şükela:  tümü | bugün
 • kürt müziğinde bir okuldur, ekoldür. bugün piyasadaki kürt şarkıcıların çoğu ya grubun içinden çıkmış ya da yaptığı müzikten etkilenmiştir.
 • kürt müziğinin grup yorum'udur. geleneksel türkülerden tutun marşlara, marşlardan tutun "keleşi kap, dağa çık, vur ha vur" içerikli kavga türkülerine kadar geniş bir yelpazesi vardır. kürt hareketinin şekillenmesinde, büyümesinde, genişlemesinde şıvan perwer'den sonra en büyük etkiyi ve katkıyı yapmışlardır. bu uğurda birçok bedel vermişlerdir. eski üyelerinin çoğu pkk hareketi içerisinde yer almıştır. yada hayatını kaybetmiştir. halen söylemekte ve yetiştirmektedirler.
  xelil xemgin,seyitxan,diyar,mizgin,sefqan,dilovan,delil,zozan,beser,beser şahin,eylem vb. birçok sanatçı grubun üyelerindendir.
 • hayret nasıl okunmamış "üyelerinin çoğu pkk hareketi içinde yer almıştır, hayatını kaybetmiştir." bunu dedikten sonra sempatizan olduğunu söylemeye gerek mi var? sempatizandan öte, üyeleri pkk gerillasıydı. şimdi çoğu roj tv de program yapıyor sunuculuk yapıyor avrupa da kültürel çalışmalar yapıyor, kürt enstitüsü içerisinde kürt dili ve kültürü için çalışmalar yapıyor ve koma berxwedan'ın yaşatmaya devam ediyorlar. müzik güzeldir, koma berxwedan'ın müziği ayreten güzeldir.
 • en iyi marşları yazan grup.
 • her dinlediğimde beni küçüklüğüme götüren grup. o dönemler böyle serbest serbest dinlenemezdi elbette. abilerimiz ablalarımız teyibe el altından bulunmuş kasetlerini koyarlar, sesini fazla açmadan dinlerlerdi. bir de med tv vardı, şimdiki roj tv'nin muadili, orada da çalardı.

  bütün üyeleri yurtseverdir, kıymetlidir ama hepsi bir yana xelil xemgin bir yana. ayrıca roja me adlı şarkıları mutlak suretle dinlenmelidir.
 • selahattin demirtas'in cumhurbaskanligi secimi icin besteledikleri sarki gayet guzel olmus grup. kurtce, turkce, ermenice kisimlarini cikarabildim ama arada baska diller de var gibi. adayimiz demirtas
 • pkk'nin gölgesi altında kalan gruptur. şehid mizgin ve şehid sefkan grubun ilk solistlerindendir. sonradan xelil xemgin, şemdin, xemgin birhat, hozan kawa, hozan diyar, hozan serhat, bese, zozan gibi isimler katılmıştır.

  daha çok marş ve anonim eserler türünde eserler verilmiştir.

  pkk'nin müzik ve propaganda sesi gibi iş yapar. solistlerinin özgül bir ağırlığı pek yoktur. verdikleri demeçlerde partinin politikasının tersine asla olamaz.

  80'li yılların sonu ve 90'lı yılların başında çok faal olan grup savaşın yoğunlaştığı dönemde en hit eserlerini çıkarmıştır.

  modern kürt müziğinde kom (grup) müziğinin temelidir.

  2000'li yıllarda ise grup faaliyetleri zayıflamış bireysel eserler daha fazla ön plana çıkmış.

  "roje me" albümü ise bütün güçlü sesleri toplayan jübile albümü gibidir.

  aram tigran ve carnewa'da bu albümde yer almıştır.