şükela:  tümü | bugün
 • bana, tüylerimin diken diken olmasını saglayan malzeme dersini hatirlatan asfalt. fiber... vb malzeme çe$itleri.
 • yıldız teknik üniversitesi matematik mühendisliği bölümünde piskopat malzemeci olmamıza ramak kala dönemin bitmesiyle kurtulduğumuz dersin sadece bir bölümü...

  aklıma geldikçe tüylerim diken diken olur, altı üstü basit bir mühendislik dersi* ve ne inşaat bölümündeyiz ne de metalurji. ama gel gör ki ödevler mi hazırlamadık, davutpaşalardan sabahın kör vakti yıldıza deneyler yapmaya mı gitmedik, bu deneyleri raporlara mı dökmedik ve daha sayamayacagım bircok gudik şey...

  matematik analiz derslerimiz böyle geçmiyor be...
 • özellikleri birbirinden farklı en az iki malzemenin aralarında kimyasal bag olusturmaksızın olusturdukları malzeme grubudur.geleceğin malzemesi olarak gösterilen bu malzemelerin en büyük özelliği yumuşak ve sünek olabildikleri gibi aynı zamanda sert ve kırılganlık özellikleride taşımalarıdır.
 • otomotiv sektöründe kullanımı ciddi oranda artmış geleceğin malzemesi olarak görülen malzeme çeşidi. mukavemet, süneklik, gevreklik gibi özellikleri birbirinden farklı malzemelerin, birbiri ile fiziksel olarak karıştırılması ile az önce belirttiğim özellikleri istenilen değerlere çekmek için kullanılır. lifli yapıda olabileceği gibi normal dağılımlı da olabilir. karışımın içerisinde baskın olan malzemeye matris (matrix) adı verilir. oluşan yeni malzeme matris malzemenin özelliklerine daha yakındır.
 • ayrı iki ya da daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile imal edilen malzeme türüdür.
  matris ve tasıyıcı malzeme olmak uzere genel olarak 2 kısımdan olusur.takviye malzemesi taşıyıcı görev üstlenir,etrafında bulunan matris faz ise onu bir arada tutmaya ve desteklemeye yarar.
 • geleceğin filan değil günümüzün malzemesidir. hayır 30 sene 40 sene evvelki ordot projesinde kullanılacağı zaman ararken geleceğin malzemesi bu kompozit denen şeyler denilebilirmiş ama şimdi her halta kullanılan bir şey ancak günümüzün malzemesidir.
 • hedeflenen bir özellik için iki farklı malzemenin özelliklerinden yararlanılarak yapılan malzemelerdir. bilinen eski kompozitlerden biri kerpiç olabilir mesela, çamur-saman karışımı şeklinde. beton da bir kompozit malzemedir, asfalt da.

  uzay, uçak, otomotiv, gemi sanayisi alanında kullanılan kompozit malzemelerin çoğunda tekstil malzemeleri kullanılır. cam lifi, kevlar lifi gibi malzemeler polyester, epoksi reçinelerle birleştirilerek, beklenen özellikleri çok iyi olan malzemeler üretilir. bu malzemeler hem çok mukavemetli hem de demir, çelik gibi metallerden çok daha hafiftir. bu nedenle ağırlığın ve hızın önemli olduğu alanlarda (uçak, araba vs) kullanımları mevcuttur. ayrıca spor malzemelerinde de kullanılır; tenis raketi, sörf tahtası vb gibi.
 • örnek veriyorum açılın; (bkz: bor epoksi), (bkz: bor fiber), (bkz: karbon fiber), (bkz: kalorifer), (bkz: lüfer), (bkz: rakı balık), (bkz: set balık), (bkz: balıkadam), (bkz: dengir mir mehmet fırat)
 • devasa bir yolcu ucaginin ucmasini saglayan aluminyum ve titanyum alasimlarindan sonraki en onemli sebeptir.
 • çoğu zaman tek başına gösterdikleri direncin kat kat fazlasını gösteren ikili veya daha fazlasından oluşurlar. örneğin tek başına betonun ya da tek başına çeliğin mukavemeti için de farklı zayıf noktalar sayabiliriz, ama ikisi birleştirildiğinde ortaya tahmin edilmesi güç bir esneklik ve dayanım çıkar. günlük hayattan başka bir örnek olarak aynı şeyi cam elyafı ve polyester için de söyleyebiliriz.