şükela:  tümü | bugün
 • sscbnin güdümündeki ülkeler ile birlikte oluşturduğu ve model olarak commonwealthi alan ekomik işbirliği örgütünün adı. sscb bu birlikten zırt pırt ülke ihraç etmesi sebebi ile sonunu getiren süreci elleri ile hazırlamıştır.
 • komünist haberle$me bürosu.. komintern in fesedilmesinden sonra bazı işlevlerini sürdürmek üzere kuruldu.. yugoslavyanın sscb ekolünden ayrılmasından sora yugoslavyanın kominformdan ihraç edilmesiyle tedricen dağılmıştır..1956'da resmen fosile ayrılmıştır..
 • "istihbarat" degil de "irtibat" ile alakasi olan bir teskilat idi, savas sonrasi kizil ordu kontrolu altinda kalan avrupa ulkelerinde yeniden olusturulmakta olan comintern cizgisinden disari cikilmamasi icin mobilize edildi. isledigi muddetce sovyet dis siyasetinin baslica araclarindan oldu.

  esasinda cominform'u vucuda getiren eylul 1947 polonya toplantisini stalin'in organize etmek istemesinin nedeni dogu avrupa komunist partileri arasinda temmuz 1947'de abd muhtarliginda toplanan marshall yardimi konferansinin kafalari karistirmasidir. bazi kadrolar, "ordan da destek alalim, obur taraftan da" seklinde konusmaktaydilar, ne beyaz saray'in, ne kremlin'in hosuna gitmisti.

  stalin'le papaz olan tito'nun partisi dislaninca teskilat merkezi 1948'de bucharest'e tasinir belgrad'dan. 1955'te kruscev'in yugoslavya ile arayi duzeltmesinden sonra teskilat ilga edilir.

  1947-1956 arasinda cikan, bugun bir kac ingilizce sayisina bakip tamamen okunamaz buldugum bir de dergisi vardi, su baslikla cikan: "kalici bir sulh, kalici bir halk demokrasisi icin".
 • enternasyonellerin bi nevi devamı olan oluşum
 • ilk olarak haziran 1948'de toplanmıştır. 1956'ya kadar varlığını sürdürmüştür. daha sonra benzer bir işlevi uluslararası komünist ve işçi partileri toplantıları üstlenmiştir.

  (bkz: uluslararası komünist ve işçi partileri toplantısı)
 • sscb'nin ikinci devlet başkanı joseph stalin tarafından amerikan emperyalizminin bir aracı olarak nitelendirdiği marshall planına karşı kurulan entegrasyondur.
 • amerika birleşik devletleri, cia'nın örgütlediği kalıcı kurumlar veya sanat kültür festivali gibi soğuk savaş operasyonlarının bir kısmına deminform demeye veya öyle muamele yapmaya başlamış. parayı verdi düdüğü çaldı'nın bir bölüm adı: "demokrasi'nin deminform'u".
  (bkz: the cultural cold war/@ibisile)