şükela:  tümü | bugün
  • yetişiiiiiiin"
    diye devam eden bağırış.. genelde hırsız var, tecavuz ediyolar, yemeğim yandı falan diye eklentileri olur..
  • tahsin yücel'in 1999 yılında basılan öykü kitabının ve kitabın ilk öyküsünün adı.
    beş öyküden derlenen kitabın diğer öyküleri: mektuplar, aramak, yapıt, oğuzlama.

komşular adlı öyküye dönecek olursak, 25 sayfalık bir balkon hikayesi diyebiliriz, ama ne hikaye. albay atmaca'nın, kendi balkonundan bir başka balkondaki başka hayatlara dalarken, kendi hayatını sorgulamasıyla başlayan sorular - yanıtlar silsilesi içinde geçer öykü. o, kavgadan her daim uzak olan albay atmaca, balkonda süre gelen orta sınıf karı koca tartışması içersinde taraf olur ve kendini kaptırır bu taraflık mefhumunda.

"...kavga mı yaşama güzelliğini ve anlamını veriyordu, yoksa yaşam kavgaya karşın mi güzeldi, yoksa her şey dün akşam neredeyse bir saldırıyla başlayan edimde miydi?..."
  • en büyük kusuru tahsin yücel türkçesi olan öykü kitabı.

--- spoiler ---

kitaba adını veren komşular, yücel'in uzmanlık alanı olan 20. yüzyıl fransız edebiyatından etkiler taşıyor. saçma'yı göklerde gezinen bir kavram olmaktan çıkartıp ayaklarını yere bastırıyor. insanların bir ömür üstlerinde taşıdığı, artık onlara yapışan özelliklerin bir anda değişebilmesi üzerine kurulu olan öykü, evliliklerin ve cinselliğin insanın yaşama bakışına nasıl etki ettiğini de inceden inceye gösteriyor.
    mektuplar, idam emri gelmiş bir mahkumun son dakikalarını anlatıyor.
    aramak, tercihlerin ihtiyaçlara sıkı sıkıya bağlı olduğunu, bu tercihlere soylu anlamlar yüklesek de onların dönüp dolaşıp bizim eksikliklerimizden doğduğunu vurguluyor.
    yapıt, tahsin yücel'in peygamberin son beş günü'nde yaptığı gibi, edebiyat dünyasına çaktırmadan laf söylerken, onun öykücü olarak bu işi daha iyi becerdiğini düşündürüyor.
    oğuzlama ise, yazarın bir önceki öyküde alay ettiği kahramanının belki de kendisi olduğu izlenimini doğuruyor. kumru ile kumru, mutfak çıkmazı, yalan gibi romanlarının merkezine yerleştirdiği kavramı çeşitlendirip çeşitlendirip okuyucuya sunan bir yazardan daha fazlası olamıyor ne yazık ki.

--- spoiler ---
  • aynı zamanda zonguldak'ın devrek ilçesine bağlı bir köy.
  • 9 ocak - 8 mayıs tarihleri arasında istanbul modern'in ev sahipliğini yaptığı serginin adı.

bölge kültür ve sanatında öne çıkan özellikle iki konu serginin teması: hikaye anlatımı ve yolculuk.

bölgedeki hareketlilik, göçebelik, gezginlik gibi kavramları harmanlayan eserler türkiye ile siyasal ve kültürel bağları olan balkanlar, kafkasya ve orta doğu gibi komşu coğrafyalardan günümüz sanatının öncü sanatçılarını bir araya getiriyor.

komşular-türkiye ve çevresinden güncel anlatılar
  • 1993 yılında tgrt'de yayınlanan tv dizisi. şimdiki zengin özentisi dizilerde görülen yapaylık ve sahtelik yoktu bu dizide. biraz absürdlük ve naiflik mevcuttu. ama samimiydi.

kafamda birkaç gündür dolanan jenerik müziğini loopa aldım dinliyorum.

http://alkislarlayasiyorum.com/…i-jenerik-1993-tgrt
  • fox'ta yeni bölümü (demek ki başka bölümleri de var) şu sırada yayınlanmakta olan dizi. senaristler müthiş bir yaratıcılık örneği sergileyerek zengin kızı seven fakir oğlan ile zengin kıza yürüyen yakışıklı ve daha zengin diğer oğlan üzerinden gidiyorlar bu arada zengin kızın kız kardeşi de fakir oğlana boş değil anladığım kadarıyla. hatta yaşı 18 üzeri ise her an verebilir.

