şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: kanadyen)
 • http://www.racimedikal.com/urunresim/koltukdeg.jpg

  şeklinde koltuk altından destek veren modellerinden 1.96'lık hastalara uygun olanı olmayan, ya da satıcılarının yalancı olduğu alettir.

  onun yerine verilen diğer model ise, ki kendisi şöyle bir şey:

  http://www.sasmaz.com.tr/…yuk/26022817085331714.jpg

  hiç de kullananları görünce düşünüldüğü gibi kolay iş değilmiş. dün ayağım 10 günlüğüne alçıya alındıktan sonra verdiler, binadan taksiye kadar bunlarla yürümeye çalıştım ve şu an kollarımı kaldıramıyorum.

  kendinize dikkat edin, ayılarla halı saha maçı yapmayın.
  aman diyeyim.
 • kırık bacakla seke seke iki ay gezdikten sonra, kolları geliştirdiği açıkça gözlemlenebilen koltuk altı bastonu.
 • koltuk değneğinizin boyunu doğru ayarlamanız ve doğru yürüme şekillerini öğrenmeniz için bir video;

  http://video.google.com/…docid=1443904327865061134#
 • 1 ay kullanmak zorunda kaldım ve ömür boyu kullanmak zorunda olanlara gerçekten sabır diliyorum ve saygı duyuyorum.

  yeni kullanmak zorunda kalacaklara koltuk değneği ile ilgili bir kaç tavsiyem olacak:

  el ile tutacağınız yer sert ise o kısmı kullanmaya başlamadan önce mutlaka avuç içinize yastık görevi sağlayacak bir şekilde modifiye edin. sonralarında avuç içinizin bileğinize yakın bölgelerinde basıyla ciddi ağrılar yaşayabilirsiniz. bu ağrılar da kolay kolay geçmiyor.

  koltuk altına denk gelen kısımlarda bazen sert plastikten yapılabiliyor. o kısımları da yastık görevi sağlayacak şekilde modifiye etmelisiniz. yürürken genelde o kısmı koltuk altına dayamazsınız ama vücudunuzla kolunuz arasında koltuk değneğini sıkıştırmak zorunda kalırsınız. işte bu sebepten kaynaklı değneğin koltuk altına gelen kısmı ile göğüs kafesinizin sağ ve sol tarafındaki kaburgalarınız arasında cilt, clt altı kas ve yağ dokusu sıkışacağından zamanla o bölgelerde morarma gerçekleşebilir ve yürüşünüz esnasında sizi rahatsız edebilir.

  tabi hazır her tarafı yastıklarla modifiye edilmiş değnekler de vardır ama elinizde belki hazır başkasının kullandığı sert plastikten tutamacı olan değnek vardır ve onu kullanmak istiyorsunuzdur. işte bu yüzden en başta yastık takviyesi yapmak yararınıza olacaktır.

  mümkünce eklem yerleri sağlam ve ses çıkarmayacak, gıcırdamayacak olan bir değnek tercih etmenizi öneririm. yürüken sürekli ses gelmesi bir süre sonra sinirlerinizi bozmaya başlayabilir. ayrıca bazen gece tuvalete kalktığınızda yakınlarınızı da uyandırabilirsiniz.

  geçmiş olsun...
 • her ne kadar adı koltuk değneği olsa da, kullanılırken koltuk altından değil, eller ve kollardan güç alınmalıdır. çünkü koltuk altından kollara giden sinirler geçer, eğer sürekli oraya vücudunuzun ağırlığını taşıyacak şekilde güç uygularsanız, sinirler zarar görebilir. kalıcı olarak elde hissizliğe neden olur.

  koltuk altı kısmı sadece değneklerin dengesini sağlamak için var. değnek yaklaşık 80 derece açıyla tutulup koltuk altına gelen kısmı gövdeye dayanır. değneklerin altındaki lastiğin yarattığı sürtünme kuvveti sayesinde* dengede duran değnekten böylece ellerinizle güç alabilirsiniz. dirsek mümkün olduğunca düz tutulmalıdır.

  ilk bir kaç gün feci kol ağrısı yapar. 2 haftadan sonra feci triceps kası yapar iki kolda da.

  şimdiden geçmiş olsun.
 • ayak bileği ve bacak kemiklerindeki kırıklarda, bir süre çiftli olanı kullanılıp, daha ileriki dönemde teklisi kullanılması gereken önemli bir araçtır.
  her aşamada insan nasıl yapacağım kaygısı yaşasa da, bilgilenmek rahatlatıcı olmaktadır.
  tek koltuk değneği kullanımı için eğitici bir video:
  http://www.youtube.com/watch?v=gudqisr_bii
 • geçen yıl sol ayak bileğim 2 yerinden kırıldığından platin ve vidalar takıldığı için yaklaşık 2 ay kullandığım desteklerimdir. acemilik zamanları gerçekten ızdırap dolu olabiliyor. özellikle kollar yerine koltukaltı ve omuz kısmından destek alarak yürümeye çalıştığım dönemde çok sıkıntılar yaşadım. ardından buradan ve baktığım birkaç yerden öğrendiklerimle kollarımdan güç alarak kullanmam gerektiğini anladım. ayrıca ilk zamanlarda uzun süre kullanmak zorunda kalırsanız elleriniz su topluyor.

  geçen yıl aöf sınavlarına girmek zorunda olduğumdan daha ilk hafta dışarı çıkmam gerekmişti. giderken çok sorun olmamıştı ama gelirken yağmur yağdığından taksi bulana kadar çok zorlanmıştım. ben iki elimde koltuk değnekleri deli gibi yağmur yerken bomboş önümden geçip durmayan taksicilere bilmediğim küfürler ettim. babasını bilmeyen taksiciler dışında sizi değnekle gören herkes yardım etmek istiyor. ama siz o durumda yardım değil görünmez olmayı daha çok istiyorsunuz. normal davranılmak istiyorsunuz. insanlar bu kadar anlayışlıyken devletin engelli insanlarla ilgili hiçbir tasarrufu olmadığını yine bu dönemde yaşayarak öğrendim. ben 2 ay evde kafayı yerken hayatını bu şekilde geçirmek zorunda olan insanlar var. bunun en büyük nedeni sokağa çıktıklarında hayatlarını kolaylaştıracak önlemlerin hiçbir şekilde alınmaması.
 • ayak ya da bilekteki kırıldıkktan ve iyileşme sürecinden uzun zaman geçtikten sonra başka bir şey ararken bulunduğunda insanı ürküten korkutan araçtır. daha sonra o ruh hali ile evden çıkılr , başka birinin ihtiyacı olabilir diye düşünülür ve çöpe atmaktan vazgeçilip bir eczaneye verilir.