şükela:  tümü | bugün
  • tam olarak lenf bezleriyle alakali bir agridir kendisi.
  • (bkz: ağda yapmak).
  • koltuk altlarında kucuk yumrular oluşmaya başladıgında ya da kil donmesi durumunda ortaya çıkan ağrı.
  • lenf bezlerinden çok ter bezleri ile alakası olan bir ağrıdır kendileri... beraberinde ufak tefek şişlikler de görülebilir... insanın kendini lenfoma sanmasına sebep olabilir.. kötü bir şeydir..
  • yanılmıyorsam meme kanserinin belirtilerinden bir tanesi, tabi ağrı var ağrı var.
  • kadınlarda periyodik olarak yaşanan kısa süreli - geçici koltukaltı ağrılarının süt bezleri ve adet döngüsü ile alakası varmış.
  • yaklaşık 4 ay önce bir sabah bununla uyandım. ağrıyı sızıyı pek umursayan biri değilim, ters bir hareket yaptım ya da uyurken kolum ters falan kaldı herhalde bir hafta on gün ha bugün ha yarın geçecek diye ciddiye almadım. baktım geçmiyor randevu aldım, randevu da bir hafta sonrasına falan anca geldi ama ağrı devam ediyor.

günü gelince doktora gidip muayene oldum; bir sürü kan testi, idrar testi yapıldı ve bir de ultrason istedi doktor. ultrason'un tarihi de yine bir hafta falan ileride. testlerden ciddi veya korkulacak bir şey çıkmadı ama ultrasonun da sonucunu görmek istedi doktor, günü gelince onu da halledip gösterdim ve koltukaltımda 1,5 santimlik bir kist ile yaşadığımı öğrendim. benzerinden boynumda da varmış ve hatta bugüne kadar nasıl hiç ağrımadığına da şaşırdı doktor. ilaç falan verdi de pek ilaç kullanmayı seven biri de değilim. iyi dedim ne olacak bu böyle? verdiği cevap ''şimdilik korkulacak bir şey yok ama arada bir kontrol ettir, büyüme olursa kontrol altına almak gerekebilir'' 6 ay sonra görüşmek üzere deyip ayrıldım.

bu kist bende ne kadar süredir vardı bilmiyorum, bir gece hafif üşütmüş gibi yatıp sabah da bunun ağrısıyla uyandım. vücuttaki herhangi bir zayıflığı, kırgınlığı kollayıp o an açığa çıkabileceğini söyledi doktor.

tüm bunları yazıyorum; ben biraz sallamam falan da siz boşlamayın, önemsememezlik etmeyin.

edit: şimdilik ağrıdan eser yok, 6 ay da dolmadığı için gidip tekrar ultrasona girmedim.
  • müzdarip olduğum ağrıdır. geçmek bilmiyor lanet. doktora gittim. bir sürü test yaptılar. lenf bezleriyle ilgili olduğunu 3 ay sonra tekrar kontrole gelmem gerektiğini söylediler. bugüne kadar bir ağrı yoktu ama bugün yine başladı. ağrı fazla olmasa da şişlik hissi var. elle dokununca hissedilmiyor. tekrar doktora gitmem lazım galiba.
  • gece gece beni korkutan ağrıdır. sabah uyandığımdan bu saate kadar ağrıyı hissediyorum. ilginçtir, yatarken hiç ama hiçbir şey hissetmiyordum. beni korkuya sevkeden şey de bu. tabi google arama sonuçlarında kanser belirtisiyle karşılaşmamın da etkisi var. harbiden, ne ola ki bu?

edit: ikinci gün itibariyle ağrının büyük oranda geçtiğini söyleyebilirim. yarın hiç kalmaz gibi. sorunsuz atlattık şükür...
  • eğer spor yapıyorsanız ve iyi bir şekilde ısınma yapmamışsanız göğüste bulunan pektoral kasların zedelenmesi sonucu oluşan ağrıdır. kendisine şişlikte eşlik eder. kolun dinlendirilmesi ile bir iki güne geçer.