şükela:  tümü | bugün
  • geçen sene bu konuya kafayı takıp, mühendislerin görüşlerini siktir edip, kendim testlerde bulundum.

normalde kombimiz daima en düşük ayarda açık olurdu. termostatı soğuk bir odaya koydukları için en düşük ayarda olsa da kışın daima yeterince sıcak değilmiş gibi çalışırdı. fakat bu çalışma düzeni tam da en optimum sıcaklığı sağladığı için dokunmazdık. vesselam bence bu noktada termostatın yeri önemsiz çünkü çalıştığı ayar minimum yaşanacak sıcaklığı zaten zar zor yaratıyordu.

geçen kış ise ben kışın sıcaklığa ihtiyaç duymadığım ve evde çalıştığım için gece yatarken kombiyi tamamen kapattım, akşam eşim işten gelmeden 2 saat önce de açtım. yani gece 12 ile akşam 5 arasında kombi hiç çalışmadı.

bu şekilde önceki seneye göre doğalgazın zamlı olmasına rağmen fatura neredeyse yarısına indi.

kombi hep açık olsun daha az yakar meselesi de zannımca şirketlerin tüketimi arttırmak için bir numarası.

deneme izmir'de yapılmış olup çok soğuk memlekette farklı sonuçlar verebilir.

edit: alt ve üst komşularımız evi cehennem derecesinde ısıtan tipler. tişörtle falan geziyorlar kışın. bunun da elbette bir faydası vardır.
  • teknolojiden uzak yaşayan ve aç kapat yapan arkadaşlar, wifi kontrollü akıllı kombi kiti ve oda termostatları var.

bilimle inatlaşmayın. kiti kombiye monte etmek kolay. google play'de de uygulaması mevcut ki 4 aile bireyine kadar ayrı ayrı telefonlarda kullanabiliyorsunuz.

günlük ve haftalık program yapabilirsiniz.

örnek haftalık program:

06.30 - 08.00 --- 23 derece
    08.00 - 18.00 --- 19 derece
    18.00 - 23.00 --- 23 derece
    23.00 - 06.30 --- 19 derece

konum modu da var. konuma göre evden örneğin 3 km uzaklaşınca 23'den 19 dereceye düş, eve 3 km yaklaşınca 19'dan 23 dereceye çık diye talimat verebilirsiniz. her şey otomatik.

haftalık program yapabilen termostatlar doğalgaz faturalarınızda %30'a varan tasarruf sağlar. aç kapatı makina yapsın. siz bu işlerle uğraşmayın.

yormayın kendinizi. tavsiye ederim. sonra dönüp teşekkür edersiniz.
  • eğer yaşadığınız evin / binanın yalıtımı iyiyse ekonominize katkıda bulunacak olan eylem. ben de bunu bizzat test edenlerdenim. öncelikle mühendisler ne der bilmiyorum ama kombiyi en düşük ısıda yanar durumda bırakmanın ev ısısına herhangi bir katkısı yok. yani öyle çalışacağına çalışmasın daha iyi. bizim evdeki kombiyi en kısık dereceye getirince petekler ılık bile olmuyor o derece. o yüzden bana saçma geliyor. akşam eve gelince 45 derecede çalıştırınca evin içi yarım saati bulmadan ısınıyor.

bu arada daha önce bir ay boyunca gündüz kombiyi kısık seviyede açık bırakmayı denedim. daha sonraki ay da gündüz kapatıp eve gelince açmayı denedim. sıcaklık yönünden pek kayda değer bir değişiklik olmadı. fatura yönünden ise ciddi bir fark söz konusu oldu. gündüz kapatıp akşam açmak, her şekilde çok çok daha ekonomik.

lokasyon: ankara
  • eğer sıfırın altındaki sıcaklıklara sahip bir lokasyonda değilseniz sadece bu mevsimlerde değil, her zaman yapılması gereken eylem.

kombinin sürekli açık tutulmasının daha ekonomik olacağı söylemi insanların cebinden üç kuruş daha fazla çıkabilmesi için götten uydurulan bir yalan.

