şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atıkların, kompostlaştırma tesisinde işlem gördükten sonraki hali. kompost, tarlalarda, bahçelerde gübre olarak kullanılarak veya yakma tesisinde değerlendirilir.
 • gübreden farklı olarak toprak şartlandırmak amacı ile kullanılan kompost, evsel katı atıkların organik kısmı kullanılarak belirli şartlar eşliğinde stabil bir hale getirilmesiye oluşur. bu madde toprağa taze kan gibi gelir ama yine de iyi ürün elde etmek için gübre de gereklidir.
 • biçtiğim çimleri, mutfaktaki bitkisel atıkları, kurumuş yaprakları ve hatta şöminedeki odun küllerini bahçemdeki kompostuma ekleyerek tarafımdan yapılmakta ve kullanılmakta olan faydalı bitki besini.

  düzeltme:verdiğim link yayından kalktığı için sayfayı arşivden bulup çıkardım.
  http://web.archive.org/…tp://bagevi.com/kompost.htm
 • sadece gübre amaçlı olarak değil killi/kumlu toprakların iyileştirilmesi amacıyla da kullanılan, kullanan çiftçilerin kullanmadan önce x birim ürün aldıkları topraktan kullandıkları yıl 4x birim ürün aldıklarını ifade ettikleri yararlı oluşum (?). ayrıca topraktan (bahçeden) geleni tekrar aynı toprağa (bahçeye) döndürmek gibi felsefi bir boyutu da vardır.
 • mantar üreticileri mantarı kompostta üretir. sonra bu mantarı restoranlara falan satıp para kazanırlar...
 • kendi kompost denemem:

  http://www.agaclar.net/….php?p=803024&postcount=820
  http://www.agaclar.net/….php?p=804682&postcount=824
  http://www.agaclar.net/….php?p=828638&postcount=864

  ilgileniyorsanız diğer yorumları da okuyun. yalnız epsody diye takıntılı biri var ondan uzak durun.
 • solucanlarla üretilebiliyormuş

  --- spoiler ---
  evde solucanlarla kompost nasıl üretilir?

  burçin karababa: “evlerde solucan yetiştirmek ideal ortamı ve mama kalitesini sağladıktan sonra aslında kolay. çocuklarına sağlıklı, temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyen herkes bunu yapmalı bence. öncelikle onların barınma alanlarını doğru hazırlamak veya kompost box (kompost kutusu yani solucan evi) alarak işe başlanabilir. ya da üst üste konabilecek 4 kap satın alınmalı. biri hariç hepsinin alt kısımları matkapla delinmeli. en alta delinmemiş kap konmalı. (orada su toplanacak. elde ettiğiniz sıvıyı bitkilerinize kullanabilirsiniz.) nem ve ışıktan korumak için de ya kalın bir bez ya da birkaç yerden delinmiş kapakla kutunun ağzı kapatılmalı. 1’inci kata evsel atıklarınızı koyabilirsiniz. o kat dolup üst kat ile boşluk kalmadığında bir üst katı kullanmaya başlayabilirsiniz. tabanına açtığımız delikler vasıtası ile solucanlar bir üst hazneye yavaş yavaş çıkmaya başlar. eğer önceki kapta tam bir oluşum olmadı ise üst kata mama koymayın. bir süre ara verin ki solucanlar yeni mamaya gelerek eskisini kompostlaştırmayı bırakmasın. alttaki haznede kompostun olduğunu gözlemlediğinizde üst kata yeni atık atmaya başlayın. üst kata çıkan solucanlar orada da çalışır. ancak alt katta solucanların yavruları kalmıştır. bütünü ile çıkmaları zaman alacaktır. siz bu arada 2’nci ve 3’üncü katı da doldurabilirsiniz. ilk kapta solucan kalmadığını gördüğünüzde artık kompostunuz hazırdır. o katı alıp gübrelemek istediğiniz alanlar için kullanabilirsiniz. başlangıç için 100 solucan yeterli. ama unutulmamalı; ne kadar çok solucan o kadar çok gübre demek. hızlı kompost elde etmek istiyorsanız mutfak atıklarını parçalayıcıdan geçirerek solucanlara verin. solucanlar kutularını her şey yolunda gidiyorsa terk etmezler. eğer yaşadıkları ortamdan uzaklaşmaya çalışıyorlarsa muhakkak yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. eğer kompost kutunuzda sinek ve koku oluşuyorsa az miktarda yaprak, toprak, kâğıt parçaları ve yumurta kabuğu kullanarak ph dengesini ayarlayabilirsiniz.”

  solucanlar hangi besinleri yememeli?

  solucanların sindirim sistemi asidik besinlere karşı duyarlı. portakal, limon, mandalina (narenciye türleri), soğan sarımsak, et ve süt ürünleri, sirkesinden ve limon suyundan arındırılmamış salata çıktısı, bütün suyu alınmamış karpuz ve kavun kabuğu, ağaç yapraklarından iğne yapraklı olanlar (çam, servi ve çabuk dönüşmeyen meşe yaprağı) kesinlikle verilmemeli.

  --- spoiler ---
 • gübreye karşı her şekilde tercih edilmesi gereken, organik atıkların stabilizasyonu sonucu oluşan toprak zenginleştirici. hem atıklarınızı yararlı bir şekilde kullanmanızı sağlıyor, hem de organik üretim yapmanıza olanak sağlıyor. önemli parametreleri su muhtevası, karbon-azot oranı, ph, sıcaklık ve karıştırma(havalandırma) diye sıralayabiliriz. bir de sistemin sonucuna solucan eklenirse tadından yenmez.(bkz: solucan gübresi) (bkz: iğrenç tanımlar) ayrıca kompost tebliği ne ulaşmak için tıkla