şükela:  tümü | bugün
 • bir firma tarafından satışa sunulan, içinde bifidobacteriumlar bulunduğu için kalın bağırsak florasını düzelterek özellikle kabızlığı ve sindirim sorunlarını iyileştirdiği iddia edilen yoğurt mayası. ürün firma açıklamasına göre özellikle antibiyotik kullanmak zorunda kalan, emzirilmeyen, bağışıklık sistemi kuvvetsiz, sindirim problemleri olan bebeklere 6. aydan itibaren tavsiye ediliyor. elbette yetişkinler de tüketebilirler. son yıllarda bifidobacterium ve lactobacillus bakterilerinin sağlık yararlarına ilişkin pek çok bilimsel araştırma yayınlandı. içinde bulunan probiyotik bakterilere gelecek olursak:

  (bkz: lactobacillus delburueckki ssp.bulgarius)
  (bkz: streptococcus thermophilus)
  (bkz: bifidobacterium infantis)
  (bkz: bifidobacterium bifidum)
  (bkz: bifidobacterium longum)
  (bkz: lactobacillus paracasei)

  aynı firmanın lactobacillus bakterilerini içeren probiyotik yoğurt mayası da var. bana içinde az sayıda bakteri içeren probiyotik kapsüllere göre daha iyi bir çözüm gibi gözüktü. yoğurt mayalarak normalde kapsülle alabileceğinizden çok daha fazlasını alabileceğiniz söyleniyor. ama ne kadar güvenilir bilemem.
 • herhangi bir literatürde ismine rastlanmayan, bir maya firmasının kendi kendine isimlendirdiği bir çeşit yoğurt . içinde ne olduğuna ve kaynağına, kabızlığı anında çözüp çözmediğine , 6 aylık çocuklarda sindirim sorunları için kullanılması gerekip gerekmediğine dair bir tane bilimsel yayına rastlanamadığı gibi pazarlayanlar dışında herhangi bir bilimsel otoritenin tavsiyesi de yoktur . ayrıca anne sütünde bulunan herhangi bir şey pakete sokulanla, labaratuarda üretilenle aynı olamaz, bebeğe özgü üretilir ve anne sütündeki diğer maddelerle etkileşim halindedir. probiyotiklerin beslendiği prebiyotik dahi inek veya keçi sütünden çok farklıdır . anneler 6. aydan sonra da emzirerek kıyas edilmez faydada sayısız maddeyi -probiyotiğinde prebiyotiğine laktoferrinden adı bilinmeyen bağışıklık savaşçılarına kadar -bebeklerine aktarabilirler ve ticari ürünler olmadan da sindirim sorunlarına en güzel önlemi alabilirler.