şükela:  tümü | bugün
 • manyak paranoya sahibi ki$ilerdir hic bir $eyden zevk alamazlar karisiyla sevi$emez cunku onun spermlerini almak isteyen bir uzayli yada rus ajani olabilir. (bkz: imkansiz diye bir $ey yoktur)
 • belirli guc merkezlerinin (masonlar, tapinakcilar, illuminati vs) tarihin gelisimi uzerinde siradan insanlarin fark edemeyecegi yogunlukta etki sahibi oldugunu dusunen insanlar toplulugu. sosyal olaylarin birbirinden bagimsiz etkenlerin bir araya gelmesiyle olusabilecegine ihtimal vermeyen ve ille de bir yonlendirici arayan kisiler.

  tutarli ve ilginc komplo teorileri icin (bkz: aytunc altindal), gereksiz paranoya ve anti semit durus icinse (bkz: yalcin kucuk)
 • komplo teorisyenleri kisaca "paranoyak" diye ozetlenemeyecek, son derece zeki, kulturlu ve bilgili insanlardir. evet son derece suphecilerdir; ama dusunmenin, sorgulamanin, arasitmanin, analiz etmenin, kimsenin goremedigi baglantilari kesfetmenin keyfini almis, bagimli olmus kisilerdir. pek cok insanin bakip da gormediklerini, duyup da anlamadiklarini arar, detaylardan baslayip buyuk resmi olusturmaya calisirlar.

  aslina bakilirsa her gun bulmaca cozmeyi, puzzle yapmayi ugras haline getirmis insanlar gibidirler; ama ne bulmacalari yazilidir ne de kurallari bellidir: bilinmeyen -belki de hic bilinemeyecek- bir oyunu oynar, kazanamayacagini bildigi halde umidini kesmeden yarismaya devam ederler.

  dusunmeyi bilmeyen, gerekli bilgi birikiminden, mantiktan yoksun olan biri komplo teorisyeni olamaz: sadece sacmalar. ayrica her paranoyagin komplo teorisyeni olmadigi gibi her komplo teorisyeni de paranoyak degildir.
 • önemli olanın o komplo teorisinin nereden bulunduğunu değil, o komplo teorisinin olabilirliği ihtimalinin bulunduğunu anlayan insanlardır.
 • diyarbakırdan,haftasonu tatilini mardinde geçirmek için 10 kişi 2 aracla sabahın erken saatlerinde yola cıkmıştır.göksu barajının kenarında sabah kahvaltısı yapmak isteyen ekip elemanları ögrenirler ki;jandarmadan izin almaları gerekmektedir.karakol sorula sorula bulunur.karakol tepede bi yerdedir.aracların oraya girişine izin verilmez.arkadaslardan üçü izin almak için karakolun yolunu tutmuşlardır.aracların hemen önünde başı ve sonu boşluk olan sürgülü bir demir kapı vardır.bu demir kapıda bir asker beklemektedir.aracta üç kişi vardır ve iki kişi askerin olası askerlik anılarını konuşmaktadır,kendi aralarında egleniyorlardır;
  a-bu askerin ne anısı olabilir ki,bomboş arazi
  b-bi gün bi taş gördüm aha bu büyüklükteydi ömründe öyle taş görmemişssindir
  a-abi bi gün demir kapıya bi dokundum,güneşte ısınmış elime yapışıyordu az kalsın
  c-bi gün catışma olur,arkadaşı şehit düşer o da bu askerin anısı olur,merak etmeyin
 • komplo teorileriyle kapli bir hapisanede yasarlar. bu hapisanenin duvarlari paranoyayla kaplidir ve o kadar kalindir ki, bir daha gün isigina cikmalari neredeyse mümkün degildir. ama komplo teorisyenlerinin de böyle bir amaclari zaten hic yoktur.
  gün isigindan, bu duvarlarin aslinda ne kadar da dayanaksiz oldugunu gösterdigi icin acaip korkarlar. o yüzden sürekli yeni komplo teorileri üreterek bu duvarlari sonunda gün isigi giremeyecek kadar kalinlastirmak icin cabalar durular. bazilari bunu gercekten basarirlar.
  bu kez de iclerinde büyük bir istek belirir: disardakilere bunu duyurabilme istegi. sonra oturup son yillarda bestseller listelerini dolduran kalinca kitaplar yazarlar.
 • (bkz: illuminati)
 • amerikan adalet sisteminden biraz fazlaca etkilenip bin tane bulgu, şüphe bir araya gelse bile 'kanıt, kanıt, ıspat, delil, kanıt, kanıt' diyen mendeburların sayısı arttıkça, bu komplo teorisyenleri de işi iyice cıvıtıp olmayacak şeyler yumurtlamaya başladılar. teorisyenler yumurtladıkça 'kanıtlayabilir misin?'lerin şiddeti arttı, yumurtaların çapı da devekuşu yumurtası büyüklüğüne doğru ilerlemeye başladı. neyse ki kaçınılmaz olarak yumurtanın kabuğu kırılacak. 'tytz cia'in bir oyunudur, karmaşa yaratmak için piyasaya sürüldü, zaten doritos, george sorosun isminden devşirme ' gibi iddialar üretildikçe, kimse kanıt istemeye bile gerek duymayacaktır. bu teoriler tartışılmaya bile değer bulunmadıkça, yani tüketim alanı kıstlandıkça, üretimi de gerilemeye başlayacaktır. en azından öyle umuyor ve sabırla bekliyoruz.

hesabın var mı? giriş yap