şükela:  tümü | bugün
146 entry daha
  • herkesin çok kolay işlem yaa hiç hissetmiyorsun dediği, işlem sırasında ya beni uyutun ya da bitirin diye çığlık çığlığa beni bağırtan işlem. insanı garip bir moda sokan sedatif veriyorlar, allah için damar yoluna takılan iğne hiç acıtmadı.
    36 saat aç kalması ayrı bir dert, verdikleri 4lt lik sıvıyı 4 saat boyunca 15dk da bir içmesi ayrı bir dert (ki 4 lt normal suyu bile 1 haftada içen biri olarak ancak 2 ltsini 12 saate yayarak falan içebildim).

allah bir daha mecbur bırakmasın. bende travmatik etki bıraktı. kesinlikle anestezi ile tam baygın yaptırın derim.
  • tüm kanser tarama yöntemleri içinde tartışmasız en efektif olanıdır. 50 yaşını aşmış herkes, 10 yılda bir kolonoskopi yaptırmalıdır. kolonoskopinin mortaliteyi azaltmadaki katkısı tek başına %15-30'lar civarındadır. hem kolon kanserlerinin erken tespit edebilir, hem de yıllar sonra kansere dönüşecek bir polibi yakalayabilir, bu açıdan hem diagnostik hem terapötik bir uygulamadır. farklı kolonoskopi teknikleri ve farklı ülkelerdeki sonuçlarını kapsayan geniş çaplı bir çalışmanın detayları için
  • artık diagnostik amaçlı kolonoskopi devri kapanmaktadır. sadece bir kan alarak kolonunuzda herhangi bir problem olup olmadığı anlaşılabilmekte eğer incelenmesi gereken bir polip olduğu düşünülürse o zaman kolonoskopi yapılmaktadır.
    şu anda istanbul'da bir takım hastanelerde bu uygulanmaya başladı. zamanla yaygınlaşacaktır.