*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başıbozuk veyahut tertipli, direnişçi ya da çeteci.
  (bkz: komita),(bkz: gerilla)
 • (bkz: kumit)
  (bkz: ilk turk komitacı)
 • orijinali “comitadjis” olarak geçen kelime “comitadji” kelimesinin çoğuluymuş ve “düzensiz askerler ya da direnişçilerin bir biriminin üyesi, partizan” anlamına gelirmiş. osmanlı döneminde; 19.yy. sonları, 20yy. başlarında, makedonya ve balkan ülkelerinde bu kelime yerine, “örgütlenmiş gerilla çetelerinin üyeleri” anlamına gelen “komitacı” kelimesi kullanılmıştır.
 • 18. ve 19. yüzyıllarda ulusçuluk, milliyetçilik gibi kavramların dikkat çeker hale gelmesi taraftar toplamasıyla beraber özellikle osmanlı içindeki etnik grupların (genellikle şu anki balkan devletlerinin bulunduğu coğrafyada) bağımsızlık savaşı veren düzensiz gerilla birlikleri üyelerine verilen isim. erdal güneyin seslendirdiği anonim bir türkü vardır komitacılara yazılmış:

  leylek de yuvada üç olur
  bey kızı sarması güç olur
  al beni komitem al beni
  camlıca odalara koy beni

  aman aman
  zübeydemin kaşları
  inci midir zübeydemin dişleri
  al beni komitem al beni
  camlıca odalara koy beni

  leylek de yuvada dört olur
  bu ayrılık bana da dert olur
  al beni komitem al beni
  başı karlı dağlara sal beni

  aman aman
  zübeydemin kaşları
  ipek midir zübeydemin saçları
  al beni komitem al beni
  başı karlı dağlara sal beni
 • ilk kıtası:

  komitenin elleri elleri
  ne de nazik söylüyor dilleri
  al beni (be) komitem al beni
  camlıca odalara koy beni

  son kıtası:

  leylek de yuvada beş olur
  bey kizi komiteye eş olur
  al beni (be) komitem al beni
  camlıca odalara koy beni

  olan türkü. balkan ezgilerini çok iyi hissedeceğiniz, garip bir makamı olan türkü. anneannem sağolsun.
 • gürer yayınları'ndan çıkmış, ilk türk komitacı ve aynı zaman bjk'nin kurucularından fuat balkan'ın anılarını konu alan nadide eser.

  her trakyalı, her tarih meraklısı ve her beşiktaşlı edinmeli. şuradan sipariş verince 2-3 günde geliyor.

  http://www.kitapyurdu.com/…ap/default.asp?id=131351
 • aile lakabımız.
 • aslinda gec roma imparatorlugunda (bolunmeye yakin zamanlarda) ve bizansta comitatenses olarak olusturulan, kolayca organize olup, mobilize olabilmeleriyle unlu, lejyonlarin ve auxilia larin yardimcisi birlik.
 • komita roma imparatorluğu döneminin özel harekat birlikleriydi. az sayıda cesur ve askeri kabiliyetleri yüksek timlere o dönemde komita denirdi. komitalar çok sayıda suikast gerçekleştirdi. genelde roma devletine karşı duran aşiretleri ve toplulukları hedef alırlardı. onların liderlerini gece karanlığında öldürüp ortadan kaybolurlardı. bu nedenle roma'ya karşı olanların en çok korktuğu şey roma ordusu değildi komitalardı. komitalar aynı zamanda küçük gruplar halinde cephe gerisine sızıp orada bir araya gelerek ordu oluşturma gibi döneminin çok ilerisinde kabiliyetlere sahipti. öldürme yetkisi nedeniyle halk da onlardan çekinirdi çünkü zamanla roma aleyhinde söylemleri olan sıradan insanları da öldürmeye başladılar ki bu onların asli görevi değildi. bunu yapmaya başladıktan sonra da imajları da sarsıldı. roma yıkıldıktan sonra eşkiyaya uğursuza komitacı denmeye başlandı fakat kökeni askeri bir birliktir.