1. kuzey madagaskar'in ust tarafinda uc adadan olusmus musluman bir ulke. 1912'de fransizlar kendi kolonilerine katmislar ve 1975'te bagimsizligini kazanmis. arapca ve fransizca dilleri konusuluyor. baskenti moroni.
  2. efsaneye göre hazineleri ile ünlü hazreti süleyman ve saba melikesi belkıs'ın balayını geçirdiği tropikal bir ada & seksi kadınların ülkesi.
  3. hint okyanusu nda, mozambik kanalının girişinde, toplam 2171 km2 yüzölçümü olan adalar topluluğu. grande- comore, mayotte, anjouan ve moheli adalarından meydana gelir. 16. yüzyılın başlarında keşfedilmiş, 1841-1898 yılları arasında fransa'nın sömürgesi olmuş, 1912'de madagaskar'a bağlanmış, 1947'de idari muhtariyet kazandığı halde 1958'de bir referandum sonucu "denizaşırı fransız statüsüne" geçmiş ve 1974 yılında tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. 1797 km2'lik bir bölgede bir islam cumhuriyeti kurulmuş, 374 km2'lik mayotte adası fransızlar'a kalmıştır. halkın büyük çoğunluğu müslüman araptır.
  4. komor adaları devleti 9 adadan oluşur. bu adaların seçtiği kişiler sırayla birer yıllığına devlet başkanı olur. dünyanın en yaşanası yerlerinden biridir. hamakta yatarak, canınız istediğinde balık tutup, canınız istediğinde meyve yiyerek yaşamanız mümkündür.
  5. komodor ejderi gibi bir çağrışımı var lakin kökeni ay manasındaki arapça kamer kelimesidir. bildiğim kadaıyla hala araplar arasında el ceziretül kamer diye çağrılır. adalarda yaşayan komorlular kadar fransa'da, özellikle de marsilya'da, yaşayan bir komor komünitesi vardır.