en soğuk aylarda test ettim, kombiyi düşük ayarda 1 ay boyunca açık tutmakla, yalnızca 18-01 saatleri arasında (hafta sonu sürekli açık) doğalgaz faturasında kat be kat fark oluştuğunu gördüm. tabi bu fark kombiyi gündüz kapatıp gece açmak eyleminin lehineydi.

bu koca yalana inanmayın artık. ev boşken kombi çalıştırmak hem ülke ekonomisine hem ev ekonominize zarar. her enerjiyi gerektiği kadar kullanın, yalan dolan safsatalara inanmayın.
  • doğalgaz dağıtımı yapan bir firmada 2 sene çalışmış birisi olarak şunu söyleyeyim.

kombi her zaman açık olmalıdır safsatası firmalar tarafından çıkartılmıştır.

evde olmadığınız her an kombiniz sıcak su konumunda kalsın. komple kapatmanıza gerek yok sıcak suya alın dursun.

evin tekrar ısınması süresinde daha çok gaz yakılır falan tamamen safsata ( g4 sayaçtan geçebilecek gaz miktarı belli evi zaten). oda termostatı kullanabilirsiniz faturayı biraz düşürmeye yardımcı olur. onun dışında dış cepheye bakan tüm kaloriferlerinizin arkasına strafor tarzı ısı yansıtıcılar koymalısınız.

termometre ile oda sıcaklıklarını takip edip 22 dereceyi geçmemesini sağlayın hem cebiniz hem gezegen rahat etsin.

tüm bunlara rağmen faturanız düşmezse gelin beni bulun kaçak kullanım şeklini anlatayım.

şaka lan şaka havaya uçarsınız valla. sökülen sayaç yerine hortum bağlayan gördü bu gözler apartmanı marsa uçuracak çomar.

not: uyurken kombiyi mutlaka kapatın. baca tıkanırsa başınıza iş alabilirsiniz. bu konuda çok vaka gördüm o yüzden ben yatarken kapatırım hep.
  • gündüz evde olmadığım için alt katın ısısına katkıda bulunmaya gerek olmadığını düşünerek yaptığım eylem
  • yanlıştır.

kombi her zaman açık olmalıdır. gündüz saatlerinde derecesi düşürülmeli, akşam ise, derecesi yükseltilmelidir. bunun için oda termostatı kullanmanız tavsiye edilir.

makine mühendislerinin yalancısıyım...
  • faturanın bir miktar az geleceği doğrudur. bahar aylarında bir miktar uygulanabilirliği vardır ancak kış aylarında konfor açısından hiç de uygulanabilir bir yöntem değildir. evdeki duvarlar/eşyalar buz gibi olur ve ısınması 2-3 saati bulur. onlar ısınana kadar yatma saati gelir. ertesi akşam yine her şeyin buz gibi olduğu bir eve girersin. 20-30 fazla fatura ödeyip, gündüz en düşük ayarda tutup, akşam sıcak eve gelmek en mantıklısıdır.

not: bu entry gündüz evde kimsenin olmadığı kullanım türü için girilmiştir.
  • yalıtımsız evlerde duvarlar her türlü buz gibi olacağı için en mantıklı olan harekettir. dolayısı ile gündüz evde yokken kombiyi kapatıp akşam açılması faydalıdır. fakat evinizin yalıtımı iyiyse gündüz minimuma alıp akşam normal şekilde kullanılması uygundur. hatta bunu otomatik yapan haftalık/saatlik oda termostatları alarak konforunuzu en üst seviyeye çıkartabilirsiniz.
  • tahmin ettiğim gibi başlığın altına çok yanlış, tüm gün açık olmalı diyenler doluşmuş. benim her kış denediğime göre en uygun sadece akşamları yakmak oluyor.
    gündüz evde yokken niye yansın. he benim evim küçüktür hemen ısınıyordur belki de ondan bilmiyorum. benim için en hesaplısı sadece akşamları yakmak oluyor.

hesabın var mı? giriş yap