şükela:  tümü | bugün
 • eski yunan erginleme törenlerinin son aşaması. şenlikli bir yürüyüşle köye dönüşün adıdır. günümüzde kullanılan komedi ya da komedya sözcüklerinin komos törenleri sırasında söylenen şarkılardan geldiği kabul edilmektedir.
  erginleme törenlerinin ilk iki aşaması: pompe ve agon.
 • dionysos'un yanında dolaşan sarhoş gruba denirmiş
 • (bkz: radio komos)
 • antik yunan'da neşeli şarkılar söyleyip, neşeli davranan erkekler grubudur. komedya yunanca komodoi (komos şarkıcıları)kelimesinden gelmektedir.
 • the island of dr. moreau kitabının çevirmeni celal üster'in dipnotlarından alıntılıyorum: "komos" bir yoruma göre, denizcileri çeşitli hayvanlara dönüştüren büyücü tanrıça kirke'nin oğludur. bir yoruma göre de, çoğunlukla şarap ve coşkunluk tanrısı olarak anılan doğa tanrısı dionysos onuruna düzenlenen ayinlerdeki şenlik alayına "komos"; bu şenliklerde esriyip kendinden geçenlere de "komastai" denir. bu ayinlere katılan bakha'lar, yerine ve anına göre kadın kişiliğinden vahşi hayvana, yırtıcı azmana dönüşür. kimileri bakhaların çılgınlığını bir ayıp, törelere ve ahlaka karşı işlenmiş bir suç saymıştır. içki içmeyi bir "kötülük" olarak gören [roman kahramanı] prendick, adanın hayvanlaştırılmış insanlarını, yanlış anlamayla dionysos ayinlerine katılanlara benzetmekteymiş.
 • antik yunanda bağ bozumu şeniklerinde tanrı dionysus'a saygılarını sunmanın en güzel göstergesi olarak genelde zil zurna sarhoş şarkılar söyleyen, başlarında üzüm yapraklarından parçalar, yüzlerinde hasat edilen mor üzümlerden gelen mor kırmızı boyalar, ellerinde topraktan yapılma penisler (evet sevgili çağdaşlarım, penis hep pornografik bir sembol değildi, toprak dişi ise onu dölleyen, tamamlayan, tohum verene ait bereket sembolü de demekti) ile tabiri caiz ise cümbüş yapan kalabalığa komos denirdi. bir rivayete göre komedi kelimesinin kökeni de bu cümbüşe aittir.
  biz modern insanların gamsızca açık saçık şarkılar söyleyerek sokaklardan geçen, taşkınlık yapan, fakat bu bolluk bereket zamanının neşeli ruhuna uygun olarak halk tarafından da hoş görülen topluluğun neşesini yakalayacak ölçüde eğlencemiz olmaması ne kötü.
  tabii ki tarihi bir bilgiyi anında kişiselleştirerek bağlamından koparan, "elde topraktan yapılma sik sallayarak sokaklarda gezmek isteyen yunan dölleri olursa bedelini öder" diyebilecek geri zekalılar angutluğa bağlı kronik zeka yetmezliğinden comos'a alınmayacaklardır. evet drama dersinden arkadaşım x, sana ithaf ettim bu entriyi.
  p.s: bu ölesiye yerel ve milli kadit pimpirik "niye mitoloji dersi alıyoruz, tanrılar yoktur hem, tek allah var, yunanlılar da bizim düşmanımız" demişti. dionysus kovalayasıca barzo.
  edit: imla