şükela:  tümü | bugün
  • tam adı "sultan abdülhamid ve osmanlı imparatorluğu'nda komitacılar" olan bir nizamettin nazif tepedelenlioğlu şaheseri.
    2. abdülhamid dönemini öncesi ve sonrasıyla belgesel/roman tadında bu kadar güzel anlatan başka bir eser bilmiyorum. balkanlar'ı nasıl kaybedişimize dair yaşananların şimdikilerle neredeyse birebir aynı oluşu, "tarih" denen ilmin önemini ortaya koyuyor. o zaman devletin altını oyanların adı "komitacılar" idi, şimdi ise liberaller, özgürlükçüler, bölücüler her ne boksa artık. ama sahnelenen oyunların hep aynı olduğunu çok harika bir üslupla anlatmış tepedelenlioğlu. ruhu şâd olsun.
  • vatan evlatlarının, bireysel özgürlüklerinin de, vatanlarının da aynı anda tehlikeye girdiğini görerek "bize bir çare lâzım" dedikleri ve kurdukları oluşumdur.

ne "vatan millet boş bireycilik ne hoş!" derler, ne de "herkes topluma köle olsun, bireyler yoktur!" şüphesiz ki komitacı diye, bireyle toplum arasındaki dengeyi en doğru şekilde gözetebilen milliyetçi ve hürriyetçi insan evladına denir.
  • hem lobi olmak, karanlık odak olmakla suçlanıp hem de sergüzeşt bir takım gençler olarak nitelendirilen kimseler. gerçi neye şaşırıyorsam memlekette diziden romandan gaza gelip polisiye, istihbari mevzulara temayül eden çok...
  • buhara yahudisi kontenjanından dahil olduğum, özü gür ve çılgın oluşum. güzel kadınlara selam.

(bkz: al beni komitam al beni)
  • altan tan'ın siyasi görüşlerinin tam tersini icra eden topluluk.
  • var olduklarını yeni öğrendim oluşum. manifesto tam olarak yeni bir soluk ihtiyacına güzel bir cevap olmuş. bence türk milliyetçiliğinin bağnazlaşan/cahilleşen odaklardan çıkıp daha bilinçli bir solukla bir öğreti haline getirilmesi farz idi. eğer manifestoda yayınladıkları gibi hareket edeceklerse gerçekten bu ihtiyacımız olan soluk olurlar. kültüre, bilime ve akılcılığa sırt dönmeden yapılacak olan milliyetçilik ancak bizleri bir yerlere taşıyabilir, ilerletebilir. ne kadar destek görürler bilinmez ancak gelecek için umut vericiler. umarım yanılmayız.
  • tek tipleşmek yerine aksini savunmalarıyla piyasadaki bütün siyasi oluşumların arasından sıyrılan bir ekip komitacılar. türkiye'de sağı bırakın, kendini solcu sayan oluşumların bile yaptığı en iyi iş tek tipleştirmek, ayrıştırmak ve ötekileştirmekken, manifestosuna tam tersini koymak, savunulan düşünceleri bilimsel kanıtlarla desteklemek, "illa şunu okuyacaksın, illa bunu dayatacaksın" diye dayatmamak resmen ezber bozmaktır ve artık ihtiyaç duyulan şeylerin yavaş yavaş hayata geçmesidir.

öyle "aman bunlar milliyetçi, öcü" ya da "içlerinde dinsizler varmış, öcü" demeden önce bir düşünün, sorun, tartışın; hak verirsiniz komitacılara.
  • kendilerini internetten görmüş olduğum akıllı, düşünen, çözüm üreten insanlar olduğunu düşündüğüm kişilerdir. daha sonra bazı arkadaşlarımın komitacı olduğunu öğrendim, sevindim...
  • ruhen aralarında bulunduğum topluluk.
  • "şehitler kardeşliğe dahil mi" pankartları ile boğaziçine renk katan grup.

bir siz eksiktiniz diyen de var, valla bravo diyende zaman gösterecek yine güzelliği-çirkinliği