şükela:  tümü | bugün
 • kahramanı peter falk tarafından canladırılan tv. dizisi.
 • kirli pardesüsü nedeniyle uzun yıllar her pardesülü kişye "vaay komser kolombo" denmesine neden olmuş karakter ve polisiye tv dizisi. her bölümün başında cinayeti ve katili görür ve bilirdik, akabinde komiser kolombo olaya girer ve yavaş yavaş kanıtları toplayıp katili köşeye sıkıştırırdı. bu arada pardesüsünün kirliliği gibi tipinin yamukluğu, dalgınlığı, davranışlarındaki tevazu ve katile yaklaşımında son ana kadarki nezaketiyle kanaatimce ful karizmaydı.
 • kolombo'nun keş oldugundan şüphelenirim ; gözleri şaşı-kayık, göz altları şiş, kızarmış, saçlar orda burda, devamlı yatıp kalktıgı pardesüsü ; bütün bunlar bu dünyadan kopmuşluğun işaretidir. herhalde bölüm sonlarında keşliğin etkisi geçip uyanıyor da çat diye çözüyor cinayetleri. ama çok sempatiktir, peter falk'a bu röl pardesüsü gibi aynen yapışmıştır hayatında.
 • bizde genelde komser kolombo olarak dillendiriliyorsa da gerçek adı budur; trt'nin siyahbeyazlı yıllarında diziyi ve oyuncuyu sevdiren biraz da (ne birazı, çok) seslendirmeyi yapan savaş başar'dır. başar'ın seslendirdiği bir diğer karakter de kaygısızlar dizisinde tony curtis'in canlandırdığı karakterdir.
 • sali gunleri rtl'de yayinlanan dizi. columbo'nun en onemli taktigi aptal-saf polis edasiyla karsisindaki sucluyu "kucuk daglari ben yarattim" havasina sokmasi sonra da "nasil kodum amaaaaa" seklinde aciklarinin hepsini teker teker saymasidir. columbonun gunumuz versiyonu için (bkz: monk)
 • adını aldığı baş kahramanı komiser columbo karakteri peter falk tarafından ustalıkla canlandırılan dizi. komiserin eski pardesüsü ve şaşı bakışları seyreden nesillerin hala aklındadır.

  dizinin fan klübüne ulaşmak için: http://www.columbo-site.freeuk.com/
 • bir cinayeti şöyle çözmüştür;
  katile cinayet saati nerede olduğunu sorar. katil cinayet saati bir barda içki içtiğini ve eve arka kapıdan girdiğini söyler. önce yer gibi yapar. buruşuk pardösüsü ve ağzında sigarası ile ikna olmuş da gider gibi yapar. kapıdan aniden dönerek alakasız "kaç çift ayakkabısı" olduğu sorusunu sorar. şasıran adamı o dakka şapa oturtur. ayakkabısı çamurludur. bahçe toprağının üzerinde ayak izleri vardır. bahçe ise evin ön tarafındadır. adamın yalanını o dakka yüzüne çarpar. katili bulur ama hiç havaya girmez. sigarasını tüttürmeyle meşguldur. sanki aylarca yıkanmayan bir adam görüntüsündeki unutulmaz dizi kahramanıdır.
  sesiyle bu diziyi türk halkına (bkz: savaş başar) sevdirmiştir.
 • ismi asla telaffuz edilmeyen, ismini soranlara lieutenant yanitini veren karizmatik abi.. ilk isminin telaffuz edilmemesi hayranlarini elbette durduramamistir.. bu ulvi bilgiye ulasmak isteyen bir manyak, cabasinda basarili olmustur.. karizmatik abimiz bir bolumunde kimligini uzatir karsisindakine, iste bu bolumu dvd'den seyreden manyagimiz tam bu sahneyi dondurmus, daha sonra goruntuyu yakinlastirmistir.. kimlikteki isim hanesinde frank yazmaktadir..

  not: colombo, nasil kodum ama durruuuk..
 • aptala yatmak en birinci esrar cozme yontemi olarak kullanan anti kahraman. paltosunun, purosunun arkasinda bile ezik gorunmeyi inatla surduren, iki uc cumlede bir kilibik oldugunu ima eden, kulustur bir araba kullanirken, suphelilere yalvar yakar olup, yalakalik ederek hic suphelerini cekmeden agizlarindan laf alan, butun bu zavalli gorunuse ragmen son derece zeki, bir o kadar da karizmatik lieutenant.
 • “tabii tabii, anlıyorum. her şey çok açık,” dedikten sonra, “yalnız son bir şey daha var...” diye eklerse, müebbeti yediniz demektir.