şükela:  tümü | bugün
 • 1919 da bolşevik devriminin hemen ardından lenin yönetimi tarafından komünist devrimin dünyanın her yerine yayılması için diğer ülkelerde örgütlenen "devrimci yetiştirme okulu"... çin, fransa, almanya gibi yerlerde işi eline yüzüne bulaştıran bu "okul" türkiye, macaristan,ingiltere gibi yerlerde tutunabilmiş iyi işler başarmıştır. daha sonra asıl amacı olan devrimci yetiştirmekten uzaklaşıp "casusluk okulu" haline gelmiştir... şu an ki rus dış analiz sisteminin çok iyi olması kominternin yarattığı altyapıya dayanmaktadır...

  çok merak edenler için bu okullarda aslen marx,lenin ve trotsky in kitapları okutulmakta, bulunduğu ülkede yasak olan komünist dergiler yayınlar sağlanmakta, insanlar ismen anonim kalarak (takma adlar vs.) birbirleriyle iletişim kurabilmekte, devrimi örgütlemekteydiler...
 • kapitalizme ve neoliberalizme, sermaye sahiplerinden ve devletlerden daha çok hizmeti olmuştur.
 • ilk işçi devleti ne zaman yoldan çıktıysa komintern de o zaman yoldan çıkmıştır.

  varlığının sebebi devrim değil sömürmek olmuştur artık. kendi içinde oligarşiden öteye gidememiştir.
 • murat yetkin'in çok doğru yaptığı bir saptamayla dünya üzerindeki en büyük ve kalabalık casusluk örgütü veya okulu denilebilir kendisi için.

  yurt dışından gelen gençler içinde özellikle çok yetenekli olanları o dönemin hangi gizli servisi aktifse (nkvd, kgb, gru vesaire) oraya yönlendirilmiştir. burada ilk eğitimini alan adaylar daha sonra artık bu adı taşımayan "patrice lumumba üniversitesi" 'ne (https://tr.wikipedia.org/…stluğu_rusya_üniversitesi) gönderilir ve daha üst düzey bir eğitim alırdı(verdiğim linkte ünlü mezunlarını bulabilirsiniz)

  bu mezunlar döndükleri ülkelerinde komünist faaliyette bulunmaktan casusluğa, etki ajanlığından politik liderliğe kadar çok geniş bir alanda faaliyet göstermiştir.

  örgüt daha sonra yerini kominform'a bırakacaktır.