberry ya da french vanilla cream dream scream vesair şeklinde yapay aromalandirilmiş bir kahve alıyorsanız buyuk ihtimalle kolombiya kahvesi kullanılarak hazırlanmıştır. bir de aromalandırılmamış ama sonradan aromalı şurup eklenerek hazırlanmış kahveler vardır, burada anlatılan onlar değildir.

  şahsi görüşüm --kokusu ne kadar etkileyici gelse de-- yapay aromalı kahve tüketmemek gerektiği yönündedir. sebepleri şurada açıklanmıştır (bkz: aromalı kahve/@kahvedelisi) zaten çoğu kişi de bahsi geçen yapay aromalı kahveleri içtiğinde yapay aromanın tada yansımadığını hayal kırıklığı içerisinde müşahede edecektir-etmektedir-ediyorlar.
 • hiçbir havası olmayan sadece biraz daha acımsı kahve. türkiye'de pek yaygın olmasa da yankee memleketinde oldukça yaygındır kendisi, overratedtir aldanmayınız.
 • yoğun aromalı nispeten sert kahve.
  enfestir.
 • latin amerika memleketinde çıkan en kaliteli çekirdektir. bunda nispeten yükseltinin civar ülkelere göre biraz daha fazla olması ve dolayısıyla ikliminin kavurucudan ziyade ılıman olması da etkilidir. farklı bölgelerindeki toprak özellikleri sebebiyle farklı lezzetlere sahip olabilir. üstteki entrylerde sıralandığı gibi tek çeşit standart bir kolombiya kahvesi mevcut değil. x pastanesinde süper yapıyorlar dedikleri kahve muhtemelen tchibo'dan alınan, yıllanmış bayat bir kahve çekirdeği.

  kolombiya kahvesi, bir uganda kahvesi olmasa da, muh.te.şem.dir.
 • café sello rojo markasının sert * içimli olanı tavsiye edilir. paket açıldığında burnunuza kakao ve vişneyi andıran kokular gelir. şekersiz olarak rahatlıkla içilebilir. türk kahvesi ile bu kahve arasında bağ kurmak ise oldukça anlamsızdır. zira türk kahvesi, bu kahveye göre hem daha sert hem de telvelidir ve daha güzeldir.

  yalnız, bu kahveyi makinede, efendime söyleyeyim french press'te yapmak hoş değildir. cezvede yapılması caizdir. bu kahveyi şekerli tüketen kolombiyalılar, cezvedeki suyun içine öncelikle bir parça panela(şeker kamışımdan elde edilen esmer şeker) atarlar, sonra da kahveyi eklerler. kahve piştikten sonra üzerini kapatıp biraz dinlendirirler öyle lüpletirler.