öte yandan zengin kız, fakir oğlanın kız kardeşinin öğretmeni. dizilerden gördüğümüz üzere ultra zengin ailelerin kız çocukları öğretmen olup devlet okullarında çalışmaktalar. büyük özveri.

fakirlerin (ıyy) -aslında çok fakir de değil gibiler ev mev iyi yani dükkanları da var kasap ama eleman tamircide çalışıyor- ana babası mı dedesi var işte konu aralarını dolduruyorlar. bir de henüz çözemediğim evli bi çift var (komşu bunların hepsi) 3-5 saniye görünüp geçiyorlar. senaristler olur da dizi tutarsa konu olarak sıkışırsak buradan yürürüz demişler anladığım kadarıyla. binbir türlü komik olay, bela bunlara gelecek.

şimdi ben bunları yazarken esas oğlan kız ergen tribindeler. "nasılsın diyorum iyiyim diyirsin" kavga bu. aha lan dizi bitti ben yazarken. yüzyüze bakışırlarken bitiverdi. kız hoşlanıyormuş oğlandan.

esas oğlana da buradan iki çift sözüm var. eleman gelene kayıyor gidene kayıyor, asabi, aksi. hani her an deri maskesini takıp bi sado mazo aksiyona girecek gibi. şak - kırbaç. öğret bana! hem öğretmenli hem bdsm, vuu.

zengin oğlan ile fakir oğlan aşkı ile bitirin sezonu da şaşırtın la milleti. elde örgü çekirdek çitleye çitleye izleyen teyzeler tüm yaz depresyona girsinler.

o değil de, la hadi izleyicileri geçtim, o kadar set ekibi var, biriniz de mi entry girmediniz olm dizi için?

son not: öğretmenin kardeşi güzel.
  • şimdi bölüm 4 oynuyor (demek dün 3'müş). dün kaldığı yerden girdi, kavga dövüş devam etti (hemen sevişmeye geçseler halbuki, o zaman da dizi biter)

yalnız çok pis orci dönmüş zamanında. esas eleman aslında başkasının oğlu, ama bilmiyor. oradan da bir kardeşi var baba bir. esas oğlanın anne bir kız kardeşi ile baba bir erkek kardeşi aynı okulda okuyorlar. bu arasa bunların hepsi aynı mahalleye taşınmış (istanbul küçük). okul da küçük. şöyle ki, esas oğlanın anne bir kız kardeşi, esas oğlanın baba bir erkek kardeşini, anne bir erkek kardeşine (esas oğlan bu) matematik dersi almaya çağırıyor. anne bir kız, baba bir erkeğe aşık gibi, boş değil. bu kız aslında o erkekle akraba değil. ama abisinin düşmanı var hapisten çıkmış, görünürde ona aşık. telefonda konuştular şimdi. bu arada esas oğlanın sevdiği öğretmen kızın kız kardeşi esas oğlana yürüyor, esas oğlanın kız kardeşi ile de sınıf arkadaşlar.

bugün bu kadar yazabildim. gidim de çay koyim.

konulu film.

edit: sanırım bıyıklı adam hamile. test sonuçları var.
  • tv açık ,arada bakıyorum. sarı bıyık ruhu var bu dizide. fox dizileri zaten genel olarak flash tv dizlerinin yüksek bütçelisi gibi ...
  • 1985ten beri avustralya 'nın en çok izlenen soap operası neighbours 'un türkiye uyarlaması. türk dizi tarihinin de görüp göreceği en tipsiz jön sanırım bu dizinin başrolündeki arkadaş, çok itici bir tipi var, yapımcı firma kusura bakmasın ama diziyi izlemek isteyen bu adamı görünce kanalı değiştirir.