*

şükela:  tümü | bugün
 • ismail biret'in doğan kitap'tan çıkardığı ; tuluat sanatçısı komik-i şehir naşit bey, adile naşitve en çok da selim naşit'in anılarını aktardığı kitabının adı.

  yazar ismail biret, selim naşit'in bacanağı olması dışında onun da en yakın dostlarından biri. kitabı onun vefatından sonra kaleme almış. sağlığında "anılarını yazmalısın selim ağabey" önerisine sıcak bakmasına rağmen buna bir türlü eli gitmeyen selim naşit'in ağzından dinleriz kendi hikayesini. aslında önce komik-i şehir naşit bey başlar anlatmaya. ardından selim, onun ardından adile. yer yer kitabın yazarı ismail, selimi'in eşi peyker, oğlu naşit, peyker'in oğlu mehmet anlatır olanları.

  naşit kardeşlerin çocuklukları, gençlik dönemleri, birbirlerine olan tutkuları...neden sonra bu tutkunun yerini onulmaz bir soğukluğa bırakması. adile'nin evliliği, oğlu ahmet, ahmetciğini kaybedişi... selim'in on parmağında on marifet halleri, çalışkanlığı, nüktedanlığı ve... babasını, annesini, ilk eşini, yeğenini, eniştesini ve en son da adoş'unu kaybedişi. bu kaybedişlerle onda oluşan ölüm ve yalnızlık korkusu, iç hesaplaşmaları... ismail biret tarafından oldukça başarılı aktarılmış.

  anılarını okurken, eski istanbul'u , tiyatronun seyrini, zamanın ünlü oyunlarını, operetlerini, oyuncularını, tiyatro kulislerini, memleket ahvalini, hayatlara etkisini ve insanî bir sürü şeye tanık oluyorsunuz.

  ve ben bir kez daha anlıyorum ki aslında görünenin ötesinde çok şey var . hiç birşey salt göründüğü gibi değil.

  türk sineması , tiyatrosu severlerin keyifle okuyacağı, ilginç bir sürü ayrıntı yakalayacağı bir kitap olmuş. ismail biret'in ellerine sağlık. kendi adıma diyebilirm ki biret, gerçekten selim ağbisine , adile ablasına, şahsen tanışmasa da komik-i şehir naşit bey'e karşı son görevini layıkıyla ifa etmiş.