şükela:  tümü | bugün
 • <giris> ortaokul ve hatta lise yillarinda blok yapilan edebiyat derslerinin cekilmez iskencesi olan kompozisyonlarin yüzde cogunu olusturanlardir bunlar.konu degisir,basliklar cesitlenir ama ilk sözcük olarak "insanlar" yazmama gayreti zaman kaybettirmekten ve beyhude bir caba olmaktan öteye gitmez cogunlukla.

  <gelisme> 40 kisilik bi sinifta yazilan kompozisyonlarin belki 30'u "insanlar" diye baslarmis.notun ve $u sikici saati gecistirmenin derdinde olan ögrenci farkinda olmuyor tabi bunun.biz de bihaberdik bu fenomenden,ta ki <araya ani serpistirme> hocamiz iyi kompozisyon yazmakla ilgili bazi ipuclari verirken arada "yaziniza insanlar diye baslamamaya calisin" diyene kadar.ondan sonra bi stres,bi sikinti aldi bizi.ilk kelime "insanlar" olmasin diye cabaliyor,ama tipki baslik bulmakta oldugu gibi bi yaraticilik sorunu cekiyoruz.kulaga geldiginden daha zor bi durum,zira devrik cümle kurmak yasak puan kiriliyor.öyle "ademoglu","maymun soyu" falan gibi varyantlar riskli,göt yemiyor.vel hasili zaten ismarlama bi konu hakkinda zoraki,o konu üzerine bi sey okumus muyuz,ilgi alanimiz dahilinde mi,hic kafa yormus muyuz sormaksizin yazdirilan bu dayatma yaziyi iyice zorlastirmisti bu olay.bi de yaraticiligimizin ne kadar kisitli oldugunu,ne kadar tekdüze seyler yazdigimizi görmüs olduk bununla.

  <sevgi sacan sonuc> bence insanlar birbirlerine karsi daha saygili olmali.böylelikle dünya daha yasanir bir yer olabilir.bence
 • anahtar kilit ilişkisindeki anahtardır. ha, evet, bazı hocalar yasaklardı bunu. ha keza insanoğluvs'yi de. "x'in yapıldığı günden beri" kalıbı ile zenginleştirilebilir, örneğin; "yazının bulunduğu günden beri insanlar..." veya "insanoğlu sanayi devrimini gerçekleştirdiğinden beri..."
 • özellikle lise yıllarında severek yazardım ama şimdi bu tanımı görünce aynı herzeyi yedim mi diye içime bir kurt düştü.
 • ortaokuldan liseye, lisanstan lisansüstüne kadar her kademede görülebilecek öğrenci tipi. kimi zaman sen, kimi zaman ben*...genelde yazı yazma konusunda çok becerikli olmayan, ileride bir yazar ya da akademisyen gibi metin yazmaya dayalı meslek sahibi olmayacak kişi. ortaokul ve lisedeyse, sınavda kağıda ilk önce insanlar yazar ve atatürk resmine bakarak ilham gelmesini bekler. üniversitede ise word dosyasına yazar önce, sonra yine bekler. sonuç her zamanki gibi hayal kırıklığıdır. insanlar kelimesinin muadili ise günümüzdedir. eğer ingilizce yazılacaksa genellikle insanlar yerine nowadays'i tercih eder.
 • tarih boyunca/yüzlerce/binlerce/milyarlarca* yıldır diye devam edebilecek öğrencidir. ileride itfaiye/tesisat ya da manifatura ile ilgilenebilir. en sevdiği yiyecek jumbo karides olup hayatları boyunca genellikle serin yerlerde yaşarlar.

  bu insanlık tarihi boyunca aha beyle gelegelmiştir.*
 • ileride fantaya sarı kola der.