• arkadaşlar size bir sır vereyim.diyelimki komşudan bir kızartma ya da yemek kokusu geldi.gidin.zili çalın ve isteyin.bu ülkede sizi geri çevirecek bir tane insan yoktur inanın bana.biri gelip benim kapımı çalsa çok güzel koktu yemek be abla,bir tabak verirmisin dese veririm yaa.sor kendine.sen olsan vermez misin ?
  • yımırtalı eppek bilimleri ve uygulamalı yüksekokul mezunu bir komşunuz olduğuna işarettir.
  • pazar sabahı, güzelce uykumu almışım, hava alsın oda diye pencereleri açıyorum. baya da bi acıkmışım ama yatakta biraz daha keyif yapıyorum, uzanıyorum. bi anda burnuna bi koku geliyor, miden de açlığı had safhada hissediyosun. işte bu, komşudan gelen müthiş patates kızartması kokusu. küçükken evde ailenle yaptığın kahvaltılar aklına geliyor.

ulan komşu bekar evinde yaşıyoz, evi bok götürüyo, kızartma bile yapmaya üşeniyoruz. kızartma kokusunu veriyosun bütün mahalleye çok pis günaha giriyosun bak! insan bi tabak da bize getirir.
  • istanbulda çalıştığım dönemde rami'de gelirdi bu kokular.. mudanya'dan pazar akşamı deniz otobüsüyle getirdiğim taze fasülye, sarma vesaire iyice yensimeye başlar, çarşambaya doğru gemide filminde olduğu gibi illa kahvaltıya dönmeye başlardım akşam vakti.. çarşamba ve perşembeyse gün, mevsimlerden de yaz.. illa ki kızartma kokuları gelirdi burnuma.. tazıya tavşanın kokusunun geldiği gibi.. komşular çekinirdi getirmeye, ben de çekinirdim istemeye.. yanlız erkeğin mahalleye verdiği tedirginliği hala hissediyor gibiyim..

öyle garip bir şeydir bu kızartma kokusu.. kadın yapar sana getirmeye çekinir, sen de istemeye çekinirsin.. şiire bağlayalım işin sonunu; ey rami sen ne güzel bir mahallesin..
  • hele evde karnıbahar, kereviz ve türevleri pişiriliyorsa, yanlış evde doğmuşum diye haykırmak işten bile değildir.
  • açık olan camdan rüzgarla birlikte efil efil geliyor. yani evde yapsalar bu kadar güzel kokmaz, yoğun bi koku yok, böyle ara ara geliyo. mis gibi. biber de kızartmışlar sanırım. tadı o kadar değil de kokusu güzel oluyo biberin.
  • bazen öyle iğrenç yağ kokar ki aylardır aynı yağı kullandıklarını düşündürür.
    ama güzel de koktuğu olur tabii. kalkıp patates kızartmak farz olur.
    ayrıca köfte, kızartma vs yaptığımda insanlar kokuyu alacak diye üzülürüm ben. nasıl duyarlı bi insanım, hep kaybederim bu yüzden. aferin bana.
  • en beteri; sokakta eve doğru yol alırken adım adım sizi takip eden, "oh anam yine coşmuş" diye türlü hayaller kurduran, ancak evin kapısını açmayla komşudan geldiğini fark etmenizle sizi hayal kırıklıklarına yol aldıran türüdür.
  • yanında köfte kokusu da geliyorsa ve öğrenci evinde kalıyorsan evini hatırlarsın, kaç gün sonra gideceğini hesaplarsın.
hesabın var mı? giriş yap