şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dino buzzati'nin büyülü öyküler kitabında adı geçen köpekbalığı.

  --- spoiler ---
  efsaneye göre balık kendisine bir kurban seçer, seçtiği kurbanı yıllarca, bütün bir yaşam boyunca izler, ta ki onu parçalamayı başarıncaya dek. ilginç olan şu: kurbanla, onun kanından olan kişiler dışında, hiç kimse göremez balığı.
  öyküde balığı çocukken gören denizcinin oğlu stefano, ailesinin korkusuyla okumaya uzak ülkelere gönderilir. fakat babası ölüp de korku meraka dönünce denizlere dönmeye karar verir.yıllar boyunca denizcilerine sorar durur, 'şuralarda birşey görüyor musunuz, köpüklerin arasında?' diye. denizciler onunla dalga geçerler. bir yandan da tahtaya vururlar. neden vurduklarını sorduğunda 'çünkü kolombre bağışlamak nedir bilmez. geminin peşine takılmışsa, içimizden birinin işi bitik demektir.' cevabını alır.
  gel zaman git zaman stefano yaşlanır, bitkin düşer. derin bir mutsuzluk içindedir, yaşamının çoğunu ezeli düşmanından kaçmakla geçirmiştir. rahat, sessiz bir yaşamın sevinçlerine, tehlikelerin kışkırtıcılığını yeğlemiştir. en sonunda düşmanıyla yüzleşmeye karar verir: 'dünyanın bir ucundan öteki ucuna peşimden geldi' der, 'en yakın bir dostun bile gösteremeyeceği bir bağlılık gösterdi. artık ölüm saatim yaklaştı. o da şimdi çok yaşlanmış, yorulmuştur. ihanet edemem ona. şimdi karşısına çıkmaya gidiyorum. kalan bütün gücümle savaşacağım.'
  denize küçük bir kayık indirir ve tayfalar uzaklaşır. fazla beklemesi gerekmez, kolombre korkunç burnunu gösteriverir. 'sonunda karşına çıktım' der stefano, 'şimdi başbaşa kaldık!'. arta kalan tüm gücünü toplayarak, vurmak için zıpkınını kaldırır. 'üf' diye homurdanır kolombre, 'ne uzun bir yol gittim sana ulaşmak için. ben de yorgunluktan bittim. öyle çok yüzdürdün ki beni. kaçtın, kaçtın hep. hiçbir şeyi anlamadın.'
  'neyi?' diye sordu merakla stefano.
  'dünyanın dört bir yanında peşinde dolaşmamın nedeni, sandığın gibi, seni parçalamak değildi. denizler kralı, sana şunu teslim etmekle görevlendirmişti beni.'
  ve camgöz, dilini dışarı çıkartarak, yaşlı kaptana fosfor gibi ışıyan küçük bir yuvar verdi.
  stefano yuvarı parmaklarının arasına alıp baktı. görülmemiş büyüklükte bir inci idi. sahibine şans, güç, sevgi ve ruh dinginliği getiren ünlü deniz incisini tanıdı hemen. ama artık çok geçti. 'yazıklar olsun' dedi, başını hüzünle sallayarak, 'nasıl da yanılmışım. cehennem azabı yaşattım kendime, senin de yaşamını altüst ettim.'
  'hoşçakal, zavallı adam' diye karşılık verdi kolombre. ve bir daha çıkmamak üzere kara sulara daldı.
  2 ay sonra akıntının sürüklediği küçük bir kayık, kıyıdaki kayalığa vurdu. kayığı gören balıkçılar meraklanıp gittiler. kayıkta hala oturur durumda beyaz bir iskelet vardı. parmak kemikçikleri arasında yuvarlak, küçük bir çakıl tutuyordu.
  kolombre korkunç görünüşlü, çok az rastlanılan, boyutları büyük bir balıktır. denize ve kıyıda oturan insanlara göre kolomber, kahloubrha, kalonga, kalu-balu, chalung-gra diye de adlandırılır. işin tuhafı, doğabilimciler varlığını bilmezler. hatta, böyle bir balığın olmadığını öne sürenler bile vardır.
  --- spoiler ---
  (can yayınları, rekin teksoy)
 • sozlugun link deposu..
 • özellikle spider man ile ilgili entrylerini keyifle okuduğum, verdiği linklerle çok faideli bilgilere ulaşmamı sağlamış yazardır. kendisine teşekkürü borç bilirim.
 • stumble upon gibi bir yazar. işe yarar tüm linkleri sözlüğe kazandırıyor maşallah.
 • okadar link verip bi x men linki vermeyen yazar..ayıp oluyo ama.
 • çaylak olmuş yazar..döndüğünde tüm referans entrylerini silecekmiş..yedekleseydin onları be abi lazım olurdu gunu gelir falan..
 • deniz otobüsünden inerken merdiven yanındaki taşların arasında karanlıkta su olduğunu görmeyip denizi boylamiş, sevgilisinin görevlileri çağırması ve onların bi kapı vasıtasıyla çekmesi sonucu hayatta kalmış yazar. (allah insanımızdan razı olsun, ilkyardım bilmese de).
  memeliler, böcekler ve hayat hayvanlar ansiklopedilerini, gözlüğünü marmara denizinde bırakıp üzülmüş (sahafta 1 tane, yıllanmış, daha nerden bulursun), ezilmiş koluyla sabahlayacak yazardır.
 • tematik düsmani sozluk yazarlarinin seri olarak entrylerini oyladigi yazar. yaptigi tematigi aslindan türkceye cevirip yaziyorsa saygim büyük kendisine
 • fotoğraf sitesi gezerken gördüklerine başlık uyduran yazar..