şükela:  tümü | bugün
 • ismini trakya'daki komne köyünden almış 1081-1185 yıllarında bizansı yönetmiş hanedan. bu hanedan döneminde chora manastırı onarılmış, pantokrator kilisesi inşa edilmiştir.
  (bkz: aleksios komnenos)
  (bkz: manuel komnenos)
  (bkz: anna komnena)
 • 11. yüzyıl sonundan 12.yüzyıl sonuna kadar imparatorluğu yönetmişlerdir,sonra dördüncü haçlı seferinden sonra bir kolları trabzon'da bu şehrin osmanlıların eline geçtiği 1461'e kadar hüküm sürecek devleti kurmuştur. keza gürcistan'ın en soylu ailelerinden biri olan,rus imparatorluğuna bir sürü general ve diplomat yetiştirmiş andronikaşvili'ler de bu hanedan'ın bir alt koludur.

  komnenos dönemi esasen -paleologoslar ile birlikte- bizans'ta batı etkisinin tavan yaptığı bir zaman dilimidir, hele manuel komnenos -ki ikinci kılıçarslan kendisine "babam" diye hitap ederdi- hipodromda şövalye turnuvaları dahi yaptırmıştı, muhtemelen bizans tarihindeki frenk mukallitliği şampiyonudur.

  komnenos'ların en büyük başarısı -biraz birinci haçlı seferi'nin de yardımıyla- batı anadolu'yu ve pamfilya'yı geri alıp selçukluları orta anadolu'ya hapsetmek olmuştur. ilk selçuklu istilası sonucu anadolu'da ortaya çıkan kaos böylece bitmiştir, lakin bir de madalyonun diğer yüzü vardır: dört dörtlük bir asker olan alexios komnenos venediklilere o kadar büyük imtiyaz ve kapitülasyonlar vermiştir ki bu uzun vadede imparatorluk ekonomisini müthiş tahrip etmiş ve 12.yüzyılın sonlarına doğru gittikçe gerginleşen ve konstantinopolis'teki katolik karşıtı pogromlarla çığrından çıkan bizans-venedik ilişkileri de en sonunda 1204 felaketini hazırlamıştır.
 • kendilerini "bütün doğunun imparatoru" olarak niteleyen hükümdarların hanedanı. trabzon ve çevresini 200 yıldan fazla bir süre yönetmişlerdir. bu süre içerisindei zayıf bir hanedan olarak ayakta kalabilmelerini, gürcü desteğine ve bolca prenses dağıtmak şeklinde özetlenebilecek olan diplomasilerine borçludurlar.

  akkoyunlu zamanında bu hanedana son verip trabzon'u almadı ise, herhâlde bunda uzun hasan'ın komnenos prensesi ile evlenmesinin bir etkisi vardır.
 • bugün zeyrek camii ve eski imaret camii olarak ayakta duran iki eski kiliseyi yaptıran aile. 12. yy'nin kadın tarihçisi anna komnena da bu ailedendir.
 • muhtemelen bu hanedanın sağ kalabilmiş torunları trabzon'da kuymak yiyip horon tepiyor. böyle düşününce bir gülme geliyor.
 • --- spoiler ---
  trabzon ortahisar'da kentsel dönüşüm projesi sırasında 4 bin yıllık yeraltı şehri keşfedildi. kalıntıların ‘kayıp imparatorluk' olarak bilinen komnenos krallığı'na ait olduğu düşünülüyor.
  --- spoiler ---
 • kastamonu kökenli bizans hanedanıdır. hanedanın çağdaşı olması sebebiyle selçuklularla mücadele edilen döneme denk gelir. komnenosların çıkardığı ilk imparator isaakios, son imparatoru ise andronikos idi. ekonomik ve sosyal açıdan bu hanedanın olduğu döneme komnenos restorasyonu da denir.
 • bizanslı tarihçi mikhael psellos'tan aktaran imparator vi. ioannis kantakuzenos'a göre bu hanedanın kökeni trakya'nın komne köyüdür fakat yükselişleri 11. yüzyıl civarında kastamonu yöresinde geniş arazilere sahip oldukları dönemde gerçekleştiği için trakya orijinli olmalarına karşın nispeten doğulu olarak bilinmeye başlanmışlardır.

  yani bir nevi mardinli midyecilerin izmir'de tekel olmaları gibi. bu yüzden de trakya kökenli oldukları unutulmamalıdır.
 • bizansı yöneten son hanedanlık.
  bir asır daha yaşamasını sağlamışlardır. hanedanlığın son imparatoru o kadar hırslıdır ki, selefini ve yeğenin boğdurtur. hızlıca reform hareketlerine girişmiş olsa da yaşlanmış imparatorluğu yeniden gençleştirecek kudreti yaratamamıştır.
  hanedanın son imparatoru da tüm yaptıklarının cezası olarak işkence yapılarak öldürülür.
 • katılacağınız herhangi bir karadeniz kültür turunda adlarını bol bol duyacağınız, kalıntılarına sıklıkla rastlayacağınız doğu roma imparatorluğu hanedanı.
hesabın var mı? giriş